Běžící muž

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1987, 101 min

Ben Richards byl vhozen do televizní reality show Running Man v roli budoucí mrtvoly, která má zemřít tak, aby to pobavilo co největší počet platičů koncesionářských poplatků. Jeho rozpohybovaná muskulatura musí od začátku odrážet ataky agresivních útočníků a po rozvážném zhodnocení situace, začíná snižovat jejich početní stavy. Bookmakeři na Benovo přežití začínají vypisovat sázky, diváci konečně mají svého hrdinu a Ben si to hodlá ručně vyřídit s těmi, kteří mu umožnili zúčastnit se tohoto projektu.(19.9.2009)

Poté co jsem zaostřila na Arnoldovy filmy, které jsem stále neznala a po většinu případů jen kroutila hlavou, jsem u The Running Man koukala s otevřenou pusou a skončila nadšená. Nejen že mám slabost pro styl 80. let (hudba, kostýmy, velké vlasy, velká gesta atd.), ale tady navíc všechno dávalo smysl: příběh byl zřetelný (lépe podaný než v Hunger Games, které nic nového nepřinášejí), emoce a slušně podaná dějová linie, funkční hudba, efekty i prostředí. Naprosto v pohodě i kamera, střih a dialogy - nic z toho se ve filmech s Arnoldem moc nevidí. A nejlepší na tom jsou všechny ty odkazy: I'll be back, Franco Columbu, tričko World's Gym, vtípky o steroidech, mistři aerobiku, kulturisté a wrestleři... wow. :)(3.1.2015)

• lamps

Kolosální hovadina, která se kvalitou nechytá ani na své guilty pleasure ambice, ani na svou ultra-guilty pleasure dobu. Oproti takovému Komandu je tohle asi stokrát lacinější a křečovitější výstava Arnoldovy fyzické zdatnosti, která navíc trestuhodně mrhá jinak zajímavým futuristickým námětem. Nevím, jestli je debilnější hudba, chaotický střih nebo celé schéma a provedení očekávané gladiátorské show, ale dohromady to dává horko těžko koukatelný paskvil. Za vyzdvihnutí stojí jako tradičně jen hláškující Arnold a navzdory přítomnosti sličné partnerky také absence nějaké otravné romantické linky..(19.1.2018)

Prekvapuje ma, prečo si Arnold Schwarzenegger v časoch, keď bol takmer na vrchole slávy a na svojom konte mal kultové filmy ako Terminátor, Komando alebo Predátor, ktorý je dokonca z toho istého roku vybral práve takýto béčkový projekt pod taktovkou neskúseného režiséra, podľa čoho to aj dopadlo a tak tu máme možno aj jeho najslabší akčný film osemdesiatych rokov, aj keď ho mám trochu radšej, než Červenú horúčavu, ale predsa len Muž na úteku má rozhodne niečo do seba a je to celkom zábava. Vždy ma zaujímali tieto akčné filmy odohrávajúce sa v blízkej budúcnosti s podivnými reality show, v ktorých sa bojuje o život, len to nemuselo byť až tak príliš moc béčkovo podané, síce milujem béčka osemdesiatych rokov, ale keď sa aspoň trochu držia na uzde. Inak dejovo je to síce úplne priamočiare a jednoduché, ale v rámci svojej kategórie mi to vyhovovalo. Síce trvá až tretinu filmu, kým sa dej začne venovať tomu hlavnému, ale to mi vôbec neprekáža, zoznámenie s hlavným hrdinom, jeho novými problémami a svetom, ktorý ovláda manipulujúca televízia mi sadlo. Ale práve samotná reality show sa dala podať aj lepšie, chcelo by to lepšie kulisy, normálnejšie kostýmy a aj samotných zabijakov. A navyše tu majú až prekvapivo veľký priestor moderátor a diváci, čo trochu narúša tempo. Ale aj tak si to drží obstojnú úroveň zábavnosti a finále je opäť v poriadku. Obsadenie mohlo byť aj trochu lepšie, Arnold Schwarzenegger je tu v najlepšej forme a má dobré repliky, takže s ním nemám problém, jeho nedobrovoľná spoločníčka je tiež v poriadku, rovnako ako výraznejšie vedľajšie postavy, ale chcelo by to lepších záporákov. Je tu vlastne päť hlavných zabijakov, ale sú slabšie obsadení a aj typovo nie moc zaujímaví, jedine motorkár s motorovou pílou a plameňometník mali niečo do seba, ale tí ostatní ma nebavili a svetielkujúci operný spevák bol len trápny. Chcelo by to aj trochu lepšiu akciu, samotné strety so zabijakmi pôsobia tak pomaly a aj napriek drsným prvkom nie dostatočne brutálne, napríklad taký súboj s motorovou pílou mal určite väčší potenciál, ale zase aj na tomto sa dá celkom zabaviť, no aj tak som si viac užil úvodnú a finálnou prestrelku, keďže Schwarzenegger so samopalom pôsobí predsa len lepšie ako keď v zvláštnom oblečení osobne bojuje s ešte zvláštnejším protivníkom. Ako som spomínal, režijne sa to dalo podať určite aj lepšie, hlavne by to chcelo zmierniť celkovú béčkovosť a aj hudba mohla byť lepšia. Takže na akčného Schwarzeneggra osemdesiatych rokov je to pomerne slabé, ale aj tak si Bežiaci muž nejaký ten štandard drží a vďaka spomínaným kladom som ho videl už viackrát. 64%(12.5.2011)

Kde je Piloun? - Je rozpolcenej. Tak řezníka z Bakersfieldu fakt můžu kdykoliv. Running Man totiž obsahuje mraky skvělých hlášek, pamětihodných scén a zároveň nabízí perverzní, brutální zábavu, že snad nemá na poli akčních sci-fi filmů konkurenci. Tento, dnes již klasický film, si po každém dalším zhlédnutí čím dál více doceňuji a vychutnávám. Je to sice béčko jako hrom, ale dokáže úžasně pobavit (stejně, jako třeba Arnieho Komando) a to je pro mě (obzvlášť v dnešní době digitálních škvárů) strašně důležité. Žádná nuda, slušná zápletka, spousta akce ihned od začátku, slizký záporák (vlastně několik a ne ledajakých) a nakonec happyend a skvělý rockový song. Co od Arnolda chtít víc?(12.12.2009)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 41. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Kód na deaktivaci výbušného obojku je 653-9x. (Chatterer)

• - Schwarzeneggerův honorář činil 5 milionů amerických dolarů. (ClintEastwood)