Tirák Turner (festivalový název)

Truck Turner

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1974, 91 min

Tak podívej se ty bělásku, já a můj negerskej kámoš zásadně jíme jenom kuře, nosíme zvonáče, svým holkám říkáme před nima samotnýma "Bjitch" a oni za to nenosí podprsenky. Máme drsný vtipy a při každé větě šroubujeme výšku tónu až do závratných výšin, takže ke konci už pištíme. Doufám, že mě sleduješ ty bílá měkkoto. Bělásci jako ty, dělaj jenom problémy a jsou neschopný ve svý funkci. Nerozumí ghetu a nevyrůstali tam jako my. Zásadně říkáme druhému afroameričanovi "NEGŘE" a slovo kurva, zmrd nebo píča musí obsahovat každou druhou větu. Chodící černá spravedlnost na každého dojde. Nikdo nerozumí našim problémům a když, tak jen Truck Turner, který svojí bouchačkou vystřílí celou pasáckou elitu na východním probřeží. Tak se pakuj ty bílá špíno!(19.2.2012)

Zda "Tirák Turner" náleží mezi blaxploitation v jejich tradičním chápání, je dost sporné (atypické povolání hrdiny, nulové tematizování černé komunity, pouze okrajové rasové narážky, rasově nezatížené konflikty). Danému označení film odpovídá spíše zacílením na černošské publikum a snahou vytáhnout z něj peníze, ale to probíhá čistě přes hvězdné obsazení (Isaac Hayes, Yaphet Kotto, Nichelle "Uhura" Nichols, Scatman Crothers). Podobně jako černošské westerny, horory a filmy o dospívání i vážná dramata sedmdesátých let spíše nabádá k tomu vnímat blaxploitation jako paralelní kulturu pro Afroameričany. "Tirák Turner" navíc naznačuje odklon od přiznaně laciných produkcí k okázalejším, řemeslně uhlazenějším a vážně pojatým snímkům, které by oslovovaly černošské publikum napříč celým sociálním spektrum. K této tendenci se produkční společnosti American International Pictures, jež je podepsaná pod jedněmi z nejikoničtějších titulů kategorie jako "Blacula", "Black Caesar", "Coffy" či "Foxy Brown", uchýlila na vrcholu éry blaxploitation, tedy v polovině sedmdesátých let. [Fresh Film Fest 2009 - "Tirák Turner"](26.6.2009)

Meganářez. Isaac Hayes se svym kámošem loví zločince a nonstop hláškujou za doprovodu sedmdesátkového funky. Hlavní postava je neuvěřitelně super. Namakanej negr, co žije ve špinavym bytě, pije pivko, má motherfuckin' kocoura, v práci provrtá pár kriminálníků obří koltovkou a pak se jde vykousnout za svojí holkou do vězení. První půlka je dost odlehčená. Pak přituhne a na Trucka začnou nabíhat pimpové ze všech stran, ale ten je střílí s kadencí Dirty Harryho. Nejvíc mě pobavil způsob, jak se zbavil svojí holky, aby jí ochránil. Prostě správně neučesanej film, se spoustou vtípků, ale i solidně zvládnutou akcí, kterej se fakt vyplatí vidět. Navíc Isaac Hayes má fakt charisma a ta role mu vyloženě sedne.(27.12.2014)

Prakticky neznámý, ale přesto výborný (protože dynamický, živelný a lingvisticky výživný) blaxploitation se zatraceně drsným Isaacem Hayesem a jeho svělou muzikou. Největší známkou hustoty hlavního hrdiny je pro mě fakt, že si z nedostatku jiného čistého prádla obleče košili, kterou mu pochcala kočka. :o)(14.7.2007)

Nadčasové akcie, úplne dokonalá hudba Isaaca Hayesa, riadne husté dialógy... Očakával som nejaké béčko, ale veľa kvalitných scén ma presvedčilo o opaku... Vynikajúca atmosféra amerického veľkomesta sedemdesiatych rokov. Ak už Hayes nedostal príležitosť vo filme Shaft, tak tu si to dostatočne vynahradil.(12.11.2008)

• Yaphet Kotto

• - Akční režii měl na starost Eddie Smith. (Epistemolog)