Dějovou osou filmu "Tajná akta Solvay" je boj dělníků východoněmecké továrny na výrobu sody proti sabotážím, řízeným ze západu, jejichž cílem je rozvrátit hospodářství Německé demokratické republiky a připravit v ní půdu pro návrat kapitalistického hospodářství, ovládaného z Ameriky. (Filmový přehled)

ripo

Film „Tajná akta Solvay" zobrazuje jeden ze specifických německých hospodářských problémů, kdy velký průmyslový podnik je rozdělen demarkační čarou. Ve východní části hospodaří dělníci, v západní bývali majitelé a akcionáři pod americkým dohledem. Právě tito se těžko loučí s bývalým majetkem a těžko se smiřují s pouhou myšlenkou, že ti, kteří jim dříve sloužili, umí teď sami hospodařit. Takové podniky se často stávají místem ostrých hospodářských bojů, zvláště ty podniky, kde na vedoucích místech zůstali staří odborníci oddaní starému vedení, kteří se oficiálně projevují jako dobromyslní rádci dělníků, ve skutečnosti je však zrazují. Před nimi chce film varovat. — Příběh, který je ve filmu vylíčen, se skutečně stal. Spoluautor scénáře Egel zpracoval námět původně jako divadelní hru nazvanou „Hlavní kniha Solvay". Režisér filmu, nositel národní ceny Martin Hellberg, je u nás známý filmem „Odsouzená vesnice". Ve filmu „Tajná akta Solvay" je zvláště věrohodně zachyceno prostředí a napínavě podány sabotážní akce. Závažností thematiky a jejím uměleckým ztvárněním se film řadí mezi nejvýznamnější díla produkce DEFA. Filmový přehled 36/1953 ()