Professor Mamlock

Professor Mamlock

• slovenský

Profesor Mamlock

Východní Německo, 1961, 93 min

Profesor Mamlock je uznávaná kapacita v chirurgii, ale jeho problém je, že je Žid a posobí v časoch nastupujúcej fašistickej doktríny v Nemecku. Film však nekonfrontuje len tento aspekt, ale aj komunizmus voči fašizmu ( syn ), poprípade nepochopenie nastupujúcich praktík ( manželka ). Tento východonemecký film je dobre natočený s dorazom na kameru, čierno-biele zobrazenie má autentickosť, herecké výkony sú na úrovni.(17.1.2017)

Paul von Hindenburg Hitlera menoval 30. januára 1933 ríšskym kancelárom. Nasledoval požiar Ríšskeho snemu 27.2.1933 a 15. septembra 1935 boli prijaté 2 zákony o občianstve a pôvode občanov , ktoré obsahovali nástroje na začiatok perzekúcie a neskoršie vylúčenie Židov z nemeckej spoločnosti. Židovi profesorovi Mamlockovi, vedúcemu lekárovi chirurgickej kliniky, tieto okolnosti úplne sťažili pracovný ale aj osobný život. Syn komunista, zapojený v odboji, dcéru vylúčili zo školy, on nemôže vykonávať lekársku prax a nechcú ho pustiť do jeho kliniky, stráca svoju prácu a dôstojnosť. Uvedomil si svoju chybu že je politicky apatický, nevidí ďalšiu cestu pred sebou a spácha samovraždu. V roku 1938 bol tento film natočený v Sovietskom zväze a remaké po vojne v Nemeckej demokratickej republike a bol to nesporným prvým vrcholom militantnej antifašistickej drámy s autentickými informáciami o charaktere fašistickej diktatúry v Nemecku.(2.8.2016)

Obdobie nástupu fašizmu zobrazené so zvláštnym strihom zo socialistického Nemecka. Dnešnou optikou sa už na komunizmus pozeráme trochu inak, a tak konflikt komunizmus verzus fašizmus vyznieva možno menej jednoznačne. Na začiatku filmu som sa trochu strácal vo filozofovaní, ale záver pri operácii a podpisovaní mi to vynahradil. –––– Potom vojna. A stále odvaha zomrieť. K životu treba odvahy. Toľko odvahy, deti! –––– A ako dobre a bez zrážania sa mieša vaša židovská krv s árijcovou. –––– Čo si dáte, pani doktorka? Červené a či hnedé?(11.1.2017)

Z niekoľkých premyslených montážnych sekvencií by mal radosť určite aj Ezenštejn. Príbeh uznávaného postaršieho lekára, ktorý bol celý život zvyknutý na určitý, slušný spôsob fungovania spoločnosti a rázne zmeny si tak nedokáže pripustiť. O to viac bolí precitnutie. Inteligencia a "prihorenosť" môžu ísť teda ruku v ruke. Film sa snaží riešiť aj otázku odporu voči autoritatívnosti všeobecne.... ak s niečím nesúhlasím, ale tuším, že môj odpor bude bezvýznamný, je mojou etickou povinnosťou bojovať....(18.7.2016)

Vlna politicko-společenského uvolnění, jež dala možnost filmovým tvůrcům od Československa na východ točit alespoň několik málo let zcela svobodně, se vynikajícím způsobem přelila i na západ od nás, konkrétně k jednomu z nejabsurdnějších výjevů a projevů myšlení armádně nejsilnějších mocností světa. K Berlínské zdi. Film pojednávající o jiné vlně, jež přinesla do kulturně i vědecky bohatého národa primitivní násilí, jako formu uplatňování moci, nenávist, zlo a hlavně nucený antisemitismus, jenž je zde velmi efektním způsobem vyobrazen v postavě dr. Inge Ruoffové. Solidární nacistky. Pod náporem nastalé situace ovšem celá společnost ohýbá hřbet a poslušně ukazuje prstem na viníky. Po filmu Die Mörder sind unter uns, pro mě již druhé, excelentně zrežírované drámo, pohrávající si se svědomím německého národa. I když tentokrát lehce narudlé, neb hrdinnost zde vyobrazených oddaných komunistů, je přece jen trochu tlačená. Také jejich boj proti nacistickému zlu, v kontrastu se zlem stalinistickým, které se ve stejnou dobu valilo přes Evropu východní, může být pro současného diváka lehce rušivý prvek. Ve výsledku se ovšem jedná o velice slušné psychologické drama, které podrobně a s filozofickým nadhledem rozebírá krizi lidských hodnot, jež zasáhla nejen Německo na začátku třicátých let minulého století.(15.1.2017)