Vraždy podle předlohy

Copycat

Vraždy podľa predlohy

Thriller / Krimi / Mysteriózní / Drama

USA, 1995, 118 min

Copycat mě vždy hodně bavil; jednak mi nepřipadá hloupý, jednak má interesantní herecké obsazení. A propós, při pohledu na Harryho Connicka Jr. (mj. uhlazeného swingového zpěváka) mě vždy přepadají asociace, jaké by to asi bylo, kdyby si Ondřej Havelka zahrál sériového vraha (a nechal si kvůli roli vytrhat pár zubů...).(6.2.2010)

• honz

Thrillerů a krimi filmů, kde nejen policisté ve dne v noci nahánějí nějakého vraždícího úchyla, se objevilo v devadesátých letech jako hub po dešti, prostě pro diváky i producenty atraktivní téma. Společným jmenovatelem většiny z nich bývá peripetie, kdy už i policistům je jasné, kdo je pachatelem, nicméně než je skutečně dopaden, stačí jim obvykle pozabíjet i několik dalších lidí. Vraždy podle předlohy patří k řadě těchto snímků, pro někoho atraktivních, ale pro mě tuctových, neboť jak se říká, opakovaný vtip přestává být vtipem. Předem odhadnutelný děj, vlastně sotva film začne, už alespoň v nárysech tušíme, jak dopadne, a tak se ze slibně vyhlížejícího thrilleru stává nuda...(27.1.2012)

Jeden z filmů, který český dabing zabil. SNAŽNĚ VÁS PROSÍM, POKUD BUDETE MÍT TU MOŽNOST, SEŽEŇTE SI FILM V ORIGINÁLNÍM ZNĚNÍ, protože ty nesmysly, co lezou postavám z úst a mnohdy na ta ústa ani nepasují, by někdo zasloužil pár facek. Film není nikterak šokující, ani nervy drásající a já se k němu v podstatě vrátila kvůli Sigourney a její neobvyklé roli v poloze oběti a ještě k tomu postižené agorafóbií (strach z otevřených prostor). Film nedosahuje kvalit filmů jako je Sedm nebo Mlčení jehňátek, je to jen další z docela kvalitních 90. - tkových filmů o sériovém vrahovi, které se dnes pro samé Jigsawy a motorové pily už nikdo nesnaží natočit, protože téma sériových vrahů v áčkových filmech je buď už zvětralé nebo si ho zabírají druhořadé a třetiřadé snímky či korejská produkce. Nicméně je to pořád kvalitní snímek, i když tak trochu úsměvný - když jsem se dívala na scénu, jak detektivka obdivuje kolegu, kde se proboha tak naučil pracovat s počítačem, že si umí i zálohovat data, tak jsem se vyloženě bavila -, každopádně si zaslouží pozornost, pokud si chcete zavzpomínat a přitom neurazit svůj vkus.(15.9.2012)

• Haymar

Copycat je až příliš okaktou variací na fenomenální Mlčení jehňátek, až na to že Hunterová není Fostrová, Connick Jr. není Hopkins a McNamara není Ted "jábychsevopíchal" Levine... Samotná Sigourney Weaver přehrává o stošest a do své role mi celkově vůbec nesedla (holt asi navždy už bude Ripleyovou, marná sláva :-))(22.7.2009)

Triler podľa šablónovej predlohy. Neprináša absolútne nič nové, zápletka je tuctová, vraždy tak nejak nechutné ako všade inde. Prirovnal by som k Zberateľovi bozkov alebo Zberateľovi kostí. Na Mlčanie alebo Sedem sa to ničím nechytá. Ak vás prvé dva spomenuté filmy zaujali, nebudete sklamaní. Ak očakávate myšlienky ako v tých druhých dvoch, sklamaní budete.(16.6.2012)

• - Sigourney Weaver (Helen Hudsonová) konzultovala svoju rolu so súdnym psychiatrom Parkom Dietzom, ktorý vyšetroval sériového vraha Jeffreyho Dahmera. (Raccoon.city)

• - Sigourney Weaver (Helen Hudsonová) je v skutočnosti o dosť vyššia ako Holly Hunter (M.J. Monahanová), preto pri mnohých scénach sedí, aby sa ich výškový rozdiel nezdal až taký veľký. (Raccoon.city)

• - Keď imitátor napodobňuje Dahmera, hodí bezhlavé telo do rieky. Jeffrey Dahmer však držal všetky telá obetí vo svojom byte, na ktorých sa neskôr sexuálne uspokojoval, rozrezával ich a ponáral v kyseline a niekedy aj jedol. Nikdy sa ich však nezbavoval. (Raccoon.city)