poster

Vraždy podle předlohy

 • USA

  Copycat

 • Slovensko

  Vraždy podľa predlohy

Thriller / Krimi / Mysteriózní / Drama

USA, 1995, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • honz
  *

  Thrillerů a krimi filmů, kde nejen policisté ve dne v noci nahánějí nějakého vraždícího úchyla, se objevilo v devadesátých letech jako hub po dešti, prostě pro diváky i producenty atraktivní téma. Společným jmenovatelem většiny z nich bývá peripetie, kdy už i policistům je jasné, kdo je pachatelem, nicméně než je skutečně dopaden, stačí jim obvykle pozabíjet i několik dalších lidí. Vraždy podle předlohy patří k řadě těchto snímků, pro někoho atraktivních, ale pro mě tuctových, neboť jak se říká, opakovaný vtip přestává být vtipem. Předem odhadnutelný děj, vlastně sotva film začne, už alespoň v nárysech tušíme, jak dopadne, a tak se ze slibně vyhlížejícího thrilleru stává nuda...(27.1.2012)

 • castor
  ****

  Pro masové vrahy byla postrachem. Energická doktorka z fotek zneuctěných a znetvořených žen kápla na pohnutky vraha a možná i na to, co měl zrovna na sobě. Jenže jedna návštěva dámské toalety, na které číhalo pěkné hovádko, všechno změnila. Z bytu od té doby nevychází, zlomená a úzkostlivá se straní okolního světa. Jenže o pár měsíců později jiný násilník udeří. A tenhle rafinovaný sériový vrah není žádné ořezávátko, takže vyšetřovatelé v čele s Holly Hunter potřebují veškerou možnou pomoc. Rutinér Jon Amiel předložil poměrně svižný thriller, hraje si s detaily, dokáže gradovat děj, s napětím a atmosférou to umí. Navíc má dva trumfy: úlisného maniaka Williama McNamaru a živočišnou Holly Hunter, která dokonale zastínila hlavní hvězdu Sigourney Weaver. Mimochodem zbožňuju americké thrillery, ve kterých hlavní oběť/postava zoufale/zmateně hledá své léky na předpis. Jakoby je potřebovala vůbec poprvé. Dvojice scénáristů sice občas sáhne k berličkám, vesměs ale naplňuje moji představu o poctivé kriminálce. Do šedi průměru nezapadla ani po letech. Možná právě proto ty čtyři hvězdy.(11.10.2017)

 • jondoe
  ****

  Videl som tento film asi pred desiatimi rokmi. Dnes som si ho pozrek znovu a ani po case nestratil nic zo svojej kvality. Jedna sa o inteligentni thriller z dobrym scenarom a zaujimavym nametom. Film mal vsak jednu velku smolu, pretoze v tom istom roku vysiel ovela lepsi thriller Sedem, z ktorym sa tento film aj ked je celkom putavy nemoze ani z daleka porovnavat. Priemerne vykony Holly Hunter a Dermota Mulroneya vysoko prevysuje vyborna Sigourny Weaver.(22.10.2009)

 • Hopper
  ***

  Thriller o "serial killers" (to nie sú zabijáci seriálov ale masoví vrahovia), kde sa väčšina zúčastnených správa ako psychopati (tým nemám na mysli zrovna masového vraha po ktorom sa ide). Toto zráža film na kolená a len s prižmúrením oboch očí s dá ísť v hodnotení nad 50 %. Sigourney je nemastná neslaná, Hunter vyzerá smiešne a vôbec sú všetci policajti za tupcov a krajne nesympatickí. Dosť preceňovaný film.(1.12.2006)

 • aLPaC
  ***

  Typický produkt, který se chtěl svést na vlně úspěchů podobně laděných filmů první poloviny devadesátých let (Mlčení jehňátek, Sedm). Což o to, je to napínavé, drží vás to v pozoru vlastně téměř po celou dobu, nicméně některé scény již dnes neobstojí (scéna zabití na policejní stanici, závěr). Nakonec tak myslím, že čistý průměr tomu sedí nejlépe.(12.11.2015)

 • - Harry Connick Jr. (Daryll Lee Cullum) strávil v rámci prípravy na svoju rolu týždne sledovaním dokumentárnych filmov o sériových vrahoch. (Raccoon.city)

 • - Sigourney Weaver (Helen Hudsonová) je v skutočnosti o dosť vyššia ako Holly Hunter (M.J. Monahanová), preto pri mnohých scénach sedí, aby sa ich výškový rozdiel nezdal až taký veľký. (Raccoon.city)

 • - Hudba Christophera Younga byla nominována Saturn Award. (Dawid199)