Vraždy podle předlohy

Copycat

Vraždy podľa predlohy

Thriller / Krimi / Mysteriózní / Drama

USA, 1995, 118 min

Tak dlouho se chodí se znaleckými posudky k soudu, až se smyčka utáhne. Ripleyovou potom nebudí ze spánku noční můry na téma obludek nořících se z její ploché hrudi, nýbrž vzpomínky na špičky jejích lodiček freneticky stepující po okrajích hajzlmísy. Temné útroby vesmírného plavidla vyměnila Sigourney za pochybné bezpečí interiéru svého bytu, místo kocoura má buzika, Gigerovy nápadité stvůry byly nahrazeny obyčejnými vraždícími psychopaty a velkohubé mariňáky suplují tápající detektivové z oddělení vražd. Napoprvé před dávnými lety mě tenhle napínavý thriller dokonale dostal, setkání po letech bylo bohužel vlažnější, hodnocení sem tedy prásknu kompromisní: 75%(30.1.2012)

Samozřejmě, není to na úrovni Mlčení jehňátek nebo Sedm, ale i tak to není špatný thriller, především díky výborné Holly Hunter v roli vrchní komisařky, která pracuje na objasnění případu sériového vraha, který vraždí podle slavných vražd v minulosti. Vše pak vede k psycholožce (trochu slabší Sigourney Weaver), která je specialistkou na masové vrahy.(24.11.2014)

Copycat mě vždy hodně bavil; jednak mi nepřipadá hloupý, jednak má interesantní herecké obsazení. A propós, při pohledu na Harryho Connicka Jr. (mj. uhlazeného swingového zpěváka) mě vždy přepadají asociace, jaké by to asi bylo, kdyby si Ondřej Havelka zahrál sériového vraha (a nechal si kvůli roli vytrhat pár zubů...).(6.2.2010)

„Priemerný sériový vrah chodí slušne oblečený, je biely, má okolo tridsať rokov a susedia ho majú radi.“ Toto nakrútil Jon Amiel (NÁVRAT SOMMERSBYHO) v roku 1995, kedy boli v móde serial killer vďaka úspechu MLČANIA JAHNIAT. Následne zažil Hollywood vlnu týchto filmov v čele so SEDEM a ZBERATEĽOM BOZKOV. Čoskoro ale začali prichádzať béčka (ZBERATEĽ KOSTÍ, SLEDUJE ŤA VRAH) a serial killer zmizli na video. VRAŽDY PODĽA PREDLOHY, napriek tomu, aké sú nudné, majú aj plusy. Scenár je kvalitný: jednak poľudšťuje titulného zlosyna (inteligentný a pekný mladý beloch, teda presný opak Buffala Billa) a tiež ústredný pár je parádne zmiešaný z ráznej policajtky Holly Hunter (Oscar za PIANO) a Sigourney Weaver (v prekvapivo neakčnej úlohe psychicky zničenej ženy, ktorá má panický strach vychádzať zo svojho špičkovo zabezpečeného/zariadeného bytu). Známky napínavých scén a mrazivo sa zakrádajúcej hororovej atmosféry podtrhuje solídne herecké obsadenie podporných rolí (Connick Jr., Patton, Freeman).(9.11.2004)

Solidně vystavěný thriller, kterému nechybí originální nápady, pořádná porce solidní krimi ani občas slušně horrorové momenty. Vizuálně fajnové, střídavé tempo dokáže rozhoupat žaludek napětím, které chytne a už nepustí. To vše navíc se skvělým obsazením. Sigourney Weaver s Holly Hunter jako netradiční dvojka vyšetřovatelek brutálních sériových mordů, už to samo o sobě jsou tři důvody, proč si film nenechat ujít. A ať si kdo chce co chce říká, obě jsou výborné.(3.2.2014)

• - Helen Hudsonová (Sigourney Weaver) nesprávne uvádza, že všetky tri dievčatá zomreli 15. januára 1978 v Chi Omega. Jedno z dievčat, Cheryl Thomasová, v skutočnosti útok prežila. (Raccoon.city)

• - Sigourney Weaver (Helen Hudsonová) konzultovala svoju rolu so súdnym psychiatrom Parkom Dietzom, ktorý vyšetroval sériového vraha Jeffreyho Dahmera. (Raccoon.city)

• - Helen Hudsonová (Sigourney Weaver) nesprávne tvrdí, že Peter Kürten bol sériový vrah z 30-tych rokov. Svoju prvú známu vraždu spáchal v skutočnosti roku 1913 a zvyšok v roku 1929. Český film Normal (2009) podrobne mapuje osud tohto masového vraha. (Raccoon.city)