Vraždy podle předlohy

Copycat

Vraždy podľa predlohy

Thriller / Krimi / Mysteriózní / Drama

USA, 1995, 118 min

Solidně vystavěný thriller, kterému nechybí originální nápady, pořádná porce solidní krimi ani občas slušně horrorové momenty. Vizuálně fajnové, střídavé tempo dokáže rozhoupat žaludek napětím, které chytne a už nepustí. To vše navíc se skvělým obsazením. Sigourney Weaver s Holly Hunter jako netradiční dvojka vyšetřovatelek brutálních sériových mordů, už to samo o sobě jsou tři důvody, proč si film nenechat ujít. A ať si kdo chce co chce říká, obě jsou výborné.(3.2.2014)

Nemohu souhlasit s velkou částí výtek tomuto filmu, především stran výkonu Sigourney W. - ten byl podle mě excelentní. Zdatně jí sekunduje Mulroney v těch několika společných scénách, ostatní herci hrají dosti nevýrazně a do schématického charakteru svých postav nevnášejí pražádné charisma. Možná ještě Patton...(18.11.2006)

• altaica

PRO MUŽE: Slabé až slabomyslné. Ale film i tak přináší alespoň 2 ponaučení. První je, že máš-li na mušce magora, nestřílej do ramene, ani do ruky, prostě mu ustřel makovici. Druhé ponaučení – místo snahy dostat se psychologií do hlavy úchylného psychopatického vraha je dozajista užitečnější mu tu hlavu oddělit od těla, případně prostřelit. Výrazně se tím ušetří náklady a poklesne riziko dalších obětí. Obětí jeho, nebo stejně pošahaných následovníků. Podotýkám, že sledování snímku je možné pouze ve stavu nouze. To jest váš pohyb a výběr filmů je omezen nemocí, manželkou nebo vězeňskou správou.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Pro hošíky – kromě sympaticky empatického gaye, který se nedožije konce filmu tu chlapci pro vás nic není. Madame, to musíte vidět. Dvě úžasné a inteligentní ženy, poněkud přeceňující vlastní přitažlivost pro muže i diváky všeobecně, řeší společně i přes vzájemný antagonismus a antipatie nesmírně složitý případ, který pochopíte rychle i Vy. Nemusíte se bát, i přes přítomnost několika sériových vrahů, nebude rušit vaše sledování žádná lekačka. Autoři také tušili, že máte sama svých starostí dost, a rozhodli se proto, že nebudou vaše nervy vystavovat zbytečnému napětí. Prostě příjemná kulisa k šálku čaje o páté a drbárně s děvčaty, co si myslí, že jsou vaše kamarádky.(20.10.2012)

Já pořád říkám, že všechny ty přednášky a publikace, které detailně referují o zvycích a činech sériových zabijáků jsou takovým Kladivem na čarodějnice pro začínající psychopaty. A tady se mi to do jisté míry potvrdilo. Agorafobická Ripleyová pomáhá vypátrat vrahouna, který se zhlédl v Bundym a spol. a vraždí přesně podle jejich návodu. A pochopitelně má plány i se samotnou Sigourney. Copycat je poctivý krimi-thriller s dobrým nápadem, mírně rutinním zpracováním a parádním obsazením, přičemž u mě hrála prim Holly Hunter. Tu jsem tady vyloženě žral. Jeden z těch lepších sériovo-vrahounských filmů. 80%(21.8.2014)

Fajn kriminálka, kde nejde o odhalení vraha, ale jen jeho dopadení (pro někoho to může být zásadní nedostatek). Sigourney Weaver umí hrát a ani tady se neztratí, naopak Holly Hunter mě tu vyloženě štvala už od začátku. Jak už názec napovídá, vrah kopíruje své předchůdce a tak se ve filmu pořád něco děje a dvě hodiny opravdu nenudí. 7/10(7.2.2018)

• - Z fínskej video verzie bolo vystrihnutých 46 sekúnd a z talianskej bola vystrihnutá scéna z úvodu, kde Darryll (Harry Connick Jr.) podrezáva policajtovi hrdlo. (Raccoon.city)

• - Aby sa Holly Hunter (M.J. Monahanová) lepšie vžila do svojej postavy, pozorovala detektívov pri vraždách v centre Los Angeles. (Raccoon.city)

• - V skorších verziách scenára bola postava M.J. Monahanovej (Holly Hunter) muž a mala mať románik s Helen Hudsonovou (Sigourney Weaver). (Raccoon.city)