Vraždy podle předlohy

Copycat

Vraždy podľa predlohy

Thriller / Krimi / Mysteriózní / Drama

USA, 1995, 118 min

Fajn kriminálka, kde nejde o odhalení vraha, ale jen jeho dopadení (pro někoho to může být zásadní nedostatek). Sigourney Weaver umí hrát a ani tady se neztratí, naopak Holly Hunter mě tu vyloženě štvala už od začátku. Jak už názec napovídá, vrah kopíruje své předchůdce a tak se ve filmu pořád něco děje a dvě hodiny opravdu nenudí. 7/10(7.2.2018)

Najväčšou prednosťou filmu Copycat je pre mňa množstvo informácií o sériových vrahoch a ich profilovaní, ktoré ponúka. Opisuje nielen fiktívneho zločinca, ale prináša zaujímavosti aj o skutočných sériových vrahoch, čo dej filmu efektívne prepája so realitou, rovnako ako aj pieseň od The Police Murder by Numbers. Inak film vychádza z klasickej šablóny kriminálok, rieši traumu dr. Hudsonovej, vzťahy predstaviteľov zákona a ukáže aj čo-to zo života a práce hľadaného vraha. Atmosféru filmu vhodne dopĺňa hudba Christophera Younga. Ako fanynke všetkého, čo sa týka sériových vrahov, sa mi film veľmi páči hlavne z informačného hľadiska, inak považujem scenár za fantazijnú konštrukciu.(9.8.2008)

Nemohu souhlasit s velkou částí výtek tomuto filmu, především stran výkonu Sigourney W. - ten byl podle mě excelentní. Zdatně jí sekunduje Mulroney v těch několika společných scénách, ostatní herci hrají dosti nevýrazně a do schématického charakteru svých postav nevnášejí pražádné charisma. Možná ještě Patton...(18.11.2006)

• Haymar

Copycat je až příliš okaktou variací na fenomenální Mlčení jehňátek, až na to že Hunterová není Fostrová, Connick Jr. není Hopkins a McNamara není Ted "jábychsevopíchal" Levine... Samotná Sigourney Weaver přehrává o stošest a do své role mi celkově vůbec nesedla (holt asi navždy už bude Ripleyovou, marná sláva :-))(22.7.2009)

• honz

Thrillerů a krimi filmů, kde nejen policisté ve dne v noci nahánějí nějakého vraždícího úchyla, se objevilo v devadesátých letech jako hub po dešti, prostě pro diváky i producenty atraktivní téma. Společným jmenovatelem většiny z nich bývá peripetie, kdy už i policistům je jasné, kdo je pachatelem, nicméně než je skutečně dopaden, stačí jim obvykle pozabíjet i několik dalších lidí. Vraždy podle předlohy patří k řadě těchto snímků, pro někoho atraktivních, ale pro mě tuctových, neboť jak se říká, opakovaný vtip přestává být vtipem. Předem odhadnutelný děj, vlastně sotva film začne, už alespoň v nárysech tušíme, jak dopadne, a tak se ze slibně vyhlížejícího thrilleru stává nuda...(27.1.2012)

• - Keď imitátor napodobňuje Dahmera, hodí bezhlavé telo do rieky. Jeffrey Dahmer však držal všetky telá obetí vo svojom byte, na ktorých sa neskôr sexuálne uspokojoval, rozrezával ich a ponáral v kyseline a niekedy aj jedol. Nikdy sa ich však nezbavoval. (Raccoon.city)

• - Harry Connick Jr. (Daryll Lee Cullum) strávil v rámci prípravy na svoju rolu týždne sledovaním dokumentárnych filmov o sériových vrahoch. (Raccoon.city)

• - Aby sa Holly Hunter (M.J. Monahanová) lepšie vžila do svojej postavy, pozorovala detektívov pri vraždách v centre Los Angeles. (Raccoon.city)