Vedení domácnosti pro začátečníky

(festivalový název)
  • Severní Makedonie Domakinstvo za pocetnici (více)
všechny plakáty
Trailer

Je rodina to, do čeho se narodíme, nebo něco, co si během života vybudujeme? Kdo ji tvoří? A může vůbec vzniknout uměle? Ve středu třetího celovečerního filmu Gorana Stolevského stojí Dita, sociální pracovnice, která je nucena převzít úlohu matky a vypořádat se s řadou kroků, aby pro několik „odpadlíků“ vytvořila rodinné zázemí. Energie prýštící z každé z různorodých postav je však jako časovaná bomba čekající na poslední impulz. Film, drtivě zobrazující složitost mezilidských vztahů a sociálních rolí, měl premiéru v soutěži Orizzonti na festivalu v Benátkách, kde získal ocenění Queer Lion. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

rivah

Europudink oceněný Qeer cenou s dynamickými dialogy v pečovatelské rodině s homo i jinými členy. Dobře se na to dívá, ale požitek z filmu nakonec je malý. Spíš se udiveně díváte, jak to v jedné jugoslávské rodině může chodit.(50%) ()

kajas

Zajímavý pohled do světa netradiční makedonské rodiny. Tu tvoří sociální pracovnice Dita se svou přítelkyní Suadou, dvě Suadiny dcery, Ditin kamarád s novým partnerem a další tři dívky, které kvůli své homosexuální orientaci ztratily vlastní domov. Tolik lidí v jednom malém domě znamená velké starosti, ale taky zábavné momenty. Měla jsem ale dojem, že film ve své druhé polovině už trochu přešlapuje na místě a nepřináší nic nového. Skoro 4*. P. S. Džada Selim v roli malé Mii byla neskutečně roztomilá. ()

Awer

Spíš pro vysoce pokročilé... Famózní feministická hitparáda lidskosti, která má šmrnc i hloubku a nijak se s tím nese... Plus the most adorable kid in Macedonia ()

Azurose

Vedení domácnosti pro začátečníky mi přineslo poznání jinak fungujících domácností. Musím vypíchnout absolutně skvěle napsané dialogy, které opravdu odráží skutečnou mluvu mladých lidí a minoritních skupin. Urážky panují jen ve sdílené domácnosti, ve světě za dveřmi jsou všichni milí a chápaví. Celým filmem provází dynamická kamera, která prakticky nenechá diváka nadechnout, a tak jsem téměř celý snímek sledoval s úžasem. Postupem času se ale bohužel začala vytrácet nálada a směr příběhu, jaký byl prezentován na začátku, a tak jsem mel pocit, že se postavy prostě snaží přežít nepříjemné události, které se na ně valí. Film je hrozně fajn, ale vnitřně cítím, že jej nemohu odhodnotit lépe, než jsem ho ohodnotil. [KVIFF 2024] ()