Kókaku kidótai: Stand Alone Complex (TV seriál)

• Japonsko

攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 2002–2005, 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima, Tarusuke Šingaki, John Snyder, Eidži Sekiguči, Minami Takajama, Hideo Išikawa, Kjóko Hikami, Džódži Nakata, Fumihiko Tačiki, Hiroši Janaka, Kóiči Kitamura, Daisuke Góri, Osamu Saka, Jasunori Macumoto, Minoru Inaba, Kenta Mijake, Naoki Makišima, Gara Takašima, Jasuhiro Fudžiwara, Nobujuki Hijama, Ako Majama, Rjó Kamon, Jósuke Akimoto, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Sakiko Tamagawa, Juzuru Fudžimoto, Kijojuki Janada, Júdži Kiši, Takehiro Kojama, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Miju Irino, Asuka Tani'i, Naomi Kusumi, Micuaki Hošino, Kósei Hirota, Širó Saitó, Tecuja Iwanaga, Šihori Niwa, Micuaki Madono, Eri Sendai, Júdži Mikimoto, Akiko Hiramacu, Kjósei Cukui, Takkó Išimori, Hideo Watanabe, Micuru Ogata, Rjúdži Saikači, Hiroši Ito, Jutaka Nakano, Rjúnosuke Óbajaši, Tóru Ókawa, Sajuri Sadaoka, Makoto Aoki, Keidžin Okuda, Kacumi Čó, Šúhei Sakaguči, Jódži Ueda, Ken'iči Močizuki, Taimei Suzuki, Tomoko Išimura, Tošihiko Nakadžima, Wataru Takagi, Júdži Ueda, Jošiko Sakakibara, Tecuo Mizutori, Óki Sugijama, Rikija Kojama, Makoto Jasumura, Jasuo Muramacu, Megumi Hajašibara

Komentáře uživatele Djkoma k tomuto TV seriálu

Naprostá kyberpunková pecka, plná detailů. Ať je to sledování příběhu Vysmátého muže (v jedné scéně ukazují záběry s logem, v dalším díle to samé + hláška, že to teprve později dodali média a na konci série je k tomu menší dovětek:)) nebo předhazování citátů, které pokrývají filozofický podtext seriálu, je to působivé. A také nutno říci, že rozhodně přístupnější a čitelnější v myšlenkách a záměrech tvůrců než dvojice filmů (i těch citátů na minutu je méně). Skládání hlavní dějové linie je jako skládání puzzlů bez znalosti obrázku, který vám má vyjít. Je to zábavné, poutavé a díky úžasné režii a všudypřítomné hudbě seriál neztrácí tempo. Postavy jsou prohlubovány, divák je poznává, odkrývá jejich motivaci i mentalitu, ale všichni nedostanou stejně prostoru. Je to pochopitelné, ale Motoko bych zbožňoval i kdyby byla v každém pátém díle... Ostatní mají většinou smůlu. Druhou smutnou zprávou je přítomnost až přehnaně dětinských (u pár dílů doporučuji koukat i po závěrečných titulkách) Tachikom. Ve výsledku jsou velmi důležité, ale jako by autoři chtěli ubrat na vážnosti nebo naléhavosti kyberpunkového světa plného hackerů a jejich nonstop útoků na oči/svět/tak vůbec. I přesto, tenhle výlet do "blízké" budoucnosti je prostě neuvěřitelně působivý a cca bez tří dílů, by těch 5* ode mě rozhodně dostal. 90% PS: tohle je první sezona seriálu, druhá tu má oddělený profil:)(13.9.2010)

Tam kde končila první série , přichází série druhý a Motoko nenechává nikoho na pochybách, kdo je pánem Japonska budoucnosti. Výrazně prohloubená psychologie postav (motivace, životní okamžiky rozhodnutí, životní setkání...) a ještě větší důraz na kyberpunk čiší z každé minuty. Už tu není tolik vedlejšího balastu, který v první sezoně mohl trochu vadit a obdobně se "otravné" tačikomy schovaly do stínu hlavních postav. Díly jako Poker Face nebo post-apokalypticky laděný Excavation pro mě osobně dost vyčnívají, ale jako celek funguje celá sezona naprosto skvěle. Svět Ghost in the Shell je úžasný, promyšlený, chytrý, ale současně (audio)vizuálně podmanivý a zábavný. Koho to může zklamat? Odpůrce čehokoliv sci-fi a anime? Ty lituji...:)(22.10.2010)