poster

Medvědí ostrov

 • Velká Británie

  Bear Island

Dobrodružný / Thriller

Kanada / Velká Británie, 1979, 118 min

Režie:

Don Sharp

Předloha:

Alistair MacLean (kniha)

Kamera:

Alan Hume

Producenti:

Peter Snell

Scénografie:

Harry Pottle
(další profese)
 • mortak
  ***

  Bear Island se určitým způsobem vymyká z tvorby Alistaira MacLeana. Jde totiž o čistou detektivku, která nestojí na akci. To se filmařům vůbec nelíbilo, a tak přepisovali a přepisovali, až z knihy nezbyla ve filmu málem ani čárka. Výsledek je pak ve všem průměrný a zaměnitelný dobrodružný film. Mimochodem, kniha je založena na jednom twistu, který v roce 1979 převedl do reality jistý Tony Mendez. Více ve filmu Argo.(22.7.2017)

 • Radek99
  ****

  Tenhle subžánr politických thrillerů už dnes prakticky vymizel a není také divu, když už od konce války uplynulo skoro 70 let a všichni nacističtí pohlaváři jsou už mrtvi, dnes sice jistě také existují neonacistické sítě, ale náměty reflektující jejich fungování by už neposkytly ten mix až fascinujícího čirého zla na jedné straně, na druhé však stejně tak fascinující ochotu položit život za nadosobní ideály, zvláště když jsou konfrontovány s obyčejnou lidskou hamižností. Coby bonus tu máme starý poctivý thriller ze staré školy, po řemeslné i vizuální stránce velmi příjemný návrat do zlatých sedmdesátých let, ozvláštněný navíc špetkou dobrodružství. Film sice pokulhává v menší míře po schematických prvcích (motivy agentství, vztah Franka a doktorky atd., nejchroměji vypadá při finální honičce na sněžných skútrech a vznášedlech), ale na druhé straně šikovně využívá i obvyklých žánrových propriet - lokace příběhu je hermeticky odříznutá od zbytku světa, není z ní úniku, nepřítelem je přímo někdo z řad dopředu uzavřeného a neměnného kruhu posádky stanice, situace se krok za krokem neustále zhoršuje a napětí graduje...(13.1.2012)

 • DaViD´82
  ****

  Zima až praští, skučící vítr, rozeklané fjordy, ledovcové masívy, pusté dálavy kam až oko dohlédne... Tuto bezútěšnou vlezle mrazivou atmosféru "konce světa" umí Medvědí ostrov p(r)odat tak, že se při sledování raději zachumláte pod teplou deku. A možná nezůstane jen u jedné. Ostatně právě prostředí a atmosféra jsou tím jediným, co tento jinak spíše tuctový špionážní thriller se standardně zaměnitelným "to-jsem-již-zvrat-od-zvratu-i-slovo-od-slova-viděl-bezpočtukrát-jinde" dějem, povyšuje na vynikající žánrovou záležitost.(19.1.2014)

 • Javert
  ****

  Filmy s lehce konspirativní tématikou (nejlépe ty stvořené v šedesátých a sedmdesátých letech) mě vždy přitahovaly, protože ač se často zaobíraly válkou a nacismem, téměř vždycky byly podány nanejvýš osobitě a neotřele. Bear Island je jeden z těch méně známých, ale o to zajímavějších. Může se totiž chlubit nejenom áčkovým hereckým obsazením, ale zejména atraktivním prostředím chladné Arktidy a izolovaného života v ní. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby se John Carpenter při vytváření Věci inspiroval právě tou bezútěšnou, paranoidní atmosférou, která je tak krásně patrná v tomhle žánrově jinak zcela odlišném snímku. Je to možná jen můj dojem, ale skupinka průzkumníků ohrožována neznámým nebezpečím na výzkumné stanici zapadané sněhem mi hodně připomněla o tři roky mladší sci-fi legendu...(3.2.2014)

 • noriaki
  ****

  Mrazivý, i když trochu naivní a předvídatelný politický thriller, když vezmu v potaz počet mrtvých, a snahu scénáře klamat tělem. Naštěstí má velkou pomoc v podobě smrtonosné ledové pustiny, která se sama postarala o polovinu atmosféry. A tu druhou půlku zaplácl atraktivní námět. Přesto, když si vzpomenu na geniální The Thing, tak je vidět jak nanicovaté je ve skutečnosti napětí, a samo paranoidní podezírání. Ani herci tomu moc nepomohli, jediní dva zapamatovatelní jsou Donald Sutherland a "mladý" Christopher Lee. Celé to na mě působí jako drama z raných padesátých let, kam by se, koneckonců, podobná zápletka hodila víc.(7.8.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace