Reklama

Reklama

Na opuštěný arktický ostrov přijíždí skupina vědců. Najednou však musí čelit sérii podivných nehod a vražd, začíná být zřejmé, že účastníci expedice mají celou řadu temných motivů…
Na arktický ostrov poblíž Norska přijíždí vědecká expedice Spojených národů, která zde má zkoumat klimatické změny. Jenže postupně se ukazuje, že více než počasí některé z nich zajímá německá ponorková základna, která na ostrově údajně byla během 2. světové války. Americký vědec Frank Lansing (Donald Sutherland) přijel, protože jeho otec byl velitelem ponorky a na tomto místě zahynul. Jakmile začne docházet k podivným nehodám, Lansig dochází k závěru, že někteří kolegové chystají přepravu zlata, jenž se ukrývá na palubě ponorky, které otec velel. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (26)

Javert 

všechny recenze uživatele

Filmy s lehce konspirativní tématikou (nejlépe ty stvořené v šedesátých a sedmdesátých letech) mě vždy přitahovaly, protože ač se často zaobíraly válkou a nacismem, téměř vždycky byly podány nanejvýš osobitě a neotřele. Bear Island je jeden z těch méně známých, ale o to zajímavějších. Může se totiž chlubit nejenom áčkovým hereckým obsazením, ale zejména atraktivním prostředím chladné Arktidy a izolovaného života v ní. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby se John Carpenter při vytváření Věci inspiroval právě tou bezútěšnou, paranoidní atmosférou, která je tak krásně patrná v tomhle žánrově jinak zcela odlišném snímku. Je to možná jen můj dojem, ale skupinka průzkumníků ohrožována neznámým nebezpečím na výzkumné stanici zapadané sněhem mi hodně připomněla o tři roky mladší sci-fi legendu... ()

tron 

všechny recenze uživatele

Od úvodných titulkov silná, pohlcujúca, omamná atmosféra. Zaujímavý politický kontext, fajn kasting (70. a 80. roky mal Donald Sutherland veľmi silné, naopak u Lloyda Bridgesa som neustále čakal, kedy začne robiť opičky a keď nezačal, cítil som sa značne čudne) a bravúrne prostredie ponorkového ľadového ostrova s NATO (ktoré nikdy nikto nevidel) a temnou vojnovou minulosťou. Postavy každopádne nič moc, miestami dosť ťažkopádne, je to dosť dlhé a vlastne som sa trochu nudil. Na túto tému mám radšej (skupina nič netušiacich postáv na izolovanom mieste po je po jednom vyvražďovaná) horory. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Další poctivej kousek ze 70 let opět podle předlohy Alistaira Mac Leana. Koukám, že podle knih tohoto autora vznikl rovněž docela velký počet filmů a já je teď zrovna v poslední době sjíždím a daří se mi objevovat zajímavé kousky. Tohle je taková klasika jedna polární základna odříznutá od světa. Skupina rozličných postav postupně umírajících při záhadných nehodách atmosféra a paranoia postupně houstne. Kdo to všechno dělá a proč? O co tady vlastně jde? Klasická dobová žánrovka. Takový filmy už se dneska netočí.80% ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Tenhle subžánr politických thrillerů už dnes prakticky vymizel a není také divu, když už od konce války uplynulo skoro 70 let a všichni nacističtí pohlaváři jsou už mrtvi, dnes sice jistě také existují neonacistické sítě, ale náměty reflektující jejich fungování by už neposkytly ten mix až fascinujícího čirého zla na jedné straně, na druhé však stejně tak fascinující ochotu položit život za nadosobní ideály, zvláště když jsou konfrontovány s obyčejnou lidskou hamižností. Coby bonus tu máme starý poctivý thriller ze staré školy, po řemeslné i vizuální stránce velmi příjemný návrat do zlatých sedmdesátých let, ozvláštněný navíc špetkou dobrodružství. Film sice pokulhává v menší míře po schematických prvcích (motivy agentství, vztah Franka a doktorky atd., nejchroměji vypadá při finální honičce na sněžných skútrech a vznášedlech), ale na druhé straně šikovně využívá i obvyklých žánrových propriet - lokace příběhu je hermeticky odříznutá od zbytku světa, není z ní úniku, nepřítelem je přímo někdo z řad dopředu uzavřeného a neměnného kruhu posádky stanice, situace se krok za krokem neustále zhoršuje a napětí graduje... ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Zima až praští, skučící vítr, rozeklané fjordy, ledovcové masívy, pusté dálavy kam až oko dohlédne... Tuto bezútěšnou vlezle mrazivou atmosféru "konce světa" umí Medvědí ostrov p(r)odat tak, že se při sledování raději zachumláte pod teplou deku. A možná nezůstane jen u jedné. Ostatně právě prostředí a atmosféra jsou tím jediným, co tento jinak spíše tuctový špionážní thriller se standardně zaměnitelným "to-jsem-již-zvrat-od-zvratu-i-slovo-od-slova-viděl-bezpočtukrát-jinde" dějem, povyšuje na vynikající žánrovou záležitost. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Interiérové scény boli nakrútené v Pinewood Studios pri Londýne. Pre vonkajšie scény bol vybratý Stewart v Britskej Kolumbii a Národný park Glacier Bay na Aljaške. Podľa autorov ponúkali viac dramatické zábery, než skutočný Medvedí ostrov pri Nórsku. Na transport používali sovietsku loď. (Sunwheel)

Reklama

Reklama