Captain Horatio Hornblower R.N.

Válečný / Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 1951, 117 min

Hornblowera jako seriál jsem nikdy neviděl, takže nemám s čím srovnávat. Film samotný je samozřejmě krásně vybarvený, plný pestrobarevných kostýmů a celkem dobře se na něj kouká. Pastvou pro oči jsou hlavně lodní souboje, kde děla cupují lodě na cimprcampr, všude lítají a padají trosky a občas se nějaký ten modýlek, pardoň loď i potopí či vybuchne. Zbytek je takový klasický dobrodružňák, který ničím neurazí, ale ani příliš nezaujme. Kromě ultra ušlechtilého Hornblowera v podání vždy přesného Pecka už tu nejsou žádné zajímavé postavy ani nijak zajímavý příběh. Je to spíše sled různých dobrodružství - jihoamerický diktátor a boj s ním, dvoření se lady, přepadení francouzů, útěk z Francie. Jako pospojované díly seriálu bez silnějšího pojiva. Ale jak říkám, koukalo se na to dobře.(9.4.2018)

Dobrodružný snímok z námorníckych ciest kapitána Hornblowera. Aj keď je až príliš štúdiový, čo nepridáva na atmosfére a obsahuje aj romantickú linku, kupodivu dobrodružnosti má na rozdávanie. Peck mi ako v jednom z mála filmov, kde hral, vôbec nevadil (vo westernoch ho nemusím) a hl. herečka mi bola veľmi sympatická. Súboje lodí sú na pokročilý vek filmu tiež zaujímavé, teda až na to padanie dreva a sute po zásahoch diel. Humor je v poriadku a nie je ho príliš veľa. Aj keď má film kolísavé tempo a skoro všetko v deji ide až príliš jednoducho, pobaví. Hodnotenie: 70%(30.6.2014)

Horacio Hornblower je fiktivna postava z napoleonskych vojen, ktoru sa rozhodol ozivit reziser Raoul Walsh /Distant Drums 1951, Bily Zar 1949, Colorado Territory 1949/. A ono sa to ani velmi nepodarilo, prilis poznat lacne kulisy a kostymy, ktore maju pripominat rok 1807, vo filme vladne neskutocne teatralnost, hercom som neveril tie ich repliky, bitky su umele, akurat rezia Walsha na urovni. No nic, Gregory Peck /Prazdniny v Rime/ to sam nemal sancu zachranit, Christophera Lee /Lord of the Rings 1 -3, Muz se zlatou zbrani/ som ani poriadne nezaregistroval : 60 %(6.6.2017)

Tématiku námořních bitev z období napoleonských válek mám rád a proto mě i tento, ač starý film potěšil. Přijde mi o něco lepší, než podobně starý film rovněž z této doby - H.M.S. Defiant. Je to ale už docela dávno co jsem ho viděl, takže třeba to tak úplně není, je třeba jen více psychologický a já to prostě tenkrát nepochopil. Film celkově se mi líbil, i když poznamenán sérií BBC o Hornblowerovi z přelomu milénia jsem se ze začátku dost divil. Jako největší trhlina filmu mi přijde jeho monotónní nahuštěnost. Chtělo by to lépe oddělit první plavbu od druhé, no a potom ten konec. Ten mě zklamal nejvíce. Čekal jsem něco dál a ono to prostě najednou skončilo. Ne, že by byl děj neukončený, jenom to prostě z ničeho nic nějak utli a aby se neřeklo, tak tam dali 2 minuty závěrečné scény, která to nějak ukončila, ale, prostě ne, není to dobré.(20.6.2015)

Nečetl jsem knížky, neviděl britský seriál, ale ve Walshově podání jsem viděl nejlepší námořní velkofilm z období napoleonských válek od Weirova Master and Commander. Na snímku je sice patrné, že scénář vznikl spíchnutím několika na sobě nezávislých dobrodružství (minimálně dvě různé poloviny- mise v Pacifiku a akce ve Středomoří), ovšem G.Peck tvoří jednotící prvek a V.Mayo- ať si kdo chce, co chce, říká, byla po čertech krásná ženská.(18.1.2014)