Slayers - Lina, postrach banditů (TV seriál)

• Japonsko

Slayers

• Japonsko

スレイヤーズ

Slayers, The

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie

Japonsko, 1995–2009, 43 h 20 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Hajime Kanzaka (komiks)

Megumi Hajašibara, Jasunori Macumoto, Bin Šimada, Takehito Kojasu, Džúróta Kosugi, Hiroši Janaka, Daisuke Góri, Masato Hirano, Minoru Inaba, Hirohiko Kakegawa, Kacuhisa Hóki, Jumi Tóma, Ricuo Sawa, Masahiro Anzai, Jósuke Akimoto, Kódži Išii, Nobujuki Hijama, Hirotaka Suzuoki, Issei Futamata, Kózó Šioja, Džunko Noda, Tošijuki Morikawa, Kódži Totani, Tomoko Išimura, Kazuhiro Nakata, Miho Jamada, Akira Išida, Ikue Ótani, Čafúrin, Hikaru Midorikawa, Hiro Júki, Džódži Nakata, Mako Hjódó, Hisao Egawa, Hóko Kuwašima, Wataru Takagi, Takumi Jamazaki, Jukitoši Hori, Kumi Sakuma, Čikao Ócuka, Masaši Hirose, Seizó Kató, Nobuo Tobita, Akio Ócuka, Kei Kobajaši, Kazuja Tatekabe, Naomi Šindó, Juzuru Fudžimoto, Fumi Morisawa, Hisako Kjóda, Takehiro Murozono, Motomu Kijokawa, Minoru Širaiši, Jódži Ueda, Kanae Oki, Júki Masuda, Izumi Kitta, Tóru Óhira, Gara Takašima, Hiroši Arikawa, Takaši Macujama, Tomoaki Maeno, Jumiko Kobajaši, Kimiko Saitó, Júto Suzuki, Jasuo Muramacu, Naomi Kusumi, Micuaki Hošino, Tecu Širatori, Kotono Micuiši, Hiroši Takemura, Maria Kawamura, Takkó Išimori, Nacuki Kató, Mahiru Konno, Kósuke Kobajaši, Majumi Tanaka, Jošiko Kamei, Júko Sanpei, Tomomiči Nišimura, Joku Šioja, Nobuhiko Okamoto, Džin Domon, Takaši Nagasako, Tecuo Mizutori, Mai Nakahara, Tadaši Mijazawa, Tóru Furusawa, Masami Suzuki, Megumi Urawa, Marie Mijake

Jeden z mých nejoblíbenějších komediálních seriálů, navíc s fantasy námětem. O příběh tu zas tolik nejde, ale není vůbec špatný. Většina dílu si drží svoji úroveň a existuje tu i pár vážnějších dílů, které vůbec nejsou špatné. Základem celé party dobrodruhů je Lina, mladá čarodějkam která je velmi popudlivá, chamtivá a vysazená na své malé poprsí. Dalším členem je Gaury, zdatný šermíř, který je tak trochu hloupý:), ale když v nějakých dílech o něco šlo tak to byla moje nejoblíbenější postava. Amelia je nejmladším členem zato velmi zajímavým, je spravedlivostí úplně prolezlá a i úplně bláznivá. Pak je tu Zelgadis, člověk a z jedné třetiny troll, který se snaží stát celým člověkem. Posledním je Sylphiel, ale ta se v moc dílech neobjevila a ani to moc nevadilo. Celý seriál je plný vtipu a gigantických soubojů. Všem doporučuji a nenechte se odradit tolika díly. 95%(7.5.2009)

Jednoduché, zábavné, svižné. Vzdor kresbě, která není zrovna můj šálek nudlové polévky a oldschool (tzn. statičtější) animaci se mi na to i celkem hezky kouká. A velmi oceňuji, že si seriál na nic nehraje, nesnaží se předávat pseudohluboká poselství ani nastolit světový mír, člověk se při jeho sledování nebrodí v sentimentu a nelámou mu oko debilní romance, nýbrž prostě a přímočaře baví.(7.2.2014)

Lina Inverse je mocná patnáctiletá zrzavá čarodějka, taktéž ukrutně cholerická a chamtivá. V jádru však dobrého přesvědčení. Na počátku svého putování vtrhne bez pozvání do tábora banditů, kteří právě u ohně oslavují jistě nelegálně nabyté bohatství. O několik fireballů později je jeho značná část v torně hlavní hrdinky. Mezi běžnými cennostmi (a zvláštním nožem) je však také speciální předmět, kterým na sebe Lina přitáhne nežádoucí pozornost. Do té doby ovšem ještě nějaký čas zbývá, pročež si čarodějka spokojeně vykračuje lesem, načež ji přepadne skupinka lupičů, kteří se nehodlají se ztrátou „svého“ majetku smířit. Než se souboj řádně rozjede, objeví se na scéně statný blonďák Gourry, předvede své umění s mečem a o chvíli později i svou nepříliš bystrou mysl (eufemismus). Lina a Gourry se tak stávají základem družiny, která se v průběhu seriálu rozšíří o další tři členy (z nichž poslední příchozí je zdaleka nejméně zajímavá). Prostředím jsou Slayers vcelku klasické fantasy, ovšem jelikož jde zároveň o seriál komediální, který se nebere vážně (většinou - pár pokusů o vážnější notu se objeví, a jak je obvyklé, s celkem neladí; naštěstí je jich skutečně minimum), neoriginalita příliš nevadí. O příběh zde moc nejde, hlavním zdrojem zábavy jsou časté a často monstrózní boje a především interakce postav (jež díky Linině popudlivé povaze rovněž nezřídkakdy skončí bojem). Mezi čistě komediálními anime patří Slayers k nejpovedenějším - kvůli kadenci vtipů se těm špatným úplně nevyhnuli, ale naštěstí je jich málo, většina je ucházející až velmi dobrá a místy se objeví doslova geniální gag (kupříkladu ten s klonovacím strojem). Nejpovedenější díly se nacházejí zhruba ve třetí čtvrtině a patří k nim i Mariem zmiňovaná divadelní hra. Audiovizuální zpracování je v pořádku, některé motivy hudebního doprovodu se mi velice líbily. Největší negativum? Občas se zbytečně polopaticky vysvětluje, případně je příliš zřejmé, že se tak činí především kvůli divákovi. Krom toho (a pár drobností) jsou Slayers dobrý a zábavný seriál a na další shledání s Linou a jejími společníky se těším. 7/10(11.5.2007)

Jedno z těch známějších japonských anime, které si dle mého názoru drží nadprůměrnou úroveň ve všech svých sérií. Obsahuje skvělou dávku akce protkané slovním i situačním humorem. Své místo zde mají i některé vážnější úvahy o smyslu existence a úloze člověka, příliš sentimentu však nečekejte. Čtveřice hlavních postav - Čarodějky Liny, Válečníka Gourryho, ochránkyně spravedlnosti Amelie a kouzelníka Zelgadise, který je z jedné třetiny golem - se zkrátka postará o skvělou zábavu. Musím podotknout, že i přes své stáří (první série vznikla v roce 1995) má tohle anime relativně dobré grafické zpracování, které graduje od série k sérii, a nakonec překováná i některá novější díla.(13.8.2010)

Pro Linu mám slabost. Je sice praštěná, sebestředná, přehnaně sebevědomá a permanentně nenažraná, ale o nic víc nebo míň než jakýkoli jiný puberťák. K tomu všemu je ale taky sakra chytrá a schopná a neskutečně zábavná, zejména ve spojení se svým sparingpartnerem Gourrym, skvělým šermířem, ovšem poněkud mdlého rozumu . A jejich společná jízda za záchranou světa je jedna velká komedie. V tom nejlepším slova smyslu.(18.3.2013)

• - Práva na vysielanie v americkej televízii získal kanál FoxKids (prejavil o ne záujem i Cartoon Network), keď to s anime seriálmi akoby explodovalo po prekvapivom úspechu Sailor Moon (1995). Avšak FoxKids sa nakoniec rozhodol odstúpiť, pretože seriál je určený pre staršie publikum. (Carol Pifková)

• - Téměř všechny úvodní a závěrečné sekvence epizod seriálu nazpívala dabérka hlavní hrdinky Megumi Hayashibara (Agita)