Kičiku

Japonsko, 1978, 110 min

Předloha:

Seičó Macumoto (kniha)

Masato Ide

Výjimečný film o intenzitě dětského hladu po rodičovské lásce. Hlavní aktér (Ken Ogata) nedokáže uživit svou milenku, která mu posléze na oplátku "hodí na krk" jejich tři děti. To naprosto nehodlá akceptovat jeho manželka (Shima Iwashita) a pod tlakem okolností uzrává rozhodnutí, postupně se nemanželských potomků zbavit. Svou myšlenkou mi snímek výrazně evokoval vynikající Oshimův film Shonen, jehož kvalit zhruba dosahuje, avšak na téměř identické téma se dívá z docela jiné strany. Už asi měknu, ale musím dát *****.(30.10.2009)

Chystal jsem se na Kichiku řadu let, jakoby na lahůdku, kterou si necháváte na konec výborné večeře. Západnímu divákovi mohou trochu shodit dojem "naivně" stavěné dialogy (říká se to všechno po lopatě bez jinotajů)... ale zde zcela fungují, jsou-li z úst dítěte nebo člověka, který je ze své neúnosné situace našponovaný na hranu šílení. Vybavuje se mi celá řada japonských příběhů, kdy žena svými dokonale promyšlenými uštěpačnými poznámkami dotlačí muže (jehož hlavní problém je, že je ve skutečnosti slaboch) k ohavným činům. Zbytečné rozebírat hlouběji, zhlédněte sami. Zfilmování získalo právem řadu cen.(3.8.2014)