Harakiri

Harakiri

Akční / Drama / Historický

Japonsko, 1962, 133 min

• C0r0ner

Harakiri u mě odstartovalo týden sraček, jak jsem si pro sebe pojmenoval tu hrůzu, která se mi děla šest dní po sobě (viz moje hodnocení 22. - 28.7.2016). Děj na půl hodiny rozmrdaný do 135 minut jenom proto, že bylo "potřeba" vysvětlit asi 114 odboček do minulosti (úplně k hovnu). Žebříček? No to mě kurva poser! 15%(1.8.2017)

Mám celkom rád filmy zo starovekého Japonska a tento je obzvlášť zaujímavý. Aj ked sa film v druhej tretine dosť ťahá, tak začiatok a koniec sú výborné. Súbojov mohlo byť viac, aj ked oni neboli hl. témou filmu. Trochu mi však vadí, že hlavného hrdinu už dopredu nevykreslili ako nadpriemerného samuraja/rónina...malo by to lepší efekt. Hodnotenie: 80%(21.6.2013)

A potom se člověk diví, že se mladí Japonci tak rádi samovraždí. Vždyť ti chudáci šikmoocí za to ani nemůžou. Mají to zapsané v genech tak tučným písmem, jako šikmé oči. Očekával jsem opět nějakou blbinku pro pár nejzapřísáhlejších fajnšmekrů japonské kinematografie. A ejhle. Překvápko. Film se mi docela líbil. Tatsuya Nakadai je strašně sympatický šikmoočař, protože vypadá úplně jinak než všichni ostatní. Především se pěkně obléká a nosí slušivý hairstyle. Navíc je správně naštvaný a připraven povyprávět svůj životní příběh. Samurajské scénky nejsou úplně marné. Když pan režisér tušil, že tohle už by nezvládl, tak neváhal uhnout kamerou. Dávám velmi pěkné 3* a jen se tiše ptám: ,,Vážně měl film 135 minut?"(10.9.2012)

Kobajašiho samurajský film se mi svým civilním neafektovaným pojetím zamlouval mnohem více, než všechny opěvované filmy od Kurosawy. Být film o pár minut kratší (hlavně na minulosti se mohlo ubrat), nechybělo by mnoho k dokonalosti. Závěrečný souboj mě nijak neuchvátil, ale ani nezklamal. Zde si neodpustím rýpnutí do Kurosawy, kdy v jeho filmech souboje připomínají spíše výstupy duševně postižených mimů než reálný boj. Jak obecně japonské filmy příliš nemusím, tak v tomto případě jsem byl příjemně překvapen. 75 %(27.10.2016)

Film sem shledl na zaklade jednoho screenshotu, ktery me zaujal velmi. Cekal sem akcni vravu se samurajskymi mecmi po vzoru dobrych muzu nebo osobniho strazce. To se nekonalo (tedy aspon prvni dve hodiny) a musim rici, ze bohudik! Tak krasne tragicky pribeh odvypraveny zcela dokonale sem jiz dlouho nevidel. Opravdu, az existencialni pribeh me totalne uhranul jak obsahem, tak formou - pak zadna prilisna akce nebyla potreba. Co se tyka technicke stranky, byl sem az zaskocen estetickou minimalistickou formou, veskere zabery jsou mozna az prilis dokonale ve sve geometrizaci a osovosti. Take se nikam nespecha, ale o to vic roste napeti (a to bez jedineho seku mecem!). Opravdu, neme sem koukal na tuto nadheru. Jeden z nejlepsich filmu, co jsem v posledni dobe videl...(20.10.2011)

• - Nápad na scénář dostal Shinobu Hashimota při spolupráci s Akirou Kurosawou na filmu Sedm samurajů (1954). Původně se mělo jednat o příběh o jednom dni v životě samuraje, který spáchá harakiri. Při návštěvě filmového festivalu v Cannes 1961 inspiroval scénáristu plakát ve tvaru velkého bílého kříže na film Matka Johana od Andělů (1961) polského režiséra Jezry Kawalerowicze. Hashimoto si představil, jak by asi vypadl plakát pro jeho námět a jakmile dorazil zpět domů, začal psát scénář, který dokončil za pouhých 11 dní. (Zdroj: Masterless samurai: Shinobu Hashimoto on Harakiri, 2005, DVD bonus). (alonsanfan)

• - Původní název filmu měl znít Harakiri: deník klanu Iyi.  Režišér Masaki Kobajaši ho zkrátil jen na Harakiri. (Zdroj: Masterless samurai: Shinobu Hashimoto on Harakiri, 2005, DVD bonus). (alonsanfan)

• - Divadelní herec Tatsuya Nakadai a Rentaro Mikuni, který hrál především ve starších japonských filmech se během svých společných scén nemohli dohodnout jakým způsobem na sebe budou mluvit. Nakadai na základě svých zkušeností z divadla mluvil hlasitě, zatímco Mikuni jemně. Dostávali se kvůli tomu do silných sporů. Režisér přerušil natáčení do doby než se dohodnou, což se po třech dnech podařilo. (liquido26)