Samuraj Gonza

• slovenský

Samuraj Gonza

Drama / Historický

Japonsko, 1986, 126 min

Monzaemon Čikamacu (divadelní hra)

Kazuo Mijagawa

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(9.5.2006)

Samuraj Gonza, taký bol distribučný názov tohto historického filmu, odohrávajúci sa v prvej polovici osemnásteho storočia. V období dlhého mieru tokugawského šogunátu sa pred nami rozvíja nešťastný príbeh mladého muža obvineného z cudzoložstva s učiteľovou manželkou.(14.4.2007)

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = II./ 1987, v pôvodnom znení s titulkami (2.6.2009)(2.6.2009)

Poslabšie, pridlhé a velakrát aj nudné. Aj ked sú osudy protagonistov zahrané dobre, film dopláca na slabý a nezáživný scenár. Súboje nečakajte, bude iba jeden, aj to až na absolutný záver. Hodnotenie: 55%(31.5.2013)

Je to dost zvláštní film. Jednotlivé postavy nejdřív sledují každý svůj vlastní sobecký cíl: Gonza touží po povýšení, Išinočinova manželka v něm vidí výhodnou partii pro svou dceru (i když ve skutečnosti si na něj možná myslí sama), Gonzův rival hledá způsoby, jak nad oblíbeným Gonzou vyzrát. V určitém okamžiku však tyto sobecké iniciativy dostanou všechny do vleku událostí, které skončí pro všechny zúčastněné tragicky. Kromě výše uvedených sobeckých pohnutek na tom mají podíl i bigotní tradice a zvyklosti tehdejší japonské společnosti. Jinak ve filmu se především pije čaj. Pouze v přestávkách mezi pitím čaje se něco děje. Ale i to pití čaje tam má svůj význam.(3.10.2017)

Tehle film jsem jako asi destetiletej parchant viděl v letňáku. Od tý doby ho mám nějak zvláštně v sobě, hřeje, hodně hřeje a mám chuť si ho šlehnout znovu. Jenže se trošku bojim. Bojím, aby se ten dokonalej meč co mě tehdy protnul, léty poněkud neztupil..(19.3.2015)