Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh muže, který chtěl začít nový život, vypráví české filmové drama s kriminální zápletkou.  Bývalý letecký mechanik chce po pobytu ve vězení a práci v dolech začít nový život v malé pohraniční vsi. Nedaří se mu to ale tak, jak by si představoval, a pronásleduje ho smůla. Nešťastnou shodou okolností upadne dokonce do podezření z dvojnásobné vraždy... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (43)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Autor oficiálních textů distributora by si měl svoje názory typu "jméno režiséra Vladimíra Čecha naznačuje, že film bude stát za hovno" nechat pro sebe a nebo tak maximálně někde pro kamarády v hospodě. Vladimír Čech natočil několik výbornejch detektivek, ale tahle k nim bohužel nepatří. Film postrádá napětí, je to spíš takový komorní drama. A do toho scény s akcema pohraničníků, který tam pak vypadaj jako pěst na oko. Snad akorát herecká sestava nezklamala. Za zmínku snad ještě stojí výskyt herců s účesem typu přehazovačka. Zejména Přeučil měl luxusní model. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Mnoho schvalovacích orgánů za socialismu, jak z knižních nakladatelství, tak z oblasti kinematografie, považovalo detektivní žánr za "buržoazní," snad proto mělo tolik filmů s touto zápletkou i "psychologicko-dramatickou" nadstavbu. Nebo že by to tak chtěli samotní tvůrci? Každá taková snaha potřebuje minimálně ucházející vyprávění, což je tady splněno a taky nadprůměrné herce, což je u některých s Eduardem Cupákem v čele (jako v jiných snímcích), relativně uskutečněno také. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

To je taková škoda, že tohle nedostal do ruky pořádný režisér jako Schulhoff nebo Ráža, kteří by z toho dokázali vytvořit mistrovský kousek! Námět je takový hitchcockovský - nevinný muž se snaží očistit své jméno -, ale celé je to tak jalově a rutinérsky pojaté, až je nezajímavé. Šumava je pojata tím nejpitomějším klišé - záběry na stromy a do toho ty protivné ženské vokály, které mne štvou i u té šumavské trilogie s Tomášem Holým. Postavy pak tak chladně, že k nim člověk nestihne zaujmout nějaký větší vztah - ale přitom v tom scénáři to je, v těch dialozích. A i když pan Höger hraje na půl plynu, přesto to z toho scénáře dokázal vykřesat - ten jeho vztah se svým nástupcem je tady pojatý velmi napínavě a uvěřitelně, lidsky. Od takové 46. minuty má film konečně na takových dvacet minut grády, jaké mohl mít klidně po celou dobu, kdyby to netočil takový režisérský rutinér bez fantazie a vlastního stylu. Historka potom je také pojata jalově a casting se moc nepovedl - třeba Přeučil je zde velmi špatně obsazen. Tomuhle říkám totálně zabitý potenciál, a přitom stačilo jen trochu režisérské invence. (Jo, a pak že za komančů nebyly pomeranče. ;-)) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Celkem koukatelná kriminálka z pohraničí. Samozřejmě značně angažovaná ve prospěch VB a hlavně PS. Bohužel její poplach a výjezd trochu vyzněl legračně to když vojáci jen těžko naskakovali na korby tater a véesek ač měli v zadní sajtně důlky pro kanady a na korbě jim pomáhal voják. Stejně tak legrační bylo rozmístění hlídek s vysílačkami často tak blízko a tak debilně u sledovaného objektu, že hrozilo náhodné ukopnutí antény náhodným chodcem. Naštěstí každá vysílačka před příjmem vždy silně zapískala a pokud by si jí někdo nevšiml, byl tu ještě řvoucí pohraničník svoji pozici a sdělení, že nic se zatím neděje... Film zaujal i použitými flasbacky v mlžném oparu, to jsem u této tvorby sedmdesátých let ještě neviděl. Znám to však velmi hojně z asijských filmů, většinou když hrdina umírá a vzpomíná ne veselé chvilky za života... Oprostíme-li se od šaškáren s PS, můžeme sledovat příjemné herectví pánů Cupáka, Högera a Munzara. A velmi mne zaujala krásná Hana Packertová u níž jsem následně s hrůzou zjistil, že se účastnila Kameňáků... Dávám tedy za 3 pomeranče. * * * ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Film, který diváka při prvním shlédnutí přilepí do sedačky. Já to jako divák zažil, a vychutnával si herecké výkony, repliky, pro dnešek nevšední "pohádkovou krimi", kde přes veškeré potíže, které mezi postavami nastávají, tak nakonec všechno dobře dopadá. Policie pracovala skvěle, zločinci uznali, v čem spáchali protispolečenské přestupky, lásky je ve filmu málo, ale zachází se s ní opatrně a s úctou. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

  • Scéna poplachu jednotky pohraniční stráže byla natočena v kasárnách výcvikového praporu v Tisové. Poplach provedla 1. rota, účastníci filmového poplachu jsou pak skuteční vojáci z místního útvaru. (ČSFD)
  • Filmovalo se v Kostelní Bříze, Žluticích a na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama