Příběh muže, který chtěl začít nový život, vypráví české filmové drama s kriminální zápletkou.  Bývalý letecký mechanik chce po pobytu ve vězení a práci v dolech začít nový život v malé pohraniční vsi. Nedaří se mu to ale tak, jak by si představoval, a pronásleduje ho smůla. Nešťastnou shodou okolností upadne dokonce do podezření z dvojnásobné vraždy... (oficiální text distributora)

dobytek

Autor oficiálních textů distributora by si měl svoje názory typu "jméno režiséra Vladimíra Čecha naznačuje, že film bude stát za hovno" nechat pro sebe a nebo tak maximálně někde pro kamarády v hospodě. Vladimír Čech natočil několik výbornejch detektivek, ale tahle k nim bohužel nepatří. Film postrádá napětí, je to spíš takový komorní drama. A do toho scény s akcema pohraničníků, který tam pak vypadaj jako pěst na oko. Snad akorát herecká sestava nezklamala. Za zmínku snad ještě stojí výskyt herců s účesem typu přehazovačka. Zejména Přeučil měl luxusní model. ()

WANDRWALL

Film, který diváka při prvním shlédnutí přilepí do sedačky. Já to jako divák zažil, a vychutnával si herecké výkony, repliky, pro dnešek nevšední "pohádkovou krimi", kde přes veškeré potíže, které mezi postavami nastávají, tak nakonec všechno dobře dopadá. Policie pracovala skvěle, zločinci uznali, v čem spáchali protispolečenské přestupky, lásky je ve filmu málo, ale zachází se s ní opatrně a s úctou. ()

Tosim

Mnoho schvalovacích orgánů za socialismu, jak z knižních nakladatelství, tak z oblasti kinematografie, považovalo detektivní žánr za "buržoazní," snad proto mělo tolik filmů s touto zápletkou i "psychologicko-dramatickou" nadstavbu. Nebo že by to tak chtěli samotní tvůrci? Každá taková snaha potřebuje minimálně ucházející vyprávění, což je tady splněno a taky nadprůměrné herce, což je u některých s Eduardem Cupákem v čele (jako v jiných snímcích), relativně uskutečněno také. ()

honajz

To je taková škoda, že tohle nedostal do ruky pořádný režisér jako Schulhoff nebo Ráža, kteří by z toho dokázali vytvořit mistrovský kousek! Námět je takový hitchcockovský - nevinný muž se snaží očistit své jméno -, ale celé je to tak jalově a rutinérsky pojaté, až je nezajímavé. Šumava je pojata tím nejpitomějším klišé - záběry na stromy a do toho ty protivné ženské vokály, které mne štvou i u té šumavské trilogie s Tomášem Holým. Postavy pak tak chladně, že k nim člověk nestihne zaujmout nějaký větší vztah - ale přitom v tom scénáři to je, v těch dialozích. A i když pan Höger hraje na půl plynu, přesto to z toho scénáře dokázal vykřesat - ten jeho vztah se svým nástupcem je tady pojatý velmi napínavě a uvěřitelně, lidsky. Od takové 46. minuty má film konečně na takových dvacet minut grády, jaké mohl mít klidně po celou dobu, kdyby to netočil takový režisérský rutinér bez fantazie a vlastního stylu. Historka potom je také pojata jalově a casting se moc nepovedl - třeba Přeučil je zde velmi špatně obsazen. Tomuhle říkám totálně zabitý potenciál, a přitom stačilo jen trochu režisérské invence. (Jo, a pak že za komančů nebyly pomeranče. ;-)) ()

Big Bear

Celkem koukatelná kriminálka z pohraničí. Samozřejmě značně angažovaná ve prospěch VB a hlavně PS. Bohužel její poplach a výjezd trochu vyzněl legračně to když vojáci jen těžko naskakovali na korby tater a véesek ač měli v zadní sajtně důlky pro kanady a na korbě jim pomáhal voják. Stejně tak legrační bylo rozmístění hlídek s vysílačkami často tak blízko a tak debilně u sledovaného objektu, že hrozilo náhodné ukopnutí antény náhodným chodcem. Naštěstí každá vysílačka před příjmem vždy silně zapískala a pokud by si jí někdo nevšiml, byl tu ještě řvoucí pohraničník svoji pozici a sdělení, že nic se zatím neděje... Film zaujal i použitými flasbacky v mlžném oparu, to jsem u této tvorby sedmdesátých let ještě neviděl. Znám to však velmi hojně z asijských filmů, většinou když hrdina umírá a vzpomíná ne veselé chvilky za života... Oprostíme-li se od šaškáren s PS, můžeme sledovat příjemné herectví pánů Cupáka, Högera a Munzara. A velmi mne zaujala krásná Hana Packertová u níž jsem následně s hrůzou zjistil, že se účastnila Kameňáků... Dávám tedy za 3 pomeranče. * * * ()

• Filmovalo se v Kostelní Bříze, Žluticích a na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Scéna poplachu jednotky pohraniční stráže byla natočena v kasárnách výcvikového praporu v Tisové. Poplach provedla 1. rota, účastníci filmového poplachu jsou pak skuteční vojáci z místního útvaru. (ČSFD)