Preucila mam rad, mam ale stejny nazor jako uzivatel "raininface" a to, ze on proste nemuze hrat v kriminalce agresora, protoze je hned od prvniho zaberu hlavnim podezrelym. Cupak vyborny, panske publikum vsak musi potesit zajimava a osobita Hana Packertova. Pekne prostredi hranicni vesnice, nejakou atmosferu film ma, spise se ale jedna o prumernou detektivku.(23.1.2016)

Celkem koukatelná kriminálka z pohraničí. Samozřejmě značně angažovaná ve prospěch VB a hlavně PS. Bohužel její poplach a výjezd trochu vyzněl legračně to když vojáci jen těžko naskakovali na korby tater a véesek ač měli v zadní sajtně důlky pro kanady a na korbě jim pomáhal voják. Stejně tak legrační bylo rozmístění hlídek s vysílačkami často tak blízko a tak debilně u sledovaného objektu, že hrozilo náhodné ukopnutí antény náhodným chodcem. Naštěstí každá vysílačka před příjmem vždy silně zapískala a pokud by si jí někdo nevšiml, byl tu ještě řvoucí pohraničník svoji pozici a sdělení, že nic se zatím neděje... Film zaujal i použitými flasbacky v mlžném oparu, to jsem u této tvorby sedmdesátých let ještě neviděl. Znám to však velmi hojně z asijských filmů, většinou když hrdina umírá a vzpomíná ne veselé chvilky za života... Oprostíme-li se od šaškáren s PS, můžeme sledovat příjemné herectví pánů Cupáka, Högera a Munzara. A velmi mne zaujala krásná Hana Packertová u níž jsem následně s hrůzou zjistil, že se účastnila Kameňáků... Dávám tedy za 3 pomeranče. * * *(11.8.2019)

To je taková škoda, že tohle nedostal do ruky pořádný režisér jako Schulhoff nebo Ráža, kteří by z toho dokázali vytvořit mistrovský kousek! Námět je takový hitchcockovský - nevinný muž se snaží očistit své jméno -, ale celé je to tak jalově a rutinérsky pojaté, až je nezajímavé. Šumava je pojata tím nejpitomějším klišé - záběry na stromy a do toho ty protivné ženské vokály, které mne štvou i u té šumavské trilogie s Tomášem Holým. Postavy pak tak chladně, že k nim člověk nestihne zaujmout nějaký větší vztah - ale přitom v tom scénáři to je, v těch dialozích. A i když pan Höger hraje na půl plynu, přesto to z toho scénáře dokázal vykřesat - ten jeho vztah se svým nástupcem je tady pojatý velmi napínavě a uvěřitelně, lidsky. Od takové 46. minuty má film konečně na takových dvacet minut grády, jaké mohl mít klidně po celou dobu, kdyby to netočil takový režisérský rutinér bez fantazie a vlastního stylu. Historka potom je také pojata jalově a casting se moc nepovedl - třeba Přeučil je zde velmi špatně obsazen. Tomuhle říkám totálně zabitý potenciál, a přitom stačilo jen trochu režisérské invence. (Jo, a pak že za komančů nebyly pomeranče. ;-))(29.6.2019)

Ani tento kriminální příběh z pohraničí bohužel nikterak nevybočuje z šedých vod těžkého průměru. Což je celkem škoda, vzhledem k slušnému hereckému obsazení, jenže ani to zázraky neudělá, když tomu chybí potřebná šťáva – která by byla hnacím motorem samotné atmosféry. Ta je zde místy tak suchá, až se mi začali zavírat oči. Střelba na začátku sice slibovala zajímavou zápletku, kterou ještě umocňovala minulost hlavní postavy, jenže nic navíc tu nebylo přidáno. Nebudu-li počítat bonzáctví starého dědy a Přeučilův zlověstný kukuč…(6.1.2019)

• klúčik

V prvom momente som si myslel, že to je ďalší film o horárovi s Tomášom Holým , tá hudba je úplne podobná... Samozrejme, že som čakal detektívku, ale z filmu da vyklula oslava pohraničníkov, krásne hranice, kde miestni ľudia sami strážia hranicu a každého, čo sa im nepáči "nahlásia" úradom. Bývalí väzeň by sa tam ani neohrial a nie, že by tam žil a pracoval. Osobne sa mi zdal K.Hoger strašne unavený...... Len pre hercov dávam 40%.(28.10.2009)

• - Filmovalo se v Kostelní Bříze, Žluticích a na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Scéna poplachu jednotky pohraniční stráže byla natočena v kasárnách výcvikového praporu v Tisové. Poplach provedla 1. rota, účastníci filmového poplachu jsou pak skuteční vojáci z místního útvaru. (Zdroj: ČSFD.cz)