Československé krimi z pohraniční oblasti, kde při pokusu o nelegální přechod hranic dojde ke dvojnásobné vraždě. Hlavním podezřelým z tohoto činu se stává Václav Martan, muž s nejasnou minulostí, nedávno přiševší do pohraniční vesnice Hatě. Tento bývalý vězeň, tradičně s noblesou zahraný E. Cupákem, je navíc okouzlen mladou místní brigádnicí (H. Packertová) a plánují společný život. Kriminalistická skupina ve složení major Tichý (ješitný K. Höger se zásobou upravených citátů), kapitán Šrámek (sympatický L. Munzar) a policejní asistent Jakeš (nevýrazný J. Krampol) se ihned pouští do pátrání, jež komplikuje skutečnost, že během Martanova pobytu ve vazbě dochází k další střelbě na státní hranici. Sedmého dne po zahájení vyšetřování je nakonec pravý pachatel dopaden. Velmi zajímavě a nezvykle na mě působil profesní a charakterový nesoulad mezi příšlušníky bezpečnosti Högerem a Munzarem. Dramatický a povedený závěr snímku posunul při celkovém hodnocení film aspoň do průměru, neboť jinak se mi Čechova krinimálka jevila jako poměrně těžkopádná, krátké dějové retrospektivy snižovaly už tak pomalé tempo snímku a skupina kriminalistů se chovala neobvykle bezradně.(16.9.2013)

• dobytek

Autor oficiálních textů distributora by si měl svoje názory typu "jméno režiséra Vladimíra Čecha naznačuje, že film bude stát za hovno" nechat pro sebe a nebo tak maximálně někde pro kamarády v hospodě. Vladimír Čech natočil několik výbornejch detektivek, ale tahle k nim bohužel nepatří. Film postrádá napětí, je to spíš takový komorní drama. A do toho scény s akcema pohraničníků, který tam pak vypadaj jako pěst na oko. Snad akorát herecká sestava nezklamala. Za zmínku snad ještě stojí výskyt herců s účesem typu přehazovačka. Zejména Přeučil měl luxusní model.(10.7.2011)

• WANDRWALL

Film, který diváka při prvním shlédnutí přilepí do sedačky. Já to jako divák zažil, a vychutnával si herecké výkony, repliky, pro dnešek nevšední "pohádkovou krimi", kde přes veškeré potíže, které mezi postavami nastávají, tak nakonec všechno dobře dopadá. Policie pracovala skvěle, zločinci uznali, v čem spáchali protispolečenské přestupky, lásky je ve filmu málo, ale zachází se s ní opatrně a s úctou.(4.8.2010)

• mh.mail

40% — Viděl jsem i horší kriminálky, tahle je průměrná. Trošku drobných rozepří mezi vyšetřovateli, ale jen tak, aby se neřeklo, a taky přiznání přehmatu, ale „za to si můžete z větší části sám“. Trošku podprahové propagandy (v zelenině mají v létě bedny pomerančů), která se ale mírně nepovedla (děti se seběhnou na pomeranče jak vosy, takže asi ty pomeranče pro ně zase nebyly až tak běžné).(17.6.2016)

• klúčik

V prvom momente som si myslel, že to je ďalší film o horárovi s Tomášom Holým , tá hudba je úplne podobná... Samozrejme, že som čakal detektívku, ale z filmu da vyklula oslava pohraničníkov, krásne hranice, kde miestni ľudia sami strážia hranicu a každého, čo sa im nepáči "nahlásia" úradom. Bývalí väzeň by sa tam ani neohrial a nie, že by tam žil a pracoval. Osobne sa mi zdal K.Hoger strašne unavený...... Len pre hercov dávam 40%.(28.10.2009)

• - Scéna poplachu jednotky pohraniční stráže byla natočena v kasárnách výcvikového praporu v Tisové. Poplach provedla 1. rota, účastníci filmového poplachu jsou pak skuteční vojáci z místního útvaru. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmovalo se v Kostelní Bříze, Žluticích a na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)