• bila.tecka

Úvodní uvědomělá hudba a jméno Ludvíka Tomana v titulcích dává jasně najevo, o co soudruhům jde. Detektivní žánr je záminkou pro výchovnou agitku ve stylu majora Zemana. Střežené pohraničí nikdo nepřekročí, pomeranče denně na každém stole. Jaj... Karel Höger, Luděk Munzar, Eduard Cupák - tihle tři mě nalákali (a nezklamali), dorazil mě prázdný scénář s absencí napětí a hrůzostrašná ideová masáž.(10.7.2011)

Možná je to určité nadržování a ani za 3 to nestojí. Hoger je ale skvělý vyšetřovatel, cituje Senecu. Asi žádný takový ve službách komunistů nikdy nebyl, fikce Čechova(kurva, tadle věta se mě povedla, packal českého filmu nyní vypadá jako světový klasik). Cupák to zvládá na jedničku a agitku typu "Nepřecházejte soudruzi za hranice, zde je ráj" halt mušíme nějak překousnout...zvlášť v Hatích, tam dnes překusují soudruzi leccos.(17.12.2011)

Československé krimi z pohraniční oblasti, kde při pokusu o nelegální přechod hranic dojde ke dvojnásobné vraždě. Hlavním podezřelým z tohoto činu se stává Václav Martan, muž s nejasnou minulostí, nedávno přiševší do pohraniční vesnice Hatě. Tento bývalý vězeň, tradičně s noblesou zahraný E. Cupákem, je navíc okouzlen mladou místní brigádnicí (H. Packertová) a plánují společný život. Kriminalistická skupina ve složení major Tichý (ješitný K. Höger se zásobou upravených citátů), kapitán Šrámek (sympatický L. Munzar) a policejní asistent Jakeš (nevýrazný J. Krampol) se ihned pouští do pátrání, jež komplikuje skutečnost, že během Martanova pobytu ve vazbě dochází k další střelbě na státní hranici. Sedmého dne po zahájení vyšetřování je nakonec pravý pachatel dopaden. Velmi zajímavě a nezvykle na mě působil profesní a charakterový nesoulad mezi příšlušníky bezpečnosti Högerem a Munzarem. Dramatický a povedený závěr snímku posunul při celkovém hodnocení film aspoň do průměru, neboť jinak se mi Čechova krinimálka jevila jako poměrně těžkopádná, krátké dějové retrospektivy snižovaly už tak pomalé tempo snímku a skupina kriminalistů se chovala neobvykle bezradně.(16.9.2013)

Preucila mam rad, mam ale stejny nazor jako uzivatel "raininface" a to, ze on proste nemuze hrat v kriminalce agresora, protoze je hned od prvniho zaberu hlavnim podezrelym. Cupak vyborny, panske publikum vsak musi potesit zajimava a osobita Hana Packertova. Pekne prostredi hranicni vesnice, nejakou atmosferu film ma, spise se ale jedna o prumernou detektivku.(23.1.2016)

• dobytek

Autor oficiálních textů distributora by si měl svoje názory typu "jméno režiséra Vladimíra Čecha naznačuje, že film bude stát za hovno" nechat pro sebe a nebo tak maximálně někde pro kamarády v hospodě. Vladimír Čech natočil několik výbornejch detektivek, ale tahle k nim bohužel nepatří. Film postrádá napětí, je to spíš takový komorní drama. A do toho scény s akcema pohraničníků, který tam pak vypadaj jako pěst na oko. Snad akorát herecká sestava nezklamala. Za zmínku snad ještě stojí výskyt herců s účesem typu přehazovačka. Zejména Přeučil měl luxusní model.(10.7.2011)

• - Scéna poplachu jednotky pohraniční stráže byla natočena v kasárnách výcvikového praporu v Tisové. Poplach provedla 1. rota, účastníci filmového poplachu jsou pak skuteční vojáci z místního útvaru. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmovalo se v Kostelní Bříze, Žluticích a na Božím Daru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)