Drákula roku 72´

Bram Stoker (kniha)

Don Houghton

Dick Bush
  • JohnnyD

...otrasný je už gotický úvod s trápnym zabitím Draculu kolesom z voza. Film nad vodou drží jedine Peter Cushing, ktorý je opäť bravúrny Van Helsing. Zvyšok filmu je jedna smutná prehliadka trápneho prispôsobovania sa dobe. Vrcholom je odporná disco hudba, dokonca aj vo vypätých situáciách, kde bojujú Van Helsing a Dracula.(25.10.2011)

Předposlední, z hammerovské série již sedmá část o nesmrtelném hraběti. Stejně jako závěrečný The Satanic Rites of Dracula (1973), i tenhle snímek se odehrává v Londýně na počátku 70. let, kde se podaří oživit legendárního Draculu v podání Christophera Lee. Po stopách mu samozřejmě jde potomek slavného Van Helsinga (opět výborný Peter Cushing), tentokrát je to navíc osobní záležitost díky Helsingovo půvabné vnučce. I když gotické hrady a lesy vystřídaly ulice velkoměsta plná hippies, pravidla hry se nemění. Osamělý hrdina se zase snaží přesvědčit detektiva, s kým mají tu čest, knížete temnot probudí poblázněný fanatik, a na upíry opět platí krucifix či svěcená voda. Jenom ta hudba odpovídá pokvětinové době, což mi do filmu nesedne, ale budiž. Každopádně jeho vzkříšení a následná likvidace jsou pořád zpracovány na slušné úrovni.(17.10.2011)

Hammer. Dracula A. D. 1972 aneb Dracula ve swingujícím Londýně plným otrhaných hipíků. Prazvláštní hybrid, který se mi svou úchylností dost líbil, přestože je třeba si přiznat, že kvalit dosahuje pramalých. Hudba na začátku jak z westernu a po zbytek filmu není o mnoho lepší, dobovej popík není můj cup of tea, a třebaže podobné melodie kazily i filmy s Jamesem Bondem z té doby, tam mi vadily daleko méně než tady, nějak se to k Draculovi nehodilo. Lee odehrál svůj démonický standard, ale opět byl trestuhodně málo využitej, Cushing zastínil všechny a všechno, jenže už bylo znát, že není nejmladší a omezil své výrazy na jediný - "ustaraný". Johnny Alucard (jak nápaditá přezdívka, ale jednou už tu byla - Son of Dracula, 1943) je ohavně slizký a skončí zábavně. Zato kočičky, ty tu stály za to, jedna vedle druhé, jak samotná Jessica Van Helsingová, tak hlavně Laura (Caroline Munroová), a když si odmyslím jejich bujné porosty v podpaží a tak různě, tálo by asi za to se na chvilku do té odvázané doby podívat. Scénář je samozřejmě slaboučký a děj prostinký, je to celé vlastně příjemně jednoduché, ale rychle to uteče a nudit to nestihne. A zdálo se mi to, nebo tam Coca-Cola měla zaplacenej dokonce i product placement?(9.12.2014)

Je to jeden ze dvou filmů s Christopherem Lee v roli starého dobrého hraběte, které u nás vyšly na DVD, a tak jsem se příliš nerozhodoval, jestli ho chci, a jen jsem doufal, že k jeho vychutnání nebude zapotřebí znát těch šest (pět?) předchozích. Nebylo. Vlastně by asi byla zbytečná i sebemenší znalost předlohy, protože Drákula roku 72 je něco tak zvláštního, že je lepší na Brama Stokera nemyslet. Začíná v roce 1872 působivou smrtí Drákuly a Van Helsinga a po pohřbu se střihem na tryskové letadlo přesune o sto let vpřed na večírek zhýralé britské mládeže, který vypadá jako něco, co se Stanleymu Kubrickovi nevešlo do Mechanického pomeranče. Později se policií rozehnaní teenageři z nudy rozhodnou vyvolávat mocnosti pekelné, vůdce party Johnny Alucard (mazaná přesmyčka, ale Van Helsing ji pomocí metody jako z první třídy základní školy odhalí) konečně přivede k životu svého ostrozubého dědečka, Christopher Lee si začne pochutnávat, Scotland Yard rozjede vyšetřování, Van Helsing v podání Petera Cushinga naleští stříbrný nůž a připraví si svěcenou vodu a jeho vnučka se postupně zbaví zbytečných kusů oblečení. Je to dobrý a zábavný film. Vlastně ani moc nevadí, že Drákula paradoxně nedostal příliš prostoru, protože pořád se děje něco zajímavého, napínavého, čas od času i vtipného (souboj Drákuly a Van Helsinga podbarvený groovy soundtrackem, to je jedna z věcí, které se vám budou buď líbit, nebo ne, jiná možnost není)... A nuda takřka neexistuje.(4.9.2015)

Docela rozporuplný díl draculovské série. Na jedné straně nekonečně dlouhá psychedelická párty v úvodu filmu a vzápětí na straně druhé kvalitně zvládnutý rituál vyvolání Draculy. Celkově se zde střídají lepší okamžiky s několika dost hluchými místy, několik vět ve filmu mne skutečně rozesmálo. Hudba ve stylu 70. let poměrně pozměnila celé vyznění filmu, až jsem měl občas pocit, že sleduji parodii na Draculu, ale tím nechci říct, že by byla hudba nekvalitní, jen dává filmu jinou atmosféru, než na jakou jsem zvyklý z ostatních dílů. Mno nakonec docela příjemná zábava.(17.7.2008)

• - Skladba použitá při černé mši se jmenuje "The Black Mass: Electric Storn in Hell" z desky "Electric Storm" od skupiny White Noise. (liquido26)

• - Ve Francii a Španělsku byl tento film přejmenován na Dracula 73, neboť byl v kinech promítán až o rok později. (liquido26)

• - Film je volně inspirován události obklopujícími případ upíra z Highgate. (liquido26)