Jádro

Jadro

Sci-Fi / Akční / Drama / Katastrofický

Velká Británie / USA, 2003, 126 min

• Subjektiv

Ano, konečně je to tady, zápas Jádro x Exaktní vědy konečně začíná. Vykopává Ústřední Téma Jádra a míč nešťastně naráží do obličeje Zákona Zachování Momentu Hybnosti. Ten se válí v bolestech na trávníku, ošklivě krvácí z nosu a již ho nesou do kabin. Zápas však pokračuje, balón drží Naivní Představa o Ptačí Orientaci, pohrává si s míčem...ale pane rozhodčí to je faul, píchat někoho do očí zobákem, zlobí se postižená Ornitologie. Rozhodčímu však do hry nikdo mluví nesmí a za svůj prohřešek je Ornitologie vyloučena. Rozhodčí se nedívá a tak Nevysvětlitelný Elektromagnetický jev kopl do koulí pana Faradaye a Maxwella. Obrovský Tlak s Obrovskou Teplotou se mstí na osádce zeměnorky, ta však odolává díky pomoci Uniloktia, které během několika milisekund změnilo strany a přidalo se k týmu Jádra, ve kterém mu všichni mile říkají Unobtanium. Vědy se zlobí, vždyť přeci bylo na jejich soupisce, tak jak to že má jiný dres. Obzvláště Přeměnový Zákon zuří, ale to už je tu pro něj červená karta. Napětí na stadionu roste a vypadá to, že se schyluje k jadernému konfliktu. Zdá se, že síly jsou vyrovnané, oba týmy disponují pěti 200 Mt bombami. Ale Vědy mají problém, TIRáky s jejich bombami neprojedou branou stadionu. Ach, nebohý Zákon Zachování Momentu hybnosti se sotva vrátil na stadion s narychlo převázaným nosem a již se vypařil v nukleární apokalypse a s ním i Gravitační zákon a další členové týmu. Rozhodčí raděj ukončuje zápas a nutí hráče podat si ruce, ale poslední přeživší z týmu věd Mikrovlnné záření se bojí a jen nesměle si potřese rukou s laskavou, ač trochu jiskřící, Cool Likvidací CD. Výsledek jistě nikoho nepřekvapí, Jádro:Vědy 56:1.(2.3.2007)

Hlavní otázkou u sledování roztáčení zemského jádra není, jestli se jedná o blbý film... Lepší je se zeptat o jak blbý film se jedná.:-D Hodně, ale to neznamená, že se nejedná o pekelnou zábavu... Sympatická osádka lodi trousí hlášky a hrdině pokládá život za dobro světa podle vzorce: otec rodiny, kapitán, hrdinný černoch a hlavní záporák, takže je snadné přehlédnout nijak zvlášť dobré triky a logické nesmysly jakéhokoli druhu... V souboji se Sunshine sice prohrává na celé čáře, avšak na herecké obsazení si nemůže stěžovat... Sympatický geolog Aaron Eckhart a pochybnostmi zmítaná pilotka Hillary Swank mě totiž naprosto dostali, a ačkoli mě co chvíli přepadaly záchvaty smíchu, film jsem si náramně užila... PS: Velryby prokázaly, že po myších a delfínech jsou nejchytřejší rasou:-D(8.2.2009)

• Segrestor

Tvůrci si vzali příliš těžkou látku ke zpracování. Proto došlo k nevyhnutelnému, totiž k zdlouhavému vysvětlování. Ano, cesta do středu Země se jeví tak blbou, že museli vyplýtvat všechen čas, aby z toho udělali uvěřitelnou záležitost, aby film nebyl naprostou zhovadilostí. Tím ale nakonec stejně filmu ublížili. Pořád se jen plká a plká, nakonec nikoho už vůbec nezajímá, kam a proč to vlastně ta vycválaná partička zeměvrtačů putuje. A navíc je to s tím nastartováním jádra strašná kravina. Polovinu filmu proplouvají Zemí, jako kdyby to bylo maršmelou.To už bych spíš zbaštil přistání na kometě nebo že prezidentem USA bude jednou Inuita.(31.3.2014)

I když je zpracování tohoto katastrofického námětu nejspíš zcela nesmyslné, mně se velmi líbilo a jako zamyšlení nad budoucností je to vlastně docela podnětné. Co kdyby se jednou skutečně naše jádro zastavilo? Herecké osazenstvo je skvěle vybráno. Nejvíce mě upoutali Aaron Eckhart, Stanley Tucci a Hilary Swank. Také mě zaujal nezvyklý zjev DJ Quallse, který byl příjemným hereckým osvěžením od dokonale vypadajících známých tváří a jako vychytralý hacker "Krysa" Finch byl skvělý. Děj, stejně jako jejich futuristické "plavidlo" Vergilius, běží obrovskou rychlostí kupředu, ke svému cíli, roztočit jádro a (zase) zachránit lidstvo před koncem světa. Jádro je pro mě dynamická, efektní podívaná se sympatickými charaktery, poutavými a chytře působícími vědeckými rozhovory, vydařenými dialogy a napěchována vtipnými hláškami. "Jak to spravíme?" - "To nejde." - "Tohle slovo není v mém slovníku." - "Tak si ho tam přidejte, protože to vážně nejde.", "Co by to stálo, dokončit ji za tři měsíce?" - (následuje nevěřícný smích) "Asi padesát miliard dolarů." - "Můžu vypsat šek?"(22.7.2006)

Je to síce už 9 rokov, čo tento film vzhliadol svetlo sveta, ale aj na svoju dobu to bol film, ktorý sa podľa mňa v kinách ocitol omylom. Béčkové triky, námet ako z 50tych rokov a prehrávajúci alebo nevýrazní herci. Nakoniec tá naivita je to, čo vás tu môže najviac zaujať a prečo sa uchylujem k trom hviezdam. Škoda, že tento námet nebol natočený pred 50timi rokmi, mohla byť z toho klasika.(16.6.2012)

• - Na začátku filmu, zhruba v 9. minutě, se zblázní ptáci na Trafalgarském náměstí. Při jednom ze záběrů holubů narážejících do skla je vidět, že mezi nimi narazí i ryba. (Camling)

• - Když se vědci prostupující k zemskému jádru nacházejí ve vodě v 7 000 metrech, plavou kolem velryby. Ty se však v takové hloubce nenacházejí. (Cheeker)

• - Dosud nejhlubší lidskou rukou vytvořená šachta, zmíněná ve filmu, doopravdy existuje. Je hluboká sedm kilometrů. Jedná se o ruský projekt. (WolfR)