Slzy padaly

Tears Were Falling

Slzy padali

Drama / Fantasy / Podobenství

Sovětský svaz, 1982, 89 min

Pohádka o zrcadle, které pohlcovalo vše dobré a to zlé odráželo zpět, jednoho dne se zrcadlo rozbilo a jeden z jeho střepů padl do oka Pavlu Ivanovičovi (Jevgenij Leonov). A on kolem sebe začal šířit zlobu a nenávist. Tenhle film spolehlivě uvrhne do říše spánku všechny milovníky akčních trháků, mohl by okouzlit ctitele Jakubiskovy poetiky a dost určitě osloví ty, kteří vidí očima F.A.Brabce. Leonov podal úchvatný výkon, Gija Kančeli napsal fantastickou, enervující hudbu, která perfektně dokresluje atmosféru snímku. Nemám ráda pohádky bratří Grimmů, tenhle film mi je příliš připomíná, proto nemůžu dát za 5*.(12.4.2011)

Krasna Ия Саввина v mensi roli v dalsim paradnim filmu tohoto rezisera. Od nej jsem nevidel snad nic spatnyho. Zadumana sovetska filmova uvaha dobro-zlo, mozna podobenstvi, zaroven ze zivota, a se zajimavou muzikou k tomu... :) 4+(20.4.2016)

Danelija navázal na své předchozí hořce komediální počiny, které pojednávají o mužích, kteří si s grácií sobě vlastní ničí život. Do hlavní role obsadil svého oblíbeného herce Jevgenije Leonova, kterému tu zlou povahu skutečně věřím. Je zvláštní, že mnohde se herci stávají metrosexuálové z přehlídkového mola, a přitom jeden malý plešatý tlouštík by tyhle manekýny s přehledem dokázal přehrát. V tomhle filmu, který už v sobě nemá ani tu špetku humoru jako např. Podzimní maraton, dokazuje, jak všestranným hercem byl. Nemůžeme sice ani úplně pominout ostatní herce, nicméně ti dostanou poměrně málo prostoru. Scénář i režie jsou a Danelijových filmů na klasicky vysoké úrovní. Kolik lidí chodí po světě se střepem v oku? 100%(14.8.2014)

Jeden z pokladov sovietskej i svetovej filmovej tvorby, na ktorý by sa nemalo zabudnúť. Spája námet od Andersena, Daneliyove „smutno-veselé" rozprávanie a Kancheliho citlivú hudbu. Film nie je pre akciechtivého diváka ani pre milovníkov prvoplánových ničnehovoriacich filmov, tzv. oddychoviek. Oslovil ma svojou priamosťou, jednoduchosťou a nenútenosťou – nehovoriac o hereckých výkonoch, snímaní a sile niektorých obrazov (záverečná scéna).(16.2.2014)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 12.6.1985, réžia slovenského znenia = (18.2.2011)(18.2.2011)

• - Ve filmu zazní píseň "Přátele ztratíš jen jednou", která byla napsána na verše básníka a scenáristy Genadije Špalikova, jenž krátce před natáčením spáchal sebevraždu. (Snorlax)

• - Distribuce filmu mimo SSSR byla zakázána, ležel nějaký čas v trezoru, potom byl výrazně zkrácen a teprve pak se mohl prodávat do zahraničí. (Snorlax)

• - Federico Fellini Danelijovi řekl, že tento film má ze všech jeho prací nejraději. (Snorlax)