Jinnah

• Pákistán

Mohammed Ali Jinnah

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Pákistán, 1998, 110 min

Musím říct, že tohle jsem nečekal a pak jsem jenom zíral. Christopher Lee je zde naprosto úchvatný a jen dokazuje, jak velkým hercem je. Ale on je zajímavý i samotný film, který je natočen jako bilancování toho, co Jinnah dokázal, co prožil. Forma snímku hodně pomáhá. Škoda, že není známější.(20.12.2016)

Nejedná se o klasický životopisný film, který by zachycoval formování Džinnáhovi osobnosti a jeho názorů. Tvůrcům šlo mnohem víc o to jeho život a počínání nějak interpretovat, představit (domnělé) principy jeho myšlení a zjevně ho i hájit před kritiky. Kontroverze se skutečně nedočkáte, Džinnáhův portrét je převážně lichotivý (režisér i scénárista jsou pákistánského původu) a pokud jsou na něm nějaké skvrnky, tak jde především o komplikované vztahy s jeho nejbližšími. Nečekejte taky žádnou rozmáchlou odpověď na velkolepého Attenboroughova Gándhího, film je velmi komorní a intimní, stojící především na výborném výkonu Christophera Leeho a emotivní hudbě. Můžete vytýkat jednostrannost, klišé a zjednodušování, ale několik skutečně silných momentů (především závěr) této obhajobě "Velkého vůdce" upřít nelze.(16.9.2009)