Muž se zlatou zbraní

• slovenský

James Bond: Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

Poprvé jsem se u Bonda docela nudil. Navíc z trojice - třetí Dvojitá Nula Sedm s falešnou bradavkou a šestiranným revolverem, padouch Scaramanga s pravou třetí bradavkou a zlatým jednoraňákem a trpasličí sluha Nick Nack s křivým úsměvem - byl nejzajímavější postavou ten poslední. Vadil mi i lehce zmatený a občas nelogický scénář. K plusům je ale nutno přiřadit kvalitní výpravu a triky - základnu MI6 na šikmém vraku lodi, Bondův souboj ve škole bojových umění a kaskadérský skok autem přes řeku i s otočkou ve vzduchu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Xzt6zAj7XUM(4.1.2014)

Teprve až devátá bondovka je dokonalá po filmařské stránce. Žádná klopýtnutí jako v předchozích dílech (zmatený střihač, úděsné efekty, oslí mosty, apodob.) se nekonají. Technicky dobře odvedená práce celého týmu je podpořena celkem reálnou a uvěřitelnou dějovou linií, sympatickým padouchem a ještě sympatičtějším padouchovým poskokem. Navíc scénář neuráží divákovu inteligenci, a to dokonce ani v samotném závěru, neboť se tentoráte žádná hromadná střílečka nepořádá. Prostě vše je oukej. Jenže! Chybí děj. Marně jsem celý film čekal, až se něco začne dít. Chtělo to trošku více napětí a trošku méně opět úděsného šerifa JW Peppera... V závěru se skvěle blýskla Britt Ekland v na svou dobu odvážných bikinách, ale jináč všechno drží na svých bedrech prcek Nick-Nack a - tentokráte již přesvědčivý - Roger Moore jako 007. Škoda toho uspavájícího scénáře. [srpen 2006](10.8.2006)

9. Bondovka - Kouření doutníků se k Bondovi vůbec nehodilo. Základna MI6 v Hongkongu ve ztroskotané na boku položené lodi byla z designového hlediska zajímavá. Z minulého filmového dobrodružství se vrací komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James). Potkají se v thajském Bangkoku nejdříve nepřímo při Jamesově honičce na vodě a podruhé jako nedobrovolní spolujezdci při automobilovém pronásledování Scaramangy (Christopher Lee). Následný Bondův skok přes vodu v místě s rozbitým mostem, kdy se auto otočí ve vzduchu ve spirále a dopadne na kola patří k nezapomenutelným scénám. Tento skok odřídil kaskadér Loren "Bumps" Williard v prvním záběru a natočilo ho současně osm kamer. Jde o první automobilový kaskadérský kousek, kdy se při výpočtech použil počítačový model. V dokumentu 50 Years of Bond Cars: A Top Gear Special (2012) uvedl režisér filmu Guy Hamilton jako autora skoku mechanika, protože řidič musel z rodinných důvodů do USA.(10.2.2013)

Tak takhle vznikly vtipy o hloupých blondýnkách! Bondgirl z Muže se zlatou zbraní je totiž největší, no, blondýna, jakou jsem kdy ve filmu viděl. Jinak ale slušnější Bondovka než několik předchozích. Má výraznější námět, s čímž umí Hamilton dobře pracovat. Trochu mě mrzí nevyužitý potenciál souboje 007 a Leeho.(30.8.2011)

Pro mě jedna z nejlepších bondovek. Roger Moore má charisma skoro jako Sean Connery z prvních dílů. Rovněž zápletka je zajímavá (správně bodovská) a akce perfektně načasovaná. James zde má konečně opravdu rovnocenného protivníka. Ani chviličku jsem se nenudila jako u některých jiných dílů (Dnes neumírej).(23.10.2004)

• - Maud Adams (Andrea; Chobotnička; žena v davu v přístavišti) hrála i v bondovkách Chobotnička (1983) a Vyhlídka na vraždu (1985). (SeanBean)

• - James Bond (Roger Moore) nosí hodinky značky Rolex Submariner. (dyfur)

• - Scéna, kde 007 přeskočí autem točitý most, se obešla bez zvláštních triků. Broccolli ji chtěl natočit znovu, protože první záběr mu připadal moc dokonalý, ale kaskadér odmítl. (Sonnery)