Muž se zlatou zbraní

• slovenský

Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

Poprvé jsem se u Bonda docela nudil. Navíc z trojice - třetí Dvojitá Nula Sedm s falešnou bradavkou a šestiranným revolverem, padouch Scaramanga s pravou třetí bradavkou a zlatým jednoraňákem a trpasličí sluha Nick Nack s křivým úsměvem - byl nejzajímavější postavou ten poslední. Vadil mi i lehce zmatený a občas nelogický scénář. K plusům je ale nutno přiřadit kvalitní výpravu a triky - základnu MI6 na šikmém vraku lodi, Bondův souboj ve škole bojových umění a kaskadérský skok autem přes řeku i s otočkou ve vzduchu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Xzt6zAj7XUM(4.1.2014)

Tak takhle vznikly vtipy o hloupých blondýnkách! Bondgirl z Muže se zlatou zbraní je totiž největší, no, blondýna, jakou jsem kdy ve filmu viděl. Jinak ale slušnější Bondovka než několik předchozích. Má výraznější námět, s čímž umí Hamilton dobře pracovat. Trochu mě mrzí nevyužitý potenciál souboje 007 a Leeho.(30.8.2011)

Točiť paródie na JB je zbytočné, pretože najlepšie paródie na JB sú filmy JB. O Mužovi so zlatou zbraňou to platí dvojnásobne. Či je toto lepšia alebo horšia bondovka ako tie okolo, je pre mňa bezpredmetné, pretože stále je to tá istá zábavná blbosť. Moore je však skôr elegán ako fyzický akčný typ, tak mu tie jeho unavené kopance a pravé háky príliš neverím. Eliminácia Leeho bola síce vtipná, ale trochu nehodná tejto série.(8.3.2015)

Nejlepší Bond v podání Rogera Moora, o tom nepochybuju. Zlatá zbraň padoucha Scaramangy svým výstřelem ukončila dle mého nedostižnou éru klasických bondovek, produkovaných duem Saltzmann–Brocolli a režírovanou mistry, jakými byli Terence Young a Guy Hamilton. Druhý jmenovaný dodal Muži se zlatou zbraní onen nezaměnitelný styl a šarm, který tolik charakterizuje filmy s Connerym a výtečný Roger Moore nezůstává pozadu. Má obrovské osobní kouzlo a rošťácký šarm, který v pravou chvíli přemění v kamennou masku zabijáka. A jeho protihráč? Darmo mluvit! Klasický bondovský padouch má mnoho podob a Leeho Scaramanga patří k těm nejvýraznějším. Vždyť je to učiněný anti-Bond – má vražedně podmanivý styl, má vynálezy, nad kterými i Q žasne... Pokud je ale Bond zabijákem se zásadami, je Scaramanga vrah bez pána a to ho svede s agentem 007 dohromady do souboje životních principů. Ti dva jiskří jak křemeny, John Barry a jeho báječný soundtrack oheň rozdmíchává. Hamiltonův špektákl prostě hnětá... nádherné a atraktivní asijské scenérie, boží hlášky, nádherné ženské křivky... a klasik seržant Pepper na dovolené (I know You! You are that secret english agent form England!!!)... Prostě završení zlaté éry, kterou další filmy pravidelně překonávaly bohatostí zápletek a oslnivostí efektů, ale nikdy se ani nepřiblížily STYLU agenta 007 v jeho nejlepších letech.(2.2.2005)

9. Bondovka - Kouření doutníků se k Bondovi vůbec nehodilo. Základna MI6 v Hongkongu ve ztroskotané na boku položené lodi byla z designového hlediska zajímavá. Z minulého filmového dobrodružství se vrací komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James). Potkají se v thajském Bangkoku nejdříve nepřímo při Jamesově honičce na vodě a podruhé jako nedobrovolní spolujezdci při automobilovém pronásledování Scaramangy (Christopher Lee). Následný Bondův skok přes vodu v místě s rozbitým mostem, kdy se auto otočí ve vzduchu ve spirále a dopadne na kola patří k nezapomenutelným scénám. Tento skok odřídil kaskadér Loren "Bumps" Williard v prvním záběru a natočilo ho současně osm kamer. Jde o první automobilový kaskadérský kousek, kdy se při výpočtech použil počítačový model. V dokumentu 50 Years of Bond Cars: A Top Gear Special (2012) uvedl režisér filmu Guy Hamilton jako autora skoku mechanika, protože řidič musel z rodinných důvodů do USA.(10.2.2013)

• - Proto, aby se kaskadér Laurence Williard při natáčení slavné scény "rotace na řece" cítil bezpečně, byl mimo záběr postaven jeřáb, aby mohli auto i s hercem vytáhnout, kdyby auto náhodou spadlo do řeky. Dále čekali dva potápěči na dně řeky. (DominikV)

• - Bondovo auto je AMC coupé. (Ruuzha)

• - James Bond (Roger Moore) nosí hodinky značky Rolex Submariner. (dyfur)