Muž se zlatou zbraní

• slovenský

Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

Co se týče příběhu a ztvárnění, Muž se zlatou zbraní by sám o sobě nebyl nějak moc úchvatnou částí bondovské série. Má to štěstí, že to zachraňují hlavně lokace (výběr pro tuto bondovku se opravdu povedl), výrazný nástup humoru a Christopher Lee (kterého, i coby velký horrorový fanda, nemám nějak moc v oblibě, neboť hraje strašně nerealisticky s výjimkou dvou rolí, prvním je Saruman, druhým právě Scaramanga, který právem patří mezi nejlepší a nejcharismatičtější bondovské záporáky). Zajímavostí této bondovky je hlavně herečka Maud Adams v roli Scaramangovy milenky Andrey Anders. Pokud jste viděli více bondovek (minimálně ty s Moorem), bude vám určitě povědomá, protože je to snad jediná herecká představitelka (o mužském ekvivalentu nemluvě) v historii bondovek, která hrála ve třech bondovských filmech, ale pokaždé jinou roli (kromě tohoto ještě v Chobotničce a Vyhlídce na vraždu). 3,5*(8.9.2010)

9. Bondovka - Kouření doutníků se k Bondovi vůbec nehodilo. Základna MI6 v Hongkongu ve ztroskotané na boku položené lodi byla z designového hlediska zajímavá. Z minulého filmového dobrodružství se vrací komická postava louisianského šerifa J.W. Peppera (Clifton James). Potkají se v thajském Bangkoku nejdříve nepřímo při Jamesově honičce na vodě a podruhé jako nedobrovolní spolujezdci při automobilovém pronásledování Scaramangy (Christopher Lee). Následný Bondův skok přes vodu v místě s rozbitým mostem, kdy se auto otočí ve vzduchu ve spirále a dopadne na kola patří k nezapomenutelným scénám. Tento skok odřídil kaskadér Loren "Bumps" Williard v prvním záběru a natočilo ho současně osm kamer. Jde o první automobilový kaskadérský kousek, kdy se při výpočtech použil počítačový model. V dokumentu 50 Years of Bond Cars: A Top Gear Special (2012) uvedl režisér filmu Guy Hamilton jako autora skoku mechanika, protože řidič musel z rodinných důvodů do USA.(10.2.2013)

Nejbondovštější ze všech bondovských villains válí. Muž se zlatou zbraní a třetí bradavkou je opět jednou z těch parodických bondovek, co víc sází na humor a vědomí vlastní blbosti, než na nějaký příběh či akci. Důkazem toho je i Mooreovo přehrávání, které je střídavě roztomilé a otravné. Bla bla bla Connery bla bla žblept prostě platí a platit bude. Vlastně ani nevím, jestli se mi film líbil, ale docela ty dvě hodinky utekly, tak asi ano. Co se týká souboje hračky vs. kočky, tentokrát je jasným vítězem trpaslík jakožto jeden z nejlepších záporáckých poskoků v historii. Hned po něm tu ale máme dvě echtovní kočky, z nichž je těžké vybrat tu hezčí. V tandemu ale poráží tohle švédské duo zlatou jednoranku, pušku pro neznámého tříprsťáka i solární kanón.(12.3.2015)

Vcelku povedená bondovka, která se od těch Brosnanových liší převážně technickým provedením, které tu značně zaostává. Nesetkáme se tak se známými neuvěřitelnými technologiemi ani nijak nebezpečnými bondovými kousky, ale spíše klasického akčního filmu, který se tak trochu nese v duchu detektivek z osmdesátých let. Roger Moore se na roli Bonda, Jamese Bonda opravdu hodí, je charismatický a dokonce dokáže působit i patřičně naštvaně, ale elegance s jakou se role zhostil Sean Connery nedosahuje. každopádně důležitější je pro mě příběh, který je opravdu povedený, i když některé fórky, jako třeba třetí bradavka jsou docela přehnané. Příjemně jsem byl ale překvapen důležitostí jaká byla kladena na vedlejší postavy, které nejenže se ve filmu jenom nemihnou, ale mají i několik důležitějších účelů. Třeba chlapec prodávající slona a hlavně tlustý turista, který se prožene s Bondem ve zběsilé automobilové honičce, která za těmi dnešními nijak moc nezaostává. Právě zmíněná honička patří mezi nejlepší pasáže filmu a to nejen díky skvělému kaskadérskému skoku. Celkově vzato je Muž se zlatou zbraní více než povedenou bondovkou.(9.4.2006)

• honajz

Hodně slabá bondovka, kde hlášky nefungují, opětovné zapojení J.W. je na přesdržku, asijské lokace tentokrát působí unyle a povrchně, lacině, ale problém mám s příběhem. Je natahovaný a vycpaný vatou, jak to jde, přitom vlastně jde celou dobu jen o to, aby Bond vešel do labyrintu. Jenže a protože je toho na dvě hodiny málo, připsal se nějaký solex, který je zde jen tak, o ničem, volně přivařený bez ladu a skladu, nemá význam, a jednání postav je potom i divné (Scaramanga by nemusel jezdit nikam z ostrova). Ostatně hlavní záporák mi přijde takový zbytečný, nijaký, i když Christoper Lee je charismatický. A létající auto, to opajcovali z francouzských Fantomasů, ne? To sem vážně moc nepatří. Btw, kde se na zlosynově lodi vzal telefon s přímou linkou na velitelství MI6? A co návaznost na předchozí díl, kurnik? Kam zmizela postava Jane Seymour? To ji nemohli aspoň pár slovy "omluvit"?(8.7.2016)

• - V knižní předloze se zabiják Scaramanga snaží na Jamajce manipulovat s cenami cukru v neprospěch západu. (mahler)

• - Scéna, kde 007 přeskočí autem točitý most, se obešla bez zvláštních triků. Broccolli ji chtěl natočit znovu, protože první záběr mu připadal moc dokonalý, ale kaskadér odmítl. (Sonnery)

• - Christopher Lee byl pozván do The Johny Carson Show, kde měl předvést zlatou zbraň. Tu ovšem nakonec předvést nemohl, protože mu byla z bezpečnostních důvodů odebrána na letišti. (reich)