Muž se zlatou zbraní

• Československo

James Bond: Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

Proti Bondovi nestrojí tentokrát armáda zloduchů, která chce zničit svět, ale jeden jediný zabiják gentleman s pomocníkem, který mu nesahá ani do pasu, dost fanoušků tento film zatracuje, já ale tuhle změnu vítám. Díky postavě šerifa Peppera, který se objevil už v předchozím díle, se i dobře zasmějete. Mimochodem Povolení zabíjet a Zítřek nikdy neumírá jsou mnohem horší.(6.11.2003)

Takova nicim moc vyrazna bondovka, proste jedna z mnoha. Pribeh nicim moc neprekvapi, navic ani poradne nestrhne, akce je minimum a hudba nevyrazna. Bond navic nepouziva zadny spionsky vychytavky. Nicmene presto je film v nekolika smerech zajimavej. Krome porad jeste slusnyho Moorea tu je totiz paradni Lee, jehoz zaporak Scaramanga pusobi skoro az sympaticky, zadnej velikej megaloman nebo psychopat. Navic i jeho trpajzlik poskok je funkcni postava, zadnej vosoust na jedno pouziti. Druha vec, cim tahle bondovka prekvapi, je humor. Krome fajn Bondovo hlasek tu je totiz i par skoro az komedialnich scen a dve da se rict vedlejsi komicky postavy, vymastena bondgirl a americkej serif. Takze i kdyz se obcas nic nedeje, porad je to docela zabavny.(20.12.2009)

• honajz

Hodně slabá bondovka, kde hlášky nefungují, opětovné zapojení J.W. je na přesdržku, asijské lokace tentokrát působí unyle a povrchně, lacině, ale problém mám s příběhem. Je natahovaný a vycpaný vatou, jak to jde, přitom vlastně jde celou dobu jen o to, aby Bond vešel do labyrintu. Jenže a protože je toho na dvě hodiny málo, připsal se nějaký solex, který je zde jen tak, o ničem, volně přivařený bez ladu a skladu, nemá význam, a jednání postav je potom i divné (Scaramanga by nemusel jezdit nikam z ostrova). Ostatně hlavní záporák mi přijde takový zbytečný, nijaký, i když Christoper Lee je charismatický. A létající auto, to opajcovali z francouzských Fantomasů, ne? To sem vážně moc nepatří. Btw, kde se na zlosynově lodi vzal telefon s přímou linkou na velitelství MI6? A co návaznost na předchozí díl, kurnik? Kam zmizela postava Jane Seymour? To ji nemohli aspoň pár slovy "omluvit"?(8.7.2016)

"The Man With The Golden Gun" je druhým filmovým počinom v sérii Jamesa Bonda v podaní Rogera Moora. Ale rovnako ako jeho predchodca aj tento film zápasí s tými istými problémami ako jeho predchodca. Myslím si, že najlepším Bondom od Guya Hamiltona bude Diamonds Are Forever. Pretože potom ide jeho réžia v tejto sérii skutočne dole vodou. Pôsobí to miestami až ako kreslený animák, než ako seriózny film. Opäť sa tu stretneme s otravným šerifom Pepperom, komédia je miestami fajn a miestami mimo a hlavne charizma je v tomto filme kdesi stratená. A je tu dosť scénok, ktoré sa mi nepáčili. Chýba mi tu akcia, chýba mi dynamika a akosi by som chcel, aby sa Sean Connery vrátil do svojej role. Ale Christopher Lee ako zloduch je v tomto filme skvelý. Konečne zloduch, ktorého som si mohol užiť. A jeho plán mať silné laserové delo na slnečnú energiu beriem. A aj jeho malý pomocník je veľmi zapamätateľný. V tomto smere film funguje. Dokonca v prvej polke je aj celkom sledovateľný. Ale potom je z toho opäť nuda tak ako naposledy. Neviem ani čo viac by som povedal, proste mám z filmu o niečo lepšie pocity než z Live And Let Die, ale to moc nič nevypovedá. Dúfam len, že The Spy Who Loved Me konečne vráti sérii potrebné čaro, ktoré zúfalo začína potrebovať. Hodnotenie: C(28.7.2016)

Bond zase jednou dostal pořádného protivníka. Scaramanga značně vyčnívá v dlouhé řadě magorů, kteří chtějí ovládnout svět. Jen ten počet bradavek nesedí. S příchodem Moorea se ze série stává komediální cestopis a to, co tady předvádí se ženami, musí být noční můrou všech feministek. Pro velký úspěch se vrátil rasistický buran Pepper.(27.4.2019)

• - Christopher Lee, hrajúci muža so zlatou zbraňou, pôsobil v britskej tajnej službe počas 2. svetovej vojny.

• - Ve filmu se poprvé objevuje do té doby neznámý thajský ostrov Ko Tapu. Dnes se mu říká "Ostrov Jamese Bonda" a je žádanou turistickou atrakcí. V roce 1997 se zde také natáčela bondovka Tomorrow Never Dies. (Colonist)

• - Skupina Alice Cooper nahrála speciálně pro film píseň "Man With the Golden Gun" s vokály Lizy Minnelli. Protože ale byla píseň pozdě dodána, objevila se nakonec až na albu "Muscle of Love". (Fenk)