Muž se zlatou zbraní

• Československo

James Bond: Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

9. bondovka - Loučí se pan režisér Hamilton. Loučí se pan producent Saltzman. Pro tvůrčí neshody s Broccolim v poklidu odprodal svou zbylou polovinu práv. Teď k samotnému snímku. Má výbornou výpravu - obzvláště se Scaramangovým ostrovem se vyznamenali. Líbí se rovněž Britt Ekland jako zmatená Bondgirl. Ale něco mi zde vadí - a to Scaramangův motiv. On rozhodně není ten světovládný typ, který potřebuje přeměněnou sluneční energií strašit svět. Kazí to jinak skvělý duel mezi ním a Bondem. Christopher Lee určitě patří do TOP5 bondovských padouchů. A to jste možná nevěděli - je to bratranec Iana Flaminga a měl už původně hrát Dr. No :-) A pak liliputánský pomocník Nick Nack snažící se svého šéfa neustále zabít :-) Je toho hodně co najdete v téhle zapomínáné bondovce, no a že někomu vadí umělá třetí bradavka (btw. jediná hračka od Q v tomhle filmu)...To by vás přece nemělo odradit.(27.7.2006)

Proti Bondovi nestrojí tentokrát armáda zloduchů, která chce zničit svět, ale jeden jediný zabiják gentleman s pomocníkem, který mu nesahá ani do pasu, dost fanoušků tento film zatracuje, já ale tuhle změnu vítám. Díky postavě šerifa Peppera, který se objevil už v předchozím díle, se i dobře zasmějete. Mimochodem Povolení zabíjet a Zítřek nikdy neumírá jsou mnohem horší.(6.11.2003)

Ešte mi to asi chvíľu potrvá, pokiaľ si úplne zvyknem na Rogera Moorea... ? Predovšetkým sa totálne dištancuje od Conneryho a Lazenbyho zároveň, ktorý sa chcel až príliš priblížiť Seanovi, čo sa mu aj vskutku podarilo. Jeho James Bond je najmä svojský, bezstarostný, že si nerobí ťažkú hlavu zo vzniknutých situácii, ktoré zaváňajú samými problémami. Ide mu po krku slizký Francisco Scaramanga, a i napriek tomu si dokáže všetko skonsolidovať podľa „najmenších detailov” . Ochotne zo seba urobí návnadu, a to len preto, aby sa o krok dostal bližšie k svojmu veľkému rivalovi, ktorý má skázonosné plány... Scaramanga je posadnutý zlatom (podobne ako Goldfinger), a tým je doslova obklopený, ďalej, ovláda solárnu energiu, a tú chce zneužiť, ale čo je na všetkom najviac bizarné je to, že vo svojom sídle, na malom ostrovčeku, má špeciálne zostrojený l-a-b-y-r-i-n-t, ktorý obsluhuje človek nižšieho vzrastu (trpaslík) Nick Nack, keď presvedčivo naláka „hlodavce na pascu” , ľudovo povedané : „Za rohom už číha zlovestný Muž so zlatou zbraňou, s extrémne presnou muškou, či ako dekorácie poslúžia figuríny v životnej veľkosti, kde jedna z nich je i Jamesova Bondova” ... J.B. → K dispozícii, ak si našiel trochu voľného času, tak má taktiež po jednej aj druhej ruke: dve samice - Mary Goodnight (kolegyňa) a Andreu Anders (Bond-girl), keď som mával ten dojem, že by ich mohol kľudne aj naraz obšťastňovať, skrátka - zvládol by to ! Postavička šerifa J.W. Peppera sa po väčšom úspechu znovu objavuje, ale už je to iba obohratá platňa, vadil mi tam ! Keď si na záver porovnám 4 režírované bondovky Guyom Hamiltonom, tak jednoznačne víťazí skvelý Goldfinger, čo má stále fantastický šmrnc, najhoršie na tom sú bezpochyby - Diamanty sú večné, a tak Žiť a nechať zomrieť o čosi málo predčí Muža so zlatou zbraňou, lebo mi to celé prišlo, ako taký miš-maš, menší chaos, opakovanie sa = “filmový GULÁŠ” .(7.7.2019)

Podle mě vynikající bondovka, kterou si u mě Hamilton napravil reputaci (Diamanty a Žít a nechat zemřít považuju za hodně špatné díly série). Fantastický Christopher Lee jako ďábelsky chladný Scaramanga, vážná zápletka a s nadhledem výborně hrající Moore, který si už Bonda přizpůsobil na svůj herecký projev a představuje Jamese jako mnohem vtipnějšího agenta, který ovšem nemá problém uštědřit nějaký ten políček. Je pravda, že film má dost pomalé tempo, ale přesto vlastní onu silnou atmosféru, nutící ke sledování obrazu. Obzvlášť za vydařené považuji začátek a konec, kdy se dá napětí krájet a k tomu liliput Nick Nack. :)(21.1.2007)

V druhé "moorovce" vyměnili tvůrci Jamajku za Hong Kong a černochy za Číňany. Honička na člunech zůstala, jakoby Bond neuměl unikat v ničem jiném. Ano, dokonce se vrátil i ten otravný šerif z Louisiany, ten afektovaný vidlácký šerif, co tak rád plive žvýkací tabák během svého blábolení. Vyhnuli se jen magii a konečně nechali Bonda věnovat se pravé poctivé špionáži. Film ale nebyl ničím novým proti předchozímu dílu. Na nějaké inovátorství se nehrálo, snad jen padouch byl trochu větší megaloman, co se jeho zlodušských plánů týkalo. Slečna Goodnight asi měla být sexy, ale na Bond girl je to málo. Současný divák chce víc, než jen figurku v plavkách. Celkově vzato, nebyla to nejhorší bondovka, ale také ne nejlepší. Situace kolem Bondova zajetí v sídle milionáře Hai Fata, kumite a především bitka mezi dvěma karatistkami/studentkami a partou učedníků kung-fu je za pět hvězd bez mrknutí oka, i Scaramanga byl úctyhodný protivník, ale víc jak čtyři hvězdy z toho nevyždímu. Dost to zkazil Fantomas a jeho letadloauto.(12.11.2012)

• - Celosvětová premiéra proběhla 14. prosince 1974 v Japonsku. (Varan)

• - V knižní předloze se zabiják Scaramanga snaží na Jamajce manipulovat s cenami cukru v neprospěch západu. (mahler)

• - Proto, aby se kaskadér Laurence Williard při natáčení slavné scény "rotace na řece" cítil bezpečně, byl mimo záběr postaven jeřáb, aby mohli auto i s hercem vytáhnout, kdyby auto náhodou spadlo do řeky. Dále čekali dva potápěči na dně řeky. (DominikV)