Muž se zlatou zbraní

• Československo

James Bond: Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

CITÁT - Bond. James Bond........... Scénář : Richard Maibaum a Tom Mankiewicz. Kamera : Ted Moore a Oswald Morris. Hudba : John Barry - ve filmu zazní : Lulu - The Man With The Golden Gun http://www.youtube.com/watch?v=G4g1yqOpdEM CITÁT - Muž se zlatou pistolí. Narodil se v cirkuse. Otec byl ředitel. Matka zaklínačka hadů. V deseti byl zázračným čarostřelcem a v patnácti gangsterem v Riu. Po výcviku u KGB v Evropě z něj byl přepracovaný a málo placený zabiják. V 50. letech přešel na volnou nohu. Nynější cena - milion dolarů za osobu. Fotografii ve spisu nemáme. Ale má jedno zvláštní znamení - přebytečnou papiláru. ( Třetí bradavka )(30.4.2011)

007__č.9__Tak především - mám moc rád Christophera Lee, jeho charismatický záporák se mi líbil moc. Ze začátku se mi nedařilo dostat do příběhu, zase úřadoval ten "hamiltonovskej" zmatek, ale postupem času to bylo stále lepší a lepší. Akce ušla, pár scén (honička autem a skok s vrutem nad řekou) znamenitých, záporákovo sídlo s labyrintem působivé. Díky bohu, že chyběla i závěrečná typická bondovská přemrštěná hromadná bitka, pouze duel na férovku jeden proti jednomu. I proto celkově za čtyři*.(2.10.2005)

Klasická mooreovka s decetnímy bitkami, a dvojsmysly ve skoro každé větě, co 007 vypustí z úst. Vadou na kráse jsou nepovedené kung fu bitky a otravnej americkej turista. Bondgirl je krásná, ale tentokrát úplně blbá :) Christopher Lee byl Bondovi celkem důstojným protivníkem, ale ten jeho trpaslík mi utkvěl víc. 70%(15.4.2008)

Nejlepší Bond v podání Rogera Moora, o tom nepochybuju. Zlatá zbraň padoucha Scaramangy svým výstřelem ukončila dle mého nedostižnou éru klasických bondovek, produkovaných duem Saltzmann–Brocolli a režírovanou mistry, jakými byli Terence Young a Guy Hamilton. Druhý jmenovaný dodal Muži se zlatou zbraní onen nezaměnitelný styl a šarm, který tolik charakterizuje filmy s Connerym a výtečný Roger Moore nezůstává pozadu. Má obrovské osobní kouzlo a rošťácký šarm, který v pravou chvíli přemění v kamennou masku zabijáka. A jeho protihráč? Darmo mluvit! Klasický bondovský padouch má mnoho podob a Leeho Scaramanga patří k těm nejvýraznějším. Vždyť je to učiněný anti-Bond – má vražedně podmanivý styl, má vynálezy, nad kterými i Q žasne... Pokud je ale Bond zabijákem se zásadami, je Scaramanga vrah bez pána a to ho svede s agentem 007 dohromady do souboje životních principů. Ti dva jiskří jak křemeny, John Barry a jeho báječný soundtrack oheň rozdmíchává. Hamiltonův špektákl prostě hnětá... nádherné a atraktivní asijské scenérie, boží hlášky, nádherné ženské křivky... a klasik seržant Pepper na dovolené (I know You! You are that secret english agent form England!!!)... Prostě završení zlaté éry, kterou další filmy pravidelně překonávaly bohatostí zápletek a oslnivostí efektů, ale nikdy se ani nepřiblížily STYLU agenta 007 v jeho nejlepších letech.(2.2.2005)

• Sawy

Vyloženě slabé. Muž se zlatou zbraní až příliš často spadá do prostoduché taškařice bez skutečně zábavných scén, Moore jako Bond mi přijde o ničem a ani ten ikonický Scaramanga mi v Leeho podání nepřišel nijak zvlášť zajímavý. Asi nejhorší bondovka, co jsem viděl, která chvílemi sklouzává i k trapnosti. 50 %(3.5.2014)

• - Clifton James (J. W. Pepper) hrál stejnojmennou postavu již podruhé. (SeanBean)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6.

• - Bondovo auto je AMC coupé. (Ruuzha)