Muž se zlatou zbraní

• slovenský

Muž so zlatou zbraňou

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1974, 125 min

#9 - Hamilton sa s bondovskou sériou rozlúčil viac než kvalitne, pretože s týmto scenárom urobiť, v porovnaní s ostatnými doposiaľ natočenými, niečo podobné je pekný úspech. Navyše Moore mi začína sedieť stále viac, aj keď nejaké tie vrásky mi zase sedia na agenta tohto typu oveľa menej. Napriek pomaly sa rozbiehajúcej prvej hodinke sa dej pekne roztočil a ja som bol aj napriek nemastnej-neslanej 'bond girl' celkom spokojný. 70%.(28.10.2007)

Teprve až devátá bondovka je dokonalá po filmařské stránce. Žádná klopýtnutí jako v předchozích dílech (zmatený střihač, úděsné efekty, oslí mosty, apodob.) se nekonají. Technicky dobře odvedená práce celého týmu je podpořena celkem reálnou a uvěřitelnou dějovou linií, sympatickým padouchem a ještě sympatičtějším padouchovým poskokem. Navíc scénář neuráží divákovu inteligenci, a to dokonce ani v samotném závěru, neboť se tentoráte žádná hromadná střílečka nepořádá. Prostě vše je oukej. Jenže! Chybí děj. Marně jsem celý film čekal, až se něco začne dít. Chtělo to trošku více napětí a trošku méně opět úděsného šerifa JW Peppera... V závěru se skvěle blýskla Britt Ekland v na svou dobu odvážných bikinách, ale jináč všechno drží na svých bedrech prcek Nick-Nack a - tentokráte již přesvědčivý - Roger Moore jako 007. Škoda toho uspavájícího scénáře. [srpen 2006](10.8.2006)

Poprvé jsem se u Bonda docela nudil. Navíc z trojice - třetí Dvojitá Nula Sedm s falešnou bradavkou a šestiranným revolverem, padouch Scaramanga s pravou třetí bradavkou a zlatým jednoraňákem a trpasličí sluha Nick Nack s křivým úsměvem - byl nejzajímavější postavou ten poslední. Vadil mi i lehce zmatený a občas nelogický scénář. K plusům je ale nutno přiřadit kvalitní výpravu a triky - základnu MI6 na šikmém vraku lodi, Bondův souboj ve škole bojových umění a kaskadérský skok autem přes řeku i s otočkou ve vzduchu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Xzt6zAj7XUM(4.1.2014)

Vynikající, jeden z nejlepších filmů ze serie vůbec... jediné co bych jí mohl při nejvyšší snaze vytknout je že 007 nemá tvář Seana Conneryho, Roger Moore přece jen ve svém pohledu nemá až TAK velké charisma. Jinak ale všechno, co dělá bondovky bondovkami, sedí perfekně na svém místě - ať už je to excelentní záporák, technofetišistické hračky, přesně správný mix akce, napínavé zápletky a mírné nadsázky, vtip, styl... a samozřejmě, neodolatelné ženy které protentokrát nejsou jen pro potěchu oka a agentova libida, ale i hybatelkami děje. Stále jen povrchní a jednoduchá zábava, ale konečně opravdu "výborná" a ne jen "dobrá". 9/10(14.9.2008)

Francisco Scaramanga je vedle Blofelda v podání Donalda Pleasence rozhodně nejpamětihodnější padouch z celé série. Christopher Lee využívá svůj hluboký hlas a aristokratický vzhled k tomu, abyste z něho měli opravdový respekt. Proto je škoda, že se opravdu předvede až v závěru, který je - jak už je u Hamiltona zvykem - poměrně chudý na velkolepé scény a místo třešničky na dortu zanechává spíš lehkou pachuť na jazyku. Doufám, že se změnou na režisérském postu přijdou v dalších dílech vypjatější situace a nikoli pouze náznaky akčních momentů. Roger Moore by si to zasloužil, jeho Bond je více než důstojným nástupcem Conneryho a poloha šarmantního rošťáka mu perfektně sedne.(27.12.2011)

• - Clifton James (J. W. Pepper) hrál stejnojmennou postavu již podruhé. (SeanBean)

• - Natáčelo se v Thajsku, Hongkongu, Číně a Anglii. Točilo se od 18. dubna do 23. srpna 1974. (M.B)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD.cz)