Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Fantastický příběh o chlapci Bossovi, jenž žije u svého zlého strýce a tety a doufá, že se mu jednoho dne podaří uniknout. Příležitost se skutečně naskytne a on se dostane do kouzelné země. Zjistí, že král této země je jeho otec a on sám je princ Mio. Společně s kamarádem JumJumem se vydává vysvobodit zotročené děti a porazit zlého rytíře Kato. Film je adaptací stejnojmenné knížky populární švédské autorky pro děti Astrid Lindgren. (Morien)

(více)

Recenze (20)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Svět severských pohádek - i těch umělých - je ve srovnání s těmi našimi poněkud přímočařejší a a jednobarevnější. Rozmanitost tohoto druhu je, zdá se, rozmanitostí bílých nocí a krátkých dnů, které jsou pro skandinávské země tak charakteristické. Drsné přírodě odpovídají i drsné charaktery. Zhruba tak lze popsat zdánlivě jednoduchý děj příběhu strádajícího chlapce, který posléze nachází ú těchu u svého nadpřirozeného královského otce. Jednoduchost charakterů hlavních postav je za těchto okolností nabíledni. Poetická atmosféra, zřejmě vliv ženské spisovatelské ruky Lindgrenové, však nemizí ani za těchto okolností a pohádka stále zůstává pohádkou. Chápeme-li pohádkový děj jako metaforu vývoje chlapcovy povahy a sebedůvěry, porozumíme Miovi bezpochyby ještě více. Ve spojení s dobrými triky - filmové řemeslo se bude vyvíjet i nadále a jakékoli hodnocení této části tohoto řemesla bude za těchto okolností vždy nutně na písku - tak vznikla působivá ne fantazy (fantastika), ale - opakuji - skutečná silná pohádka, srozumitelná a působivá jak pro děti, tak pro dospělé i daleko mimo svou mateřskou zemi. Netypická koprodukce, stojící v jejím pozadí, byla protentokrát mimořádně úspěšnou. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Kdybych si nepřečetl, že je autorkou předlohy Astrid Lindgrenová, tipoval bych možná Roalda Dahla, ošizeného filmaři o humor. Chlapec Bosse, vychovávaný tetou s návyky nacistické bachařky a strýcem, kterého jen tušíme v hloubi bytu, by klidně mohl být soukmenovcem Matildy nebo Jamese a neutěšená severská atmosféra nemá daleko k Čarodějkám. Tak jako Dahlovy osamělé a těžce zkoušené děti, i Bosse uniká před realitou do fiktivního světa. Když je bělovousým zjevením v parku označen za ztraceného následníka trůnu jakési vybájené země a vyzván k návratu, vypadá to na začátek fantastické jízdy na způsob Nekonečného příběhu. Tento příběh je bohužel až překvapivě všední a přímočarý. Bosse například při výpravě za zlým rytířem potká několik postav a získá od nich kouzelné artefakty. Ale stane se tak bez jeho přičinění; nemusí splnit žádný úkol, dokázat svou validitu; bystrost nebo odvahu. Naopak se zdá, že je vše dávno připraveno jinými a tkadlena nebo kovář by dali kouzelný plášť nebo meč komukoli, kdo by si o ně řekl. Tolik vzpomínaná temná atmosféra (film je vizuálně opravdu pěkný a patina 80. let ho kupodivu dosud nepřetransformovala na bezděčnou komedii) může mít sotva kýžený účinek a navozovat tíseň z možného nebezpečí, když je cesta hlavního hrdiny tak úhledně vydlážděna. Nakonec mi Mio nejvíc připomíná dva filmy Václava Vorlíčka. Oba jsou mladší a nedivil bych se, kdyby šlo o přímou inspiraci. S Ptákem Ohnivákem má společný model dvou chlapců, kteří se vydávají na koni protnout kamenné srdce zlého černokněžníka a trochu i zachmuřenou výtvarnou stránku. Jak víme, Pták Ohnivák se nepovedl a Mio zůstává lepší o dvě třídy. Zato Král sokolů už měl navíc právě ty kvality, které Mio postrádá. Hlavní hrdina byl osobitější a pro dosažení cíle musel leccos podstoupit. Mám podezření, že v literární předloze měl asi fiktivní svět víc vazeb na bezútěšnou realitu a Bosse/Mio ve vysněném světě účtuje s tím skutečným. Řekněme že zlý Kato (Christopher Lee ve víceméně epizodní, ale působivé roli) symbolizuje tu nemilosrdnou tetu, Bosseho nejlepší kamarád (disciplinovaný malý Christian Bale) je i zde jeho pobočníkem a otec, dobrácký král s účesem Stanislava Hložka, mu dodává pocit rodinného zázemí, které mu v realitě chybí a zde mu umožní jednat odvážněji. V knize je pravděpodobně takových spojnic víc a scény, které zde probíhají podivně hladce nebo se zdají být přímo banální, mají v předloze zřejmě hlubší smysl. Aspoň doufám. 60% ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Dívala jsem se na švédskou verzi bez jakýchkoli titulků a můžu říct, že Mio, můj Mio je univerzálně srozumitelný. Jenže já jsem takový blázen, co poslouchá jazyky, kterým nerozumí, pořád. Počáteční psycho-zjevení vousatého mudrce v parku mi dost utkvělo v hlavě a skoro bych si sama přála něco takového zažít. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet SEK 55miliónov (približne $5miliónov)Tržby Celosvetovo $3,000,000║ Filmu vládne skvelá podmanivá hudba a rovnako tak aj triková stránka je nadmieru vydarená, príbeh je poňatí trošku komornejšie nemá to moc veľký rozmach, stavané to je koncepčne na jednoduchosti vyprávania príbehu ale aj tak potešilo a pripomenulo to Európsku tvorbu 80.rokov, ktorá sa dá porovnať aj z výzorom našich v tej dobe produkovaných hraných rozprávok. A poteší vidieť ako si počínal začínajúci Christian Bale. /70%/ ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

No bohuzel spis pohadka, nez fantasy, ale nastesti pohadka zajimava a temna. Ale stejne se nemuzu ubranit pocitu, ze knizni predloha musi bejt komplikovanejsi, tady to vse pusobi dost jednoduse a je to takovy znacne osekany na to, ze hlavni dvojka kluku vzdy nekam dojde, tam s nekym pokeca a jdou zas dal. Nicmene atmosfera slusna, na pres dvacet let starej film solidni triky a malej Christian Bale, kterej sice jeste nehraje tak, jako v Risi Slunce, ale je fajn ho videt. Nicmene i zaporak Leeho je docela fajnovej. Takze pokud hodnotim jako fantasy, tak spis prumer, ale jako pohadka slusnej nadprumer, takze dam 4*. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Písničku "Mio min Mio" napsali Björn Ulvaeus a Benny Andersson ze skupiny ABBA. (Morien)
  • Astrid Lindgrenová jednoho dne spatřila ve Stockholmu v parku na lavičce sedět malého chlapce. Napadlo ji, co je asi zač, co tam dělá a jak dopadne, a tak se zrodil příběh prince Mia. Lavička zůstala na svém místě dodnes a označuje ji nápis "Tady seděl Mio". (Morien)

Reklama

Reklama