Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva muži z odboje přemluví pasáka ovcí Baska, aby převedl přes hranici z Francie do Španělska profesora Johna Bergsona, kterého nacisté nenávidí, protože o nich napsal pravdu, ale chtějí využít jeho odborných znalostí ke zdokonalení svých zbraní. Bask žije na osamělé farmě blízko hranic, okolí zná lépe než kdokoli jiný a už nejednou odboji pomohl. Tento zdánlivě nerudný muž není moc ochoten opět riskovat život, ale suma 5000 peset udělá své. Bask odjede do Toulouse, kde zjistí, že na něho čeká nejen profesor Bergson, ale také jeho žena Ariel, dcera Lea a syn Paul. To je příliš velké riziko a Bask převádět celou rodinu odmítá. Ale budovu, kde jsou Bergsonovi schovaní, prohledávají příslušníci SS, a nezbývá tedy nic jiného než tajným východem utéct. Tím se akce rozbíhá. Fanatický kapitán von Berkow zlomí odbojáře Alaina Renoudota, který prozradí, kam mají utečenci namířeno, a Berkow se pustí se skupinou všeho schopných nacistů do jejich pronásledování... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (95)

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Označit roli Malcolma McDowella, který si prakticky celý film ukradl sám pro sebe, za menší (jak zde sugeruje xander) je hodně odvážné tvrzení. Neboť je téměř jisté, že po letech vám z toho filmu nezůstane v hlavě nic jiného, než právě McDowellův choromyslný esesman. Jeden z nejsilnějších šílených záporáků v dějinách kinematografie. [Dal bych za čtyři, ale Malcolm si tu hvězdu navíc pro tenhle snímek vydupal.] ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Strašlivě nevyvážený film. Obsahuje několik nesmírně silných scén (zvláště ta s matkou v horské chatě), každou však zabíjí jinou naprosto debilní, která jakoby sem propadla z úplně jiného filmu. Jde zejména o akční přechod hranice a další podobné. Mohlo to být klidně za pět, škoda. Malcolm McDowell v další variaci na maniakálního pošahance, tentokrát v uniformě SS. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Slizký SS plukovník Landa z Hanebných panchartů má svůj původ tady, ve fanatickém zvířeckém kapitánovi gestapa von Berkowovi. Mne však zaujal především Anthony Quinn jako baskický pasák ovcí převádějící za války přes Pyreneje z Francie do Španělska Němci pronásledovaného profesora s rodinou. Válečných scén není mnoho a jsou jaksi nadbytečné, trochu neuměle natočené a vlastně do filmu ani nezapadající. Na čem snímek stojí, to je atmosféra hor a souboje mezi Baskem a gestapákem, mezi horami a unavenými lidmi, mezi krutostí a lidskostí. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=2DZBFc7tWI8 ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Štvanci mají dobrý námět, výborné obsazení, ale celkové zpracování mně nějak nevzalo. Občas mi děj příšel i lehce nezáživný. Malcolm McDowell je se (psychopatickými) záporáky jedna ruka, ale na rozdíl od většiny diváků, mi zrovna v této nijak extra šílený, ani maniakální nepřišel. Snímek obsahuje spoustu napínavých scén, ale jako celek mně to nedokázalo zaujmout tak, jak jsem čekala. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Po dvadsiatichôsmich rokoch krásne vidno prácu starej školy a ešte mierne klasického, šablonového a priamočiareho scenára s témou honu mačky na myš. Nástrahy a nebezpečia počas prechodu Pyrenejami sú perfektne špracované, napínavé a zábery na hory sú zozačiatku úchvatné, neskôr je však cítiť ich omrzenie, ktorého príčínou bude asi zlá a únavná kamera. 80%. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (4)

  • Ve snímku si zahráli herci, kteří se objevili v roli záporných postav v populární filmové sérii o Jamesi Bondovi v 70. letech. Jak Michael Lonsdale, který ztvárnil Drixe v Moonrakerovi (1979), tak Christopher Lee, jako Scaramanga z Muže se zlatou zbraní (1974), se však ve filmu objevili v opačných pozicích, a to v rolích obětí. (ČSFD)
  • Snímek byl natočen tři roky po vydání knižní předlohy „Perilous Passage“ z roku 1976 od Bruce Nicolaysena. Ten rovněž vytvořil scénář pro film. (ČSFD)
  • V některých amerických kinech byl snímek promítán pouze týden. (ČSFD)

Reklama

Reklama