Štvanci

The Passage

Štvanci

Válečný / Drama / Thriller

Velká Británie, 1979, 99 min

Tak to bylo dnes večer ohlédnutí za velmi úspěšným snímkem osmdesátých let, který i přes zdánlivou jednoduchost příběhu dovede určitě nejenom zaujmout, ale i napnout. Domnívám se, že i dnes by se setkal na DVD s vlídným přijetím z řad filmových fajnšmekrů. Kladem filmu je zejména Malcolm McDowel, který dává v postavě esesáka kapitána Von Berkov svojí fyziognomií neobvyklé grády. Další lahůdkou jsou úchvatné pyrenejské velehory. Do třetice drsné scény, které na svou dobu vzniku jsou velmi odvážné v tomto žánru.(30.12.2008)

Drsný dobrodružný válečný film od nestora napínavých filmů J. Lee Thompsona. Jednoduchý příběh (hodněkrát profláklý, ale nikdy se neomrzí), svižný děj (úvodní seznamování a přípravy netrvají dlouho a rovnou se jde do akce), dobře napsané postavy (žádná postava není zapomenutelná). Navíc gestapáci zde nejsou vylíčeni jako neschopní tupci, ale jako pragmaticky uvažující chladní zabijáci, v jejichž čele stojí jeden z nejkultovnějších záporáků všech dob - úchylný a sadistický kapitán Von Berkow ve vynikajícím podání Malcolma McDowella. O to víc jsem držel palce hlavním hrdinům v čele s výborným Anthonym Quinnem. Tyhle filmy, pokud mají hlavu, patu a mozek, mě nezklamou nikdy. Nebýt až příliš fádní kamery, pohraniční akce alá James Bond a zbytečně psychidelického závěru, hodnotil bych bezesporu maximálně. 85%.(4.6.2012)

Skvelý film, ktorý udrží v napätí od prvej po poslednú minútu. Miestami som však zaváhala, či ma Thompson považuje za naivku - profi esesák, ktorý šuká belošku mysliac si, že je cigánka? Prestreľka na hraniciach, kedy si pár intelektuálov poradí s hromadou ozbrojencov? Esesák, ktorý sa vyhrabe sám spod lavíny? Tak toto hádam nie. Škoda, lebo film je zrovna tak dejovo a myšlienkovo nádherný ako Pyreneje.(19.4.2009)

Označit roli Malcolma McDowella, který si prakticky celý film ukradl sám pro sebe, za menší (jak zde sugeruje xander) je hodně odvážné tvrzení. Neboť je téměř jisté, že po letech vám z toho filmu nezůstane v hlavě nic jiného, než právě McDowellův choromyslný esesman. Jeden z nejsilnějších šílených záporáků v dějinách kinematografie. [Dal bych za čtyři, ale Malcolm si tu hvězdu navíc pro tenhle snímek vydupal.](20.1.2006)

,,Proč si myslíte, že jsme dobyli Francii? Abychom získali vaše recepty!" Neuvěřitelné, jak tenhle film funguje i po letech. Krutý a syrový. Celkovým vyzněním mi připomíná Starou pušku. Podobnou krutost nalezneme i ve snímcích Okupace ve 26 obrazech a Pád Itálie. Nestvůrnost války a zabíjení je z těhle snímků cítit mnohem více, než z klasických příběhů odehrávajících se na frontě. Nakrájené prsty či upálení působí mrazivěji, než zabíjení vojáků po tisících. Celý film opanovaly dvě osobnosti - démonický McDowell s výrazem naprostého šílence (ano, takoví Caligulové mu šli nejlépe) a tvrdý Quinn, před kterým žádná překážka neobstojí. Nejdojemnější scénou je pak loučení před svítáním. Protiválečný snímek par excellence!(19.11.2013)

• - Ve snímku si zahráli herci, kteří se objevili v roli záporných postav v populární filmové sérii o Jamesi Bondovi v 70. letech. Jak Michael Lonsdale, který ztvárnil Drixe v Moonrakerovi (1979), tak Christopher Lee, jako Scaramanga z Muže se zlatou zbraní (1974), se však ve filmu objevili v opačných pozicích, a to v rolích obětí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl natočen tři roky po vydání knižní předlohy „Perilous Passage“ z roku 1976 od Bruce Nicolaysena. Ten rovněž vytvořil scénář pro film. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V některých amerických kinech byl snímek promítán pouze týden. (Zdroj: ČSFD.cz)