Svatá hříšnice

Komedie / Muzikál

Československo, 1970, 103 min

Vladimír Čech

Jiří Marek, Jiří Karásek, František Langer (divadelní hra)

Václav Huňka

Martin Štěpánek, Bohuš Záhorský, Ladislav Pešek, Kateřina Macháčková, Alena Vránová, Zdeněk Řehoř, Josef Gruss, Martin Růžek, Zdeněk Kryzánek, Václav Sloup, Stanislav Fišer, Antonie Hegerlíková, Josef Beyvl, Eduard Kohout, Zora Polanová, Milica Kolofíková, Jana Drbohlavová, Michaela Lohniská, Leoš Kaltofen, Anna Gabrielová, Vladimír Leraus, Otto Haas, Regina Kociánová, Marta Richterová, Jitka Cerhová, František Miroslav Doubrava, Bert Schneider, Anna Smejkalová, Václav Král, Karel Smyczek, Karel Rojdl, Blažena Vernerová, Iva Šašková, Václav Švec, Miloš Vavruška, Oldřich Velen, Zuzana Šeřínská, Stanislav Hájek, Oskar Hák, Jiří Joran, Václav Kotva, Eda Pavlíček, Věra Petáková, Jana Posseltová, Naděžda Sobotková, Antonín Meisner, Miloš Willig, Michaela Vítková, Josef Burda, Karel Peyr, Jiří Cimický, Eva Fröhlichová, Marie Gergiedowská, Ivana Kuchařová, Věra Muchková, Ivana Suchá, Eugenie Šulcová, Milan Kindl, Ladislav Branč, Václav Wittmann, Renata Bauerová, Václav Halama, Helena Pejšková, Karel Vrtiška, Angelo Michajlov, Petra Nohová, Blanka Rendlová, Eva Roučková, Inka Vostřezová, Pavel Pekárek, Karel Turnovský, O. Maršálek, Čestmír Preclík, Zdeněk Skalický

(2x) ♫ Co chtěl bych víc zestárlý detektiv, než poznat rub i líc každýho gaunera a pak mu říct, proč nezkusil už dřív ochutnat kouzlo dnešního večera... Muzikálová záležitost s příběhem tak trochu ve stylu čtyřech barevných velkofilmů ze série Hříšních lidí města pražského (jinak rukopis Jiřího Marka na scénáři je místy opravdu znát). Ve srovnání s černobílou verzí z roku 1967 byl Josef Bek přímo ideální představitel postavy Ferdiše Pištory, tomu jsem tu špatnou minulost mnohem lépe věřil, byť se děj v starší verzi začal až přímo událostí kolem požáru a záchrany. Zdejšího Martina Štěpánka zachraňuje v mnohých směrech především hlas Milana Chladila v pěveckých partech. Vskutku jde o hudební film plný chytlavých písní a melodií ze skladatelské dílny Angelo Michajlova /Bylo čtvrt a bude půl/, ale užijeme si taky na výrazném prostoru užijeme hned čtyři herecké mistry z Národního: zcela poslední filmovou roli (včetně sólové písničky "Rub a líc") komisaře Faltyse odehrál Josef Gruss, role bankéře se zhostil Martin Růžek. Pak především excelentní Bohuš Záhorský jako Pištora starší a jeho kolega ruský kníže v podání Ladislava Peška vytvářejí jakýsi základ groteskní linie celého příběhu, od níž se v konfrontaci s vážnou Armádou spásy odvýjí nadnesený pohled na téma obrácení člověka se všemi dobrými i zlými vlastnosti. "Poněvadž... ,každého člověka je možné přivést ke světlu." V souvislosti s tímto výrokem oceňuju, že tenhle film diváka tak trochu "přivádí ke světlu" nikoliv přes moralizování, ale drží si po celý čas svůj vtip a nadhled. Byť se v druhé polovině stopáž někdy trochu zbytečně táhla. Hodnotím 85%, ale vzhledem k tak nízkému hodnocení přidávám i pátou hvězdičku.                                                                                                                                                                                  Zpívají (kromě herců): Milan Chladil, Jana Jonášová, Hana Talpová - texty písní Pavel Kopta.                                            Tančí Státní soubor písní a tanců, Balet Národního divadla - choreografie Vlastimil Jílek.(30.5.2017)

• NinadeL

Tolik verzí Obrácení Ferdiše Pištory jsem vidět nemusela. Nicméně tato je o chlup lepší, než ta šílená z roku 1967.(22.5.2011)

Nebylo to špatné. Ale tím zpívání se neúměrně natáhla stopáž. Obrácení Ferdyše Pištory mělo větší šmrnc.(7.3.2015)

V Ct jsem tenhle film ještě nikdy neviděl. Takže jsem si ho stahoval z FILMBOXU. Líbí se mi zachycení dobové atmosféry, do popředí jde duch lidí a města Prahy, a slušné herecké výkony.(12.9.2010)

60%(17.4.2013)

• Master19

Zajímala mě Kateřina Macháčková a ta nezklamala, je tu hodně roztomilá. Jinak to ale nestojí za nic...(12.12.2016)

• klúčik

Ostal som dosť sklamaný. Také výborné obsadenie a tak nudný film..... 40%.(27.10.2011)

• vitekpe

Tak jako Machackova byla tehdy opravdu krasna, coz je fajn. I ostatni obsazeni perfektni. O to smutnejsi je na to pohled. Meli z toho udelat 30 minutovou povidku a ne 100 minutovej muzikal...to nebylo zabavny.(15.9.2015)

Žándarka neskutečně pobavila. To tedy byl gól. Jinak je to takové rozverné, písničky jsou ucházející, některé dokonce hezké. Syn převzal roli ve stejném snímku (byť s jiným názvem) po otci a zhostil se toho velmi dobře.(26.6.2017)

Ach, zase ty skvostné písničky. Pešek jako starý pán obletovaný mladými slečnami byl prostě k sežrání. Akorát je škoda že si tu slečnu skutečně nevzal a neodletěli spolu do Ameriky. Bylo by to zajímavější. Ale zkrátka je to komedie a musím říct, že jak šel na policii říct že ten hřích spáchal on a oni ho schválně zkoušeli jestli si je tím jistý, tak to jsem se musela smát. Ale samozřejmě musíme lidem co na sobě pracují lásku přát.(1.10.2018)

• honzic

Podprůměrný seriál s dobrými herci a zajímavou výpravou a písněmi kazí naprosto nepovedený scénář. Hodnocení: 45 %(3.9.2012)

Utahaný muzikál bez výrazných songů, ale atmosféra a herecké výkony zachraňují děj.(5.2.2019)

• framil

Jedna hvězda za (na naše poměry) hvězdné obsazení.Jinak je to bohužel odpad.V té době vznikaly podstatně lepší filmy.(18.3.2015)