Reklama

Reklama

Svatá hříšnice

TV spot
Komedie / Muzikál
Československo, 1970, 103 min

Režie:

Vladimír Čech

Scénář:

Jiří Marek, Jiří Karásek, František Langer (divadelní hra)

Kamera:

Václav Huňka

Hrají:

Martin Štěpánek, Bohuš Záhorský, Ladislav Pešek, Kateřina Macháčková, Alena Vránová, Zdeněk Řehoř, Josef Gruss, Martin Růžek, Zdeněk Kryzánek, (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Příběh se odehrává ve 20. letech. Pražský zloděj se zamiluje do členky Armády spásy... Fratišek Langer napsal divadelní hru Obrácení Ferdyše Pištory a režisér Vladimír Čech podle ní natočil pitoreskní podívanou o pražském zlodějíčku, jenž se zamiloval do dívky z Armády spásy. Dokonce byl ochotný napravit se a dokonce vstoupit do počestného manželství. Muzikálová verze, složená Angelem Michajlovem a Pavlem Koptou, jen vzdáleně evokuje původní tvar, výsledek je hodně těžkopádný a ani ironický odstup nepomáhá. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (15)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Tolik verzí Obrácení Ferdiše Pištory jsem vidět nemusela. Nicméně tato je o chlup lepší, než ta šílená z roku 1967. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

(2x) ♫ Co chtěl by víc zestárlý detektiv, než poznat rub i líc každýho gaunera a pak mu říct, proč nezkusil už dřív ochutnat kouzlo dnešního večera... Muzikálová záležitost s příběhem tak trochu ve stylu čtyřech barevných velkofilmů ze série Hříšních lidí města pražského (jinak rukopis Jiřího Marka na scénáři je místy opravdu znát). Ve srovnání s černobílou verzí z roku 1967 byl Josef Bek přímo ideální představitel postavy Ferdiše Pištory, tomu jsem tu špatnou minulost mnohem lépe věřil, byť se děj v starší verzi začal až přímo událostí kolem požáru a záchrany. Zdejšího Martina Štěpánka zachraňuje v mnohých směrech především hlas Milana Chladila v pěveckých partech. Vskutku jde o hudební film plný chytlavých písní a melodií ze skladatelské dílny Angelo Michajlova /Bylo čtvrt a bude půl/, ale užijeme si taky na výrazném prostoru užijeme hned čtyři herecké mistry z Národního: zcela poslední filmovou roli (včetně sólové písničky "Rub a líc") komisaře Faltyse odehrál Josef Gruss, role bankéře se zhostil Martin Růžek. Pak především excelentní Bohuš Záhorský jako Pištora starší a jeho kolega ruský kníže v podání Ladislava Peška vytvářejí jakýsi základ groteskní linie celého příběhu, od níž se v konfrontaci s vážnou Armádou spásy odvýjí nadnesený pohled na téma obrácení člověka se všemi dobrými i zlými vlastnosti. "Poněvadž... ,každého člověka je možné přivést ke světlu." V souvislosti s tímto výrokem oceňuju, že tenhle film diváka tak trochu "přivádí ke světlu" nikoliv přes moralizování, ale drží si po celý čas svůj vtip a nadhled. Byť se v druhé polovině stopáž někdy trochu zbytečně táhla. Hodnotím 80%, ale vzhledem k tak nízkému hodnocení přidávám i pátou hvězdičku.                                                                                                                                                                                  Zpívají (kromě herců): Milan Chladil, Jana Jonášová, Hana Talpová - texty písní Pavel Kopta.                                            Tančí Státní soubor písní a tanců, Balet Národního divadla - choreografie Vlastimil Jílek. ()

Reklama

IvonaK 

všechny recenze uživatele

Ach, zase ty skvostné písničky. Pešek jako starý pán obletovaný mladými slečnami byl prostě k sežrání. Akorát je škoda že si tu slečnu skutečně nevzal a neodletěli spolu do Ameriky. Bylo by to zajímavější. Ale zkrátka je to komedie a musím říct, že jak šel na policii říct že ten hřích spáchal on a oni ho schválně zkoušeli jestli si je tím jistý, tak to jsem se musela smát. Ale samozřejmě musíme lidem co na sobě pracují lásku přát. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

„Každého člověka je možné přivést ke světlu…“ Obrácení Ferdiše Pištuly v muzikálovém hábitu s řadou poměrně chytlavých písní Angelo Michailova. Víc než Martin Štěpánek v titulní roli podle mě zaujme dvojice Záhorský a Pešek. Druhý jmenovaný (v roli falešného ruského knížete) vskutku exceluje. Kouzelný je zvláště když na rozdíl od většiny ostatních protagonistů sám zpívá „Žít, žít, žít, umět dávat i brát, umět pít, to je to proč mám život tak rád, já chci žít, žít, žít…“ Nemohu nezmínit i mladičkou Kateřinu Macháčkovou. Ač si nejsem jistý, zda má dotyčná skutečně "božské tělo anděla, co ukradl při mši svíci," celkově musím říct, že jsem se u tohoto pro mě doposud zcela neznámého fimu docela "božsky" bavil. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Nebylo to špatné. Ale tím zpívání se neúměrně natáhla stopáž. Obrácení Ferdyše Pištory mělo větší šmrnc. ()

Zajímavosti (3)

Související novinky

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od…

Reklama

Reklama