Rasputin: The Mad Monk

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie, 1966, 91 min

• Docflash

Jako mladík, Christopher Lee skutečně potkal dva z vrahů Rasputina, bisexuála Prince FelixeYusupova(1887-1967) ,který žil po revoluci jako další Romanovci v exilu ve Francii se svou ženou Irinou, neteří cara Mikuláše a úspěšně žaloval MGM roku 1934 o 25.000 liber za film Rasputin a Císařovna a Dmitrije Pavloviče (1891-1941)vnuka Alexandra II.,bratrance Mikuláše II. a také milence manželky popraveného bratra cara Mikuláše, Michaela.Dmitriho otce Paula i nevlastního bratra Vladimira Paley popravili bolševici 1919 a 1918).Lee potkal také Rasputinovo dceru, Marii v roce 1976 .Maria zažalovala Yusupova a velkovévodu Dmitri Pavloviče u soudu v Paříži za škodu ve výši $ 800,000. Odsoudila oba muže jako vrahy a řekla,že každý slušný člověk by byl znechucený divokostí zabíjení Rasputina. Marie tvrzení byla zamítnuta. Francouzský soud rozhodl, že nemá pravomoc nad politickou vraždou, která se konala v Rusku(20.3.2013)

Na snímek „Rasputin: The Mad Monk“ se nesmíte dívat proto, že chcete nějaký historicky věrný epos o tom, kdo vlastně byl Rasputin a co způsobil. Na film se budete dívat proto, že je to docela dobře vygradovaný snímek o intrikách a o tom, jak je možné manipulovat s lidmi, když má člověk určité schopnosti, ať už mírně netradiční, anebo takové, které vycházejí jen z toho, že ví, co má říct a kdy to má říct, a že ví, co má udělat a kdy to má udělat. Tohle j koncert jednoho muže.(1.6.2015)

Dodnes přemítám, kdo byl lepším Rasputinem. Byl to Christopher Lee nebo Alan Rickman? Nicméně zde mi chybělo to poselství, co u výše zmíněného filmu. Ale Christopher je ďábel. Už vím, kde čerpal Jackson u Pána prsrenů a proč si vybral Rasputina, tedy Leeho do role Sarumana. :)(2.1.2014)

Jeden z najposobivejších hereckých výkonov Christophera Lee, ktorých som zatiaľ mal možnosť vidieť. Príbeh je vystavaný na udalostiach, ktoré sa skutočne s touto postavou v historii spájajú. V skratke, Rasputin pomocou svojej veľkej charizmy a schopnosti hypnotizovať využíva zámožných ľudí ako rebrík na ceste za mocou. Ľudí, ktorý mu už nemajú čo ponúknuť následne doháňa k sebedeštrukcii. Neskrýva svoju slabosť pre ženy a alkohol a berie si, čo sa mu zaráći. Týmto sposobom sa dopracuje až k ruskej cárovnej. Diabolský pohľad Christophera Lee vládne celému filmu a ikeď viac ako o horor sa jedná o historický triler, z jeho postavy skutočne sála strach. Look into my eyes and obey !. (8/10)(26.5.2010)

Není to nejlepší film o Rasputinovi, nicméně Christopher Lee JE nejlepší Rasputin. Podmanivý, charismatický, s ďábelskou jiskrou v oku. Jeho léčitelské a hypnotizující schopnosti jsou zde dost nadnesené, v druhé půli (začleňování Rasputina do carského dvora) děj plyne dost zkratkovitě, ale tomu filmu to prostě odpustíte, sotva na vás Lee začně házet ty své zábavné maniakální pohledy. K tomu si připočítejte pěknou studiovou výpravu, jak bylo u společnosti HAMMER zvykem (vyjma 2-3 minut stopáže se celý film natáčel ve studiu), přihoďte do kotlíku jednu useknutou ruku, rozleptaný obličej kyselinou a nadržené paničky, zamíchejte a máte chutný eintopf, který se díky Leeovi, jenž celý film „udělal“ svým charismatem, nepřejíte. ___ PS: Nechápu, proč je dobrých filmových adaptací Rasputinova života tak málo. Zrovna on, tak velezajímavá historická postava, si říká o výživný biják.(12.1.2017)

• - Christopher Lee a Francis Matthews strávili několik dní natáčení závěrečné bojové scénky pro rozšíření filmu. Ta byla ale nakonec sestříhána kvůli špatnému výkonu Matthewse. (reich)

• - Christopher Lee se ještě před natáčením filmu setkal s Rasputinovou dcerou a dvěma z jeho nájemných vrahů. (Listeroman)