Rasputin: The Mad Monk

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie, 1966, 91 min

Na téhle hammerovce notně zahlodal zub času, i když ani v době vzniku to zřejmě žádný trhák nebyl. Nevím, co vede CSFD k tomu zařadit film mezi horrory (na IMDb tomu tak není). Hraje-li někde Ch.Lee, nemusí jít zákonitě o strašení. Lee je ovšem jedinou devizou utahaného snímku, který by nejraději unudil diváka k smrti. Jeho Rasputin je rozjuchaný ožrala s démonickým pohledem, co rád manipuluje svým okolím a není jednoduché ho zabít. To odpovídá legendám, jimiž je skutečný Rasputin opředen. Atmosféra až na pár scének nulová, krve poskrovnu, sex v náznacích a akce se vytratila do neznáma. Kromě hlavní postavy je ale třeba pochválit hezké ženy, údernou hudbu, zdařilou kameru a osvědčené hammerovské kulisy. Já ovšem čekal, že se Hammer na historii vykašle a udělá strašidelný film s démonem, který by směle konkuroval Draculovi....to se však nestalo.(27.12.2013)

Snímok nemá ambície mapovať život Rasputina, a hoci sa drží určitých udalostí vcelku verne, ide skor o zábavný, rýchlo plynúci, mysteriózny príbeh ruského šarlatána, manipulátora a hypnotizéra. Hammerovská produkcia je na úrovni a hoci sa jednoznačne nejedná o horror, ako by si azda niekto myslel, tvorcom sa podarilo vtisnúť filmu svoju pečať a dobre pobaviť. Pochopiteľne, Christopher Lee tomu hodne dopomohol...(22.9.2015)

Dodnes přemítám, kdo byl lepším Rasputinem. Byl to Christopher Lee nebo Alan Rickman? Nicméně zde mi chybělo to poselství, co u výše zmíněného filmu. Ale Christopher je ďábel. Už vím, kde čerpal Jackson u Pána prsrenů a proč si vybral Rasputina, tedy Leeho do role Sarumana. :)(2.1.2014)

Působivý výkon Christophera Leeho, ta role mu padla jako ulitá a já jsem nadšen, že do role Rasputina dosadili právě jeho. Takže hlavní hvězda nezklamala, je krásně hypnotizující, uhrančivý a svého hlasu využívá na maximum. Kdyby tam nebyl, tak ten film nemá na čem stavět, protože jinak je to docela nuda. Když pominu to, že i když je to hammerovské, je to absolutně nehammerovské (což by nevadilo) ale ten příběh prostě nemá jediný silný moment a ostatní herci jsou prostě strašně průměrní (v lepším případě). Příběh se orientuje hlavně na Rasputinovy schopnosti a působení u carského dvora a jeho zdánlivou nezranitelnost, vlastně je to jen životopisné drama, ve kterém není nic přehnaně dramatického... A jak mě Rasputin fascinuje, tak tohle na mě prostě nijak nezapůsobilo a i ten závěr byl takový nijaký a hrozně rychlý. Nebýt "Už skoro Sarumana" Leeho, dám tomu filmu rozhodně o bod méně. Film má pár dobrých scén, některé velmi působivé, charizmatického herce a ještě charizmatičtější postavu a to je tak všechno. Uvidím, třeba časem uvidím i nějaké další Rasputiny, ale tohohle už asi ne. 50%.(29.8.2014)

Na snímek „Rasputin: The Mad Monk“ se nesmíte dívat proto, že chcete nějaký historicky věrný epos o tom, kdo vlastně byl Rasputin a co způsobil. Na film se budete dívat proto, že je to docela dobře vygradovaný snímek o intrikách a o tom, jak je možné manipulovat s lidmi, když má člověk určité schopnosti, ať už mírně netradiční, anebo takové, které vycházejí jen z toho, že ví, co má říct a kdy to má říct, a že ví, co má udělat a kdy to má udělat. Tohle j koncert jednoho muže.(1.6.2015)

• - Christopher Lee a Francis Matthews strávili několik dní natáčení závěrečné bojové scénky pro rozšíření filmu. Ta byla ale nakonec sestříhána kvůli špatnému výkonu Matthewse. (reich)

• - Christopher Lee se ještě před natáčením filmu setkal s Rasputinovou dcerou a dvěma z jeho nájemných vrahů. (Listeroman)