Boj o jižní točnu

Scott of the Antarctic

Akční / Dobrodružný / Drama

Velká Británie, 1948, 111 min

• ripo

Anglický barevný film „Boj o Jižní točnu" — má v sobě mnoho dobrých prvků, typických pro anglickou kinematografii. Ukazuje nám vědecké badatele, snažící se o uskutečnění svého cíle — výpravy do Antarktidy a dobytí Jižního pólu, bez heroické glorioly, jako lidi nejrůznějších zájmů, i povahových vlastností. Přestože pozornost filmu je soustředěna s téměř dokumentární popisností na samou podstatu věci, totiž organisování výpravy v Anglii a pak na těžký život a zoufalý boj v Antarktidě, přesto se podařilo režisérovi i hercům vybavit jednotlivé postavy dostatečnou životností a plastickým překreslením. Ještě větší zájem však na sebe soustředí zachycení prostředí polárních končin. Podmínky, za nichž bylo nutno film natáčet, byly samy o sobě velmi těžké. Vždyť scénář předepisoval velmi náročné obrazy ledových krajin s ustavičně zuřícími bouřemi. Je proto nutno hodnotit kladně to, jak angličtí filmaři, především kameramani filmu, dovedli zachytit nejen vnějškové rysy tohoto prostředí, ale i to, že dovedli jednotlivým záběrům i jejich sledu dát skutečný umělecký výraz. Film nastavuje v některých pasážích zrcadlo bohatým obchodníkům a průmyslníkům, kteří mají zájem o velké objevy prospěšné celému lidstvu jen potud, pokud jim to něco vynese. Na druhé straně je zachycen zájem a porozumění nejširších lidových vrstev. — Režisér filmu Charles Frend získal na VIII. MFF v Karlových Varech v r. 1954 čestné uznáni za svůj film „Kruté moře". Filmový přehled 6/1955(24.7.2009)

• Mr.Hawkeye

Podle všeho byl film mezi 16 tituly uvedenými na II. Filmovém festivalu pracujících, odehrávajícím se ve dnech 5. - 21. 8. 1949, a to v Plzeni, Mostě (Letní kino v Loučkách), Ostravě, Gottwaldově a Bratislavě... Vzhledem k technickýcm problémům však konkrétně tento film byl uveden pouze ve 3 městech.(13.10.2009)

Škoda zdĺhavého začiatku, dobrodružstvo začína až od 2/3 filmu. Inak film chytí hlavne svojou dramatickou časťou, ako aj hudobnou stránkou. Útrapy, ktoré postihujú členov a posádku by nechcel zažiť asi nikto z nás. Koniec vyústi do krásnej melanchónie. Hodnotenie: 75%(30.10.2013)

Příběh o Scottově výpravě. Občas kulisy.(15.4.2018)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(23.12.2005)