Taste of Fear

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1961, 78 min

Seth Holt

Jimmy Sangster

Desivo napínavý thriller s prvkami horroru je prehliadkou všetkého, čo má mať podobný film. Prepracovaný príbeh drží diváka v neuveriteľnom napatí a koniec mu nadovšetko vyrazí dych. O tomto filme je dobré vedieť čo najmenej, zážitok je potom excelentný. Mladučká Susan Strasberg bola vo svojej kariére vačšinou televíznou herečkou, ale tento snímok jej filmografiu určite zdobí. Pochválil by som aj skvelú kameru, hudbu a réžiu. Odporúčam všetkým milovníkom podobných žánroviek.(22.10.2013)

Často se mi při sledování a následném ohodnocování starších hororových filmů stává, že si celou dobu klepu na čelo kvůli všeobjímající naivitě, toporným hercům, extrémně nelogickému chování ... ale pak si řeknu, že na tu dobu , na to stáří to ještě celkem jde, a tak přimhouřím obě oči a klepnu tomu alespoň mírnej nadprůměr (3*). No a pak se jednou za čas objeví nenápadná pecka, jako právě teď Taste (Scream) of Fear - a totálně si mě povodí. A to je prosím pěkně film ze začátku šedesátých let. Celou dobu tvůrci šikovně drží diváka v nejistotě, nechávají ho tápat mezi několika možnostmi vyústění, aby ho nakonec stejně překvapili ... protože tohle se prostě prokouknout nedá. Po dlouhé době jsem opravdu nadšen. PS: Podle velmi čerstvých informací je plánován remake tohoto filmu, na starost ho bude mít španělský talent Juan Antonio Bayona (Sirotčinec, Nic nás nerozdělí). Horror movie of the Year(28.3.2013)

Hammerovský skvost, který mi sedl se vším všudy. Byť je film ze současnosti, jakmile přijde na scény v rozlehlém domě, dýchne na diváka poctivá gotika. Večer při svícnech, kdy se po stěnách honí neklidné stíny, tajemný altán osvětlený jednou svíčkou, co ozařuje něco hrůzného, hluboká studna mezi sloupovím, která by mohla být bazénkem, ale na dně mezi vodními rostlinami a řasami se skrývá..... Každá postava si nese tajemství a divák postupně zjišťuje, že málokdo je tím, kým se zdá býti. Příběh má zdánlivé rozuzlení, kde by mohl skončit. Největší překvapení však na diváka teprve čeká...Černobílá kamera dává příběhu ponurost a spoluvytváří neklidnou atmosféru. Stačí pak jen málo, třeba hledání okolo domu, aby pomocí jednoduché lekačky nepřipravený divák nadskočil do vzduchu... klavír k tomu všemu zněl málokdy zlověstněji...(1.12.2013)

Klasické staré filmy jsou fajn... nečíhají na mě nemilá experimentální překvapení, jen čistý příběh, smysluplné dialogy, jasný konflikt pro výstavbu zápletky a samozřejmá pointa... za tyto jistoty se pravda platí určitou naivitou, specifickým stylem herectví, archaickými výrazy - vše se však dá vyvážit odérem nostalgie i černobílým obrazem, prostě - stačí se jen divácky přizpůsobit. A Scream of Fear mimoto nabízí krom osobité atmosféry a "obvyklých" žánrových chytáků ještě i přídavek v podobě faktického překvapení, označení klenot se však určitě zdráhám použít.(26.5.2015)

Peckááááááááá. Zapomenutej horor ze začátku šedesátých let, do kterého se mi vůbec nechtělo. Tak nějak sem pokládal za počátek zlatého hororového věku Hitchocka a tohodle jsem se bál jako Imf filmů starších čtyřiceti let. Ale pak jsem se k tomu dokopal a jsem nadšenej až za roh. Na vozík upoutaná, velmi sympatická (víte jak to myslím) slečna příjíždí navštívit svého otce do Francie na venkovní odřízlé sídlo. Neviděla ho deset let a nemůže se dočkat. Když jí řidič vyzvedne na letišti, dozví se že je její otec už nekolik dní na služební cestě a uvítá jí tedy její macecha... Tady ten film má všechno co na hororech miluju. Odřízlý děsivý dům s parádní atmosférou, neodhadnutelné postavy, v roce 1961 již starého Christophera Lee a double pointu kterou zkušenější možná dají, ale ostatní se budou tetelit blahem. Už jenom ta scéna, kdy slečna na vozíku přijede do té zahradní kůlničky na nářadí. Brrr. Pokud hledáte program na děsivou noc, dál nehledejte. 9/10(25.1.2014)

• - Snímek nezaznamenal velký úspěch ve Velké Británii ani v USA, ale velké oblibě se dočkal v Evropě. (reich)

• - Zajímavostí je, že Christopher Lee byl během natáčení pozorován samotným Garym Cooperem. Bylo to při scénce, kdy hlavní protagonisté seděli u večeře. Tato scénka se natáčela ve studiu, kde se točil také film The Naked Edge (1961). Společně se pak Christopher Lee a Gary Cooper ještě jednou setkali u společného oběda, ale to bylo bohužel naposled. (reich)

• - Christopher Lee poznamenal, že režisér Seth Holt byl nejlepší režisér ve společnosti Hammer Films a vůbec ve Velké Británii. (reich)