Andělé nejsou andělé

Dokumentární

Česko, 1994, 80 min

Wiktor Grodecki

Wiktor Grodecki

Podle mě dokument, který reflektuje hodně silný a reálný motiv 90. let. Po pádu železné opony se Česko stalo příhodnou zemí pro západní turisty, pro které byla Praha nejbližší metropolí, kde mohli uspokojit své zvrácené choutky a při tom je to při tehdejších peněžních poměrech nepřišlo draho. Východní blok patrně nebyl připraven na takovou změnu, která přišla v podstatě ze dne na den. Každopádně film zobrazuje motiv vcelku surově, prostituti vyprávějí své životní příhody v nahodilém prostředí. Někteří jsou homosexuální orientace, ale někteří i heterosexuální. Udivoval mě především věk některých prostitutů, kdy se opravdu setkáváme i s čtrnáctiletým chlapcem u kterého vidíme beznaděj v jeho očích. V dnešních poměrech už je to pro nás asi nepředstavitelné, ale 90. léta byla opravdu syrová, šedá a bezcharakterní. Každopádně dokument doporučuji, především jako doprovodný materiál, pro ty které zaujala Mandragora od stejného režiséra.(27.12.2016)

Dost silný dokument plný rozhovorů s mladýma klukama, kteří se rozhodli na začátku devadesátých let prodávat tělo. Mnohdy jde vidět v jejich tvářích nerozvážnost, nevyzrálost, ale přitom určitá sebejistota dělat tuhle práci. Myslím si, že je to výpovědi české vlastnosti: Pro peníze udělám cokoli.Doporučuji všem, které zaujal film Madragora. Sílu rozhovoru podtrhuje hudba z Mozartova reqiuem.(22.10.2011)

Dokument chladne a bez kompromisov, zachytáva príbehy mladých chlapcov ktorí sa rozhodli, že sa budú v prahe živiť gay prostitúciou. Väčšina chlapcov veru nemala ani 18 rokov, takže sledovať tento počin nieje vôbec jednoduchá záležitosť keďže ide iba o "fajčiace" deti ktoré to nemali v živote jednoduché. Som si však na 100% istý, že väčšina príbehov ktoré tu odzneli boli iba výmysly. Chlapci sa zaručene nepriznali k úplnej pravde. Nech sú dôvody aké chcú, dostali sa na dno z ktorého sa v prvej polovici 90´s nedalo tak jednoducho dostať. Chuť po peniazoch, automaty, lenivosť. Je tu v rozhovoroch zachytený aj pasák, pôsobil ako poctivý obchodník ale ako zaobchádzal zo svojimi "obchodnými partnermi" si asi vieme celkom živo predstaviť.Dole klobúk pred takýmto odvážnym dokumentom.(9.1.2019)

Myslim, ze dnes uz by bylo nemozne takovy film natocit, kde do kamery bez pasky pres oci mluvi 15-ti lety kluk o tom jak za penize suka s teplousema nebo bez ostychu zpoved kuplire, ktery to vnima jako slusny business. Grodecki svou trilogii prispel k neskutecne osvete teto problematiky a mj. dokazuje, ze 90. leta byla tim nejsvobodnejsim desetiletim v nasi historii.(3.3.2013)

10/10 Anketni dokument o mladych prostitutech na prazskem hlavnim nadrazi, z nehoz chodi mraz po zadech. Tipuju, ze autor bude tez homosexualne zamereny, protoze jinak si nedokazu vysvetlit otevrenost jednotlivych akteru. Obycejni kluci mnohdy i na sikme plose mluvi ve svem prostredi. Nejvic me dostal pruvodcovsky tom jejich kuplire a jeden namistrovany bi-he-zonek - to jsem vazne uz chcal magi v kostkach. Docela by bylo zajimave dovedet se, co delaji ti hosani dnes...(26.1.2011)