poster

Rituál

 • Česko

  Proutěný muž

 • Velká Británie

  The Wicker Man

 • Velká Británie

  Anthony Shaffer's The Wicker Man

 • USA

  The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Komentáře uživatelů k filmu (224)

 • helianto
  *****

  Černá barevnost. Snad jen na britských ostrovech může vzniknout tak barevný horor plný nádherné radostné hudby, z něhož zároveň mrazí. To, co působí zpočátku jako nepravděpodobná fraška spěje k nečekanému rozuzlení apokalyptických rozměrů. Snímek ve své době jistě šokující, působí dnes v některých svých aspektech možná úsměvněji, než by se slušelo, ale ta neobyčejná černá barvitost zůstává. Bůh všemohoucí není všemocný a spoléhat na něj tváří v tvář zlu bylo a je čiré bláznovství.(20.11.2014)

 • kleopatra
  ****

  Atmosférická ochutnávka s jemně hororových odérem, zpěvy, tanci a PROUTÍM, která má pár slabých míst - jak po stránce řemeslné, tak i po herecké, zato příběh je maximálně originální a já se trochu bojím, že nová verze s Cagem, na kterou se velmi těším, možná svými technickými možnostmi tu nedokonalou působivost pohřbí. Kéž by ne.(13.6.2006)

 • Lima
  ****

  Malá filmová lahůdka, která v době svého vzniku zcela zapadla a byla objevena a velebena filmovými kritiky až mnohem později. Příběh policisty, který se vydá na obydlený ostrov blízko Anglie hledat zmizelou dívku a na něm je konfrontován s pohanskými zvyky místních obyvatel, pohltí diváka jedinečnou atmosférou a působivou hudbou. Ta zde hraje opravdu velikou roli a celý film je prošpikován hudebními a tanečními vsuvkami, které děj nezpomalují, ale naopak mu dodávají na působivosti. Žánrově je film řazen mezi horory (některými kritiky je dokonce nazýván Občanem Kanem hororů), ale spíše působí jako nějaká detektivka a hororové zařazení splňuje až samotný lehce šokující závěr, který co do překvapivosti staví film do stejné řady s např. Shyamalanovými filmy. Lze jen litovat, že pan režisér nebyl v budoucích letech po tvůrčí stránce příliš pilný.....(17.10.2004)

 • Isherwood
  ****

  Tato velmi netradiční detektivka (mylně označována jako horor) staví hlavně na zvláštní mysteriózní atmosféře malého britského ostrova, kde místo křesťanství vládnou pohanské zvyky. Konfrontace bigotního policisty a místních domorodců, uznávajících prastaré božstva, je vystupňována do znamenitého konce, kde je pouze na každém diváku jestli se mu více bude zamlouvat lidská oběť bohyni země, či slova „Hospodin je můj pastýř“. Edward Woodward v hlavní roli silně věřícího detektiva exceluje, a stejně tak jako oproti němu stojící Christopher Lee, rozdává svůj charismat v každém záběru. Silný zážitek je navíc umocněn zvláštní lidovou hudbou a tanečními rituály, které překvapivě neruší (a přitom se nejedná o žádný muzikál), ale prostě do snímku patří jako všechno ostatní. Při tom posledním vás navíc nepříjemně zamrazí.(5.7.2006)

 • J*A*S*M
  *****

  Toto je jeden z těch filmů, který mě vždy spolehlivě přesvědčí (když jsem na pochybách), že snaha doplňovat si filmové hororové vzdělání není vůbec zbytečná. Snímkem prostupuje neskutečná atmosféra - ale ne atmosféra strašidelná a hororová (The Wicker Man je vlastně hororem jenom značně okrajově), nýbrž navýsost osobitá atmosféra venkova, polí, slunce atd. Muzikální vložky mi absolutně nevadily (i když jinde je moc nemusím), neboť snímku ve všech ohledech pomáhají, hudba je zde zkrátka velice dobrá. Film má také skvělou pointu, která už dnes asi nezapůsobí tak šokantně jako před třiceti lety, ale pořád filmu dodává další plusové body. Pro mě je tento snímek klenot, jenž musí člověka (pokud je tedy v té správné náladě, což já jsem byl) uchvátit, a to ačkoli by se mu dalo i něco vytknout. Novodobý remake s Cagem jsem neviděl a ani ho vidět nechci. Horror movie of the year(26.6.2008)

 • Marigold
  ***

  Barvitý fiktivní folklór, trocha hipísácké poetiky pěstování jablek a nezávazného sexu, trochu mdlé detektivky nakopnuté až závěrečným twistem. Ano, atmosféru tomu nelze upírat, zvučné to umí být jako témbr Christophera Lee - hlavně v epickém závěru. Ale filmařské provedení je opravdu průměrné, plné naivity a v rozšířené verzi i dost rušivých vizuálních nadbytků. Zkrátka a dobře mě ten film ani zdaleka nechytil tak, jak by se u podobně laděných bláznivin, které pokládám za svůj srdcový kapitál, slušelo. Klidně mě upalte, skvělý nápad, lehce nadprůměrný film.(11.2.2011)

 • Renton
  ****

  Scénář: Anthony Shaffer .. Na hranici s nimi, slepě věřícími.(18.1.2009)

 • DaViD´82
  *****

  Proutěňák navozuje shodné pocity, které většina z nás zažívá během pročítání komentářů psaných igibštinou; ty jsou prostě nemlich to samé, jako když Howie zavítá do summerislecké krčmy. Co víc potřebujete vědět o pátrání jednoho zastydlého fanatika a jeho boje s pohanskými větrnými mlýny, u kterého si ani jedinci se sebevědomím Vašíka Klausů netroufají určit žánr(y)? Prostě neřešit a podlehnout TÉ atmosféře, hercům, písním, strýčkovi Jedličkovi u májky, Leeho sluneční kštici, falickým symbolům a... A vůbec jednomu z nejnetradičnějších (a zároveň i nejlepších!) filmových zážitků vůbec. Shirley Jackson by z toho měla radost.(21.6.2012)

 • Superpero
  ***

  Nápad příběh jsou naprosto dokonalé, bohužel zpracování je na takovýhle potenciál naprosto nedostatečné a v každé scéně jsem si říkal, co všechno by se z tohohle filmu dalo vytřískat. S lepším režisérem by to byla naprostá bomba. Já jsem totiž absolutně nezaznamenal výskyt znepokojivé atmosféry právě kvůli dost sterilní režii. A zrovna vždy, když to začlo být napínavé přišla nějaká stupidní písnička (povedla se snad jen ta s dětma a májkou) ,která to pohřbila. Přitom by stačilo tak málo. Woodward a Lee byli hodně dobří, ale kompars otřesný. Ani nevěříte jak se těším na ten remake s Nicolasem Cagem, protože tam by se tvůrci mohli poučit z chyb originálu a mohlo by vzniknout nezapomenutelné filmové dílo (tak koukám že jsem se hodně přepočítal :-). Tenhle film ale určitě stojí za hřích už jen kvůli majestátně se tvářícímu Christopheru Lee, tancujícího v ženskejch hadrech s parukou a ksichtem pomalovanym na bílo.(29.5.2006)

 • obitus
  *****

  U nas neprilis znamy film (zamerne nepisu horror) s velice netradicni atmosferou. Ta je tvorena prostredim skotskych ostrovu, kde se dej odehrava, zajimavou kamerou a predevsim hudbou. Nevim jestli jde o lidove pisne, nebo byly psany primo pro film, ale vyrazne umocnuji prozitek z nej. Nektere sceny, jako treba tanec deti pred skolou, jsou naprosto uchvatne. Z hercu nad vsechny vycniva Edward Woodward v roli serzanta Howieho, patrajiciho po zmizele divce. Christopher Lee ma bohuzel maly prostor, ale necha aslespon vyniknot svuj zvucny hlas.(2.11.2004)

 • movie
  ****

  Vynikající. Pomalá, plíživá atmosféra, která se ve vás rozleží až dlouho po shlédnutí, hodně zvláštní propojení filmu s folklórními hudebními čísly. Doporučuji.(7.6.2012)

 • Slasher
  ****

  Znamenitá netradiční detektivka, mysteriózní thriller, "folk horror", v němž vzorně křesťansky smýšlející pevninský strážník objevuje tajemství zmizelé dívky a nemravnosti pohanského ostrova. Výsadní předností tohoto filmu je opravdu výtečná atmosféra, navozená jednak skotskou přímořskou krajinou, jednak lidovou hudbou a jednak všudypřítomnou pohanskou esencí. Bůh Slunce a kult Matky, falické symboly, obětní rituály, neomalená nahota, souznění s přírodou, proutěný muž… Z toho všeho při návštěvě policisty pánbíčkáře přímo sálá provokativní kontrast nevázané předkřesťanské přirozenosti a křesťanské upjatosti. V silném závěru snímku, při obětních oslavách Prvního Máje, si náš hrdina potvrdí, jak jsou na tomto místě veškeré jeho misionářské tendence marné. Ještě poznámka: WICKER MAN je pro mě opravdu hororem, jelikož k tomu nepostrádá potřebné atmosféry, děsivosti a ani nějaké té morbidnosti. Ale označit ho výhradně touto žánrovou nálepkou tak úplně nejde a docela chápu i názory, že se o horor nejedná.(24.12.2010)

 • Faidra
  ****

  SPOILER Faidra k manželovi po zhlédnutí: "No, musím říct, že remake byl o něco lepší. Seber si tu čelist z podlahy, miláčku, chci tím říct, že tam upálili Nicolase Cage zaživa."(24.4.2012)

 • EdaS
  ****

  Upřímně řečeno, čekal jsem větší šílenost. Wicker Man je kombinací detektivky, dramatu a muzikálu, přičemž jednotlivé složky do sebe skvěle zapadají. Oceňuju originalitu, hodně dobře jsem se bavil, ale na zadek mě to neposadilo.(25.3.2007)

 • RHK

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(17.1.2010)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Tak tohle si nechám líbit. Wicker Man je jednoznačně rarita, která překvapí diváka i dnes po několika letech. Policajt přijíždí na ostrov vyšetřovat zmizení malé holčičky, ovšem všichni na ostrově zapírají a nikdo není ochoten nic prozradit, postupem času se dějí na ostrově velmi zvláštní věci a tohle mi náramně sedí, podivní obyvatelé, prapodivné tradice, fajn závěrečný zvrat a hlavně nedočkavost a nepředvídatelnost doprovázející celý film drží diváka neustále v pozoru. Jeden z mála starších filmů, který nepoužívá ostudné efekty a dopad na diváka má velmi silný. 75%(21.3.2015)

 • ORIN
  *****

  Kultovní žánrový crossover, jehož příběh distribuce je snad ještě silnější než ten filmový, balancuje na hraně detektivního příběhu, hororu, thrilleru a částečně snad i muzikálu. Závěrečná pointa už dnes možná nemá tak šokující efekt jako před čtyřiceti lety, nicméně stále dokáže diváka svojí myšlenkovou hloubkou překvapit - ostatně jako celý film, který působí nesmírně kompaktním a uvolněným sedmdesátkovým dojmem (včetně hudebních intermezz).(8.9.2014)

 • Morien
  *****

  (1001) Dlouho, předlouho jsem si dávala na čas, než jsem se podívala na tenhle film, poté, co jsem si všude možně přečetla, že by měl být úžasný. Dokonce jsem mezitím omylem shlédla americký remake s Nicolasem Cagem, který mě zaujal mysteriózní atmosférou a nečekaným koncem. To jsem ale ještě nevěděla, že originál je v tomhle o nějakých tisíc pět set osmdesát sedm procent lepší a že ještě navíc obsahuje ironii, sarkasmus, absurdno a písničku Gentle Johnny (♥). Teď už to vím a jsem ráda, že to vím. Co opravdu kvituju s povděkem je přesvědčivé zobrazení uzavřené "pohanské" komunity bez nějakého koukání se do nebe, pokud jde o jakoukoliv část života, a také věrohodné obsazení postav, čili že se to tam nehemží manekýny. Takže opět závěrem, Anglie vede, Hollywoode, styď se.(5.7.2009)

 • xxmartinxx
  ***

  Místo šílených feministek jsou tu šílení pohani. Udělal jsem chybu, že jsem prvně viděl novou verzi - ale v podstatě by to tolik nezměnilo. The Wicker Man je slušný film na jedno zkouknutí, ze kterého šlo vyždímat mnohem víc.(24.11.2010)

 • Gilmour93
  ***

  „Come. It is time to keep your appointment with the Wicker Man.“ Devótní křesťan v konfrontaci s pohany s keltskými kořeny, rituální obětování za odříkávání žalmu a zpěvu lidových písní. Snad se ten rok urodilo na Summerisle hodně jablek.. Folková detektivka s hororovým vyústěním je svou žánrovou nezařaditelností vskutku unikum, nicméně ke klanění k starým bohům a uznání statusu kultovnosti bych potřeboval mnohem více filmařského kumštu a herecké neteatrálnosti. Přes všechny výhrady o délku několika falických májek hodnotnější, než tragikomický remake s PePo Cagem..(1.4.2015)

 • gudaulin
  ****

  Hororové produkce často připomínají kolovrátek, když úspěšný titul bývá obvykle východiskem pro celou sérii podřadných pokračování a v žánru se vlastně recykluje několik málo úspěšných modelů. Proutěný muž se žánrovým přihrádkám vymyká a pohrává si se svými diváky, stejně jako se svým hrdinou. Policista Howie přichází na ostrov vyřešit zmizení místní dívky, od začátku ale čelí podivným reakcím místního obyvatelstva. Na tomhle místě neplatí běžné konvence, pravidla a zákony uznávané na pevnině. Neblahá předtucha se mění v jistotu, že se zde schyluje ke strašnému zločinu, a ta se mění v odhodlání stůj co stůj ohrožený život oběti zachránit. Snímek sice používá motivy hororového a thrillerového žánru, jejich tradiční rekvizity ale pomíjí a ve výsledku se blíží spíš k hodně černé komedii. Staví na hlavu tradiční křesťanskou morálku (ze které vychází gotický román coby předchůdce moderního hororu), zesměšňuje ji a postupně svého zásadového hrdinu přivádí do osudové pasti. Proutěný muž není bůhvíjak hluboký nebo komplikovaný, představuje ale překvapivě funkční a především zábavnou podívanou. Celkový dojem: 75 %.(19.3.2015)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace