Rituál

The Wicker Man

Anthony Shaffer's The Wicker Man

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Příběh pohltí prakticky ihned, co se hrdina octne na podivném ostrově, jehož obyvatelé jsou pohani se vším všudy. Seznamujeme se zde s místními zvyky a rituály. Vskutku nádherný film, jenž pohltí téměř okamžitě. Magické prostředí, vynikající folklorní hudba, naprosto přesvědčivé herecké výkony v čele s nekompromisním policistou Edwardem Woodwardem, který hledá odpovědi na otázku: Co se stalo Rowan Morrisonové? Závěrečné rozuzlení je velmi překvapivé.(6.3.2012)

Toto je jeden z těch filmů, který mě vždy spolehlivě přesvědčí (když jsem na pochybách), že snaha doplňovat si filmové hororové vzdělání není vůbec zbytečná. Snímkem prostupuje neskutečná atmosféra - ale ne atmosféra strašidelná a hororová (The Wicker Man je vlastně hororem jenom značně okrajově), nýbrž navýsost osobitá atmosféra venkova, polí, slunce atd. Muzikální vložky mi absolutně nevadily (i když jinde je moc nemusím), neboť snímku ve všech ohledech pomáhají, hudba je zde zkrátka velice dobrá. Film má také skvělou pointu, která už dnes asi nezapůsobí tak šokantně jako před třiceti lety, ale pořád filmu dodává další plusové body. Pro mě je tento snímek klenot, jenž musí člověka (pokud je tedy v té správné náladě, což já jsem byl) uchvátit, a to ačkoli by se mu dalo i něco vytknout. Novodobý remake s Cagem jsem neviděl a ani ho vidět nechci. Horror movie of the year(26.6.2008)

Aneb co se stane, když bigotní a panický (od slova panic, panikou tu netrpí nikdo, leda možná bezbranný zajíček poskakující v polích) policejní důstojník přijede vyšetřovat ztracení dívky, kterou vlastně nikdo nepostrádá... Neskutečně zajímavej film, který má unikátní atmosféru a fajn zápletku (byť originality se v rozuzlení nedostane moc), navíc tu fungují i takové věci, jako přítomné písničky, což je samo o sobě dost úctyhodné, když se jedná o... Thriller? Detektivku? Ne, tohle je krásně mimožánrové, je to jednoduše dobré a naštěstí tu k lacinosti nesklouzávají ani mnohé záběry na nahé dívky ("No není na mladá těla osvěžení pohledět?" slovy Christophera Lee oděného v ženský šat). Dokonalé to není, to rozhodně ne, na to je hlavní postava až příliš sešněrovaným blbem a atmosféra mohla být mnohem magičtější, pokud by se film neodehrával v sedmdesátých letech, ale někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Což by pomohlo na pár místech i filmové logice, ale na to kašle činčila. Nejoblíbenější film sira Leeho a komu se tenhle film nelíbí, měl by přestat koukat na hororová béčka, vkus pak pěkně kornatí (o; Ne, teď vážně, je to výborný, jen to na pár místech trochu zastaralo, pro někoho moc, pro někoho jen trochu. " To je můj kostým, losos vědění! "(20.6.2015)

Atmosférická ochutnávka s jemně hororových odérem, zpěvy, tanci a PROUTÍM, která má pár slabých míst - jak po stránce řemeslné, tak i po herecké, zato příběh je maximálně originální a já se trochu bojím, že nová verze s Cagem, na kterou se velmi těším, možná svými technickými možnostmi tu nedokonalou působivost pohřbí. Kéž by ne.(13.6.2006)

Anglický vyšetrovateľ, extrémne založený na kresťanskej viere, prichádza na ostrov hľadať stratené dievča. Ostrovania majú však vlastné zákony, uctievajú vlastných bohov, po večeroch sa oddávajú sexuálnym radovánkam pod holím nebom a v škole sa akurát vyučuje sexuálna výchova. A to sa ešte blížia oslavy prvého mája. Pozor, mierne muzikálové. Scénka zvádzania policajta v hoteli pospevujúcou nahou štetkou vo vedľajšej izbe za hudobného doprovodu miestnych štamgastov bola pre mňa to naj.(13.10.2006)

• - Přestože se film odehrával v květnu, byl natočen v řijnu a listopadu 1972. (Chatterer)

• - Většina obyvatel ostrova nese jméno nějaké květiny nebo stromu. (HellFire)

• - Autor hudby, Paul Giovanni, si ve filmu zahrál i jednoho z muzikantů. V titulcích nebyl uveden. (KM Phoenix)