poster

Zvon, kniha a svíčka

 • anglický

  Bell Book and Candle

Komedie / Romantický

USA, 1958, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (23)

 • Slarque
  ****

  Na této fantastické romantické komedii je samozřejmě nejzajímavější, že vznikla v témže roce jako Vertigo a nabízí dvojici James Stewart a Kim Novak ve zcela jiném podání. U filmu tehdy teprve začínající Jack Lemmon tu o sobě dává také vědět, takže tahle nostalgicky příjemná podívaná z časů klasického Hollywoodu je stále zábavná (70%).(23.3.2015)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Výprava, Kostýmy(16.12.2018)

 • KarelR
  ***

  Celou dobu jsem měl pocit, že Quine prostě neumí z herců vyždímat tak špičkové výkony, jakých jsou schopni. Jimmy Stewart tu jen divně valí bulvy, Kim Novak využívá tak polovinu svého sex-appealu a Jack Lemmon se buď divně kření nebo hypnoticky řeže do bonga. Přitom je tu tak krásná závěrečná pointa, díky které bych tenhle film klidně odsoudil k remaku...(1.11.2008)

 • Oskar
  ***

  Pragmatický nakladatel Jimmy Stewart se jen nerad nechává přesvědčit, že krásná sousedka Kim Novak, která se mu tolik líbí, patří k manhattanské komunitě čarodějnic... Člověka trošku zaráží, co dělají v lehké romantické komedii všechny ty složité teorie o čarodějnicích a čarodějích ("witches" a "warlocks") a co je náplní jejich života, když je vidíme jen scházet se v nočním klubu a dokola mluvit o nemožnosti začlenit se do většinové společnosti, ale jejich odlišnost je ve filmu definována převážně jen tím, že otvírají dveře, aniž by sáhli na kliku nebo rozsvěcejí a zhasínají pouliční lampy. Jaký má tedy důvod posedlý spisovatel, ztvárněný Erniem Kovacsem, se jich obávat a psát knihy o tom, jak jsou nebezpeční. Jde totiž o filmovou adaptaci hry Johna Van Drutena, který byl gay a komedii o "honu na čarodějnice" napsal jako skryté podobenství o newyorské gay komunitě. Něco takového je samozřejmě v hollywoodské komedii roku 1958 nemyslitelné, bylo by zbytečné to v ní hledat, ale je to přinejmenším vysvětlení, proč dialogy obsahují tolik informací, nepoužitých v dalším ději, proč se postavy cítí svým čarodějnictvím tak stigmatizovány a možná i proč herci podávají tak nesourodé výkony. Režiséra Richarda Quinnea si nemohli vynachválit. Když člověk vidí filmy jako je tento nebo Podezřelá bytná, snadno pochopí proč. Nechal je,ať si dělají, co chtějí. :-) Vyjukaný Jimmy Stewart tak trochu tápe, jakého že hrdinu má vlastně hrát, jestli carygrantovsky rezistentního vůči ženám jako v Okně do dvora, nebo bezelstně okouzleného jako ve Vertigu. Jednotlivé scény mu předepisují to i ono, tak to prostě střídá. Elsa Lanchesterová vsadila na vykulené oči, špulení rtů a infantilní žvatlání, které v jejím věku dávno nebylo tak roztomilé, jak doufala. Jack Lemmon groteskně těká v nevelké postavě bez většího smyslu v ději. Každý z nich má své pěkné momenty, každý se viditelně dobře bavil neobvyklostí zadání, ale v kontextu jejich dráhy jde o zapomenutelné kreace. Zato Quinneova tehdejší partnerka Kim Novak je jedním ze dvou dobrých důvodů, proč film vidět. Nejen že je krásná. Klid, vnější netečnost a vnitřní melancholie, vlastnosti, které tak skvěle přispěly k tajuplnosti Vertiga, z ní dělají uhrančivý středobod filmu a z velké části legitimizují to zvláštní téma. Není těžké Kim uvěřit, že je čarodějka. Je to především její film a možná i vzkaz, jak dobrá herečka byla a jak nespravedlivé bylo dělat z ní Marilyn č.2. Druhým důvodem, proč film vidět, je jeho skvostná atmosféra. Výtvarná stránka interiérů, kostýmů a barevných kombinací je tak vytříbená, že jestli film působí magicky, pak právě díky těmto složkám, nikoli pro svůj obsah. Nemá smysl věc přeceňovat jen pro výskyt mých oblíbených herců, ale za posledními dvěma kvalitami si stojím. 60%(17.8.2010)

 • EdaS
  ****

  Dvojice Stewart a Novak psala v osmapadesátém filmové dějiny ve Vertigu, ale i jejich druhý společný snímek z toho roku stojí za zhlédnutí. Kim Novak je naprosto neskutečně sexy a chemie mezi ní a Stewartem by zachránila tenhle film, i kdyby celou dobu jen oba seděli naproti sobě a povídali si. Bell Book and Candle je příjemně romantická záležitost, jakých není nikdy dost.(10.3.2007)

 • kyselina
  ****

  Tahle romantická komedie se vyrovná mnohým jihokorejským. Chemie mezi Kim Novak a Jamesem Stewartem funguje na 200%.(13.12.2005)

 • Javert
  ***

  Prvních cca 20 minut je fajn. Jenže pak celý film spadne do průměru a šedi běžných romantických komedií té doby - a nezachrání to ani Stewart, ani Novak, ani Lemmon. Quine prostě nebyl žádný velenadaný režisér a na Bell, Book and Candle je to vidět.(26.8.2009)

 • dopitak
  ****

  V podstatě nic není špatně, i když Quine ve své kariéře natočil i zajímavější filmy. Kouzlo Kim Novak funguje jako vždy skvěle, James Stewart se k ní zdá kapičku, ale jen kapičku moc starý. Pyewacket je součástí nejhezčího záběru filmu, kdy Gillian s ním v náručí "očarovává" Shepa.(24.1.2010)

 • Jindros
  ****

  Ústřední dvojice z Vertiga (jeden z mých nejoblíbenějších filmů) se setkává v romantické komedii a ještě v témže roce! Kim Novak je sama o sobě nádherně magická a ještě když má takovou roli... Navíc je tu Pyewacket (kočky > psi), prověřený bavič Jack Lemmon a lišácká hlavní melodie.(6.9.2006)

 • swed
  ****

  James Stewart a Kim Novak tentokrát vyměnili depresivní romantiku za tu klasickou a výsledkem je podívaná, která potěší převážně milovníky klasických filmů. Samotný námět je nápaditý a pro tento typ snímku více než dostačující. Bohužel zhruba po první půlhodince film začne lehce ztrácet spád a zpět ho nabere až v kouzelném finále. Nemůžu se zbavit dojmu, že z takového základu šlo vystavět o něco chytřejší příběh, ingrediencí na to bylo dost. Co film spolehlivě odděluje od průměru, je ústřední herecká dvojice - jako vždy šarmantní Stewart a vražedně sexy Novak, jejich společné scény dodávají snímku patřičné kouzlo, stejně jako nazelenalý nádech technicoloru. Zvon, kniha a svíčka je magickou romantikou, ve které se najde i ten potřebný (a dnes chybějící) optimismus. 7/10(1.8.2009)

 • Wiliem
  ***

  Díky poměrně dost odtažitému chování a vystupování, především pak Kim Novak, nepůsobí tento snímek příliš věrohodně co se týče plnění romantické dějové linky , vzájemná jiskra prostě nepřeskočila. Zato komediální stránka je především díky standartně výbornému Stewartovi dobrá. Příběh taky bohužel není z nejlepších. 65%.(14.1.2010)

 • YURAyura
  *

  2/10 Zacatek dobry, ale pak se to v zavrati zvrhne do tuctoveho romantickeho cajdaku, ktery ani tri zvucna jmena nezachrani - mno ten stek co tam ma Lemon se snad ani neda zminit. Promarnena prilezitost, ale chapu, ze kazdy musi nejak vydelavat a nejsou vsechny filmy jenom do kina - nektere jsou zrovna na video/DVD - ale v padesatych letech? ;]](11.8.2009)

 • Foma
  ****

  Nečekaně zábavný a velmi půvabná Kim Nowak. Dobře napsaný i zahraný, Lemmon fakt vtipnej.(19.6.2009)

 • classic
  ****

  VERTIGO ALFREDA HITCHCOCKA bolo prvé, kde sa OBJAVILI : STEWART a NOVAK, tam vytvorili osudový pár, svedčalo im to tam, svedčí im to aj v ich druhej spolupráci, doplnenej o Jacka Lemmona, v úlohe jej brata... POINTA FILMU, je úplne primitívna, ale láskavá. Novak si zahrala jednu z čarodejníc, ktorá POPLETIE hlavu Stewartovi, a to aj preto, aby zabránila toho rána k spoločnému zväzku, s jej protivníčkou zo školy, ktorú nenávidí. Použije špeciálne kúzla, ktorými si ho obmotá okolo prstu, pričom pocity oboch, sú rovnaké. Mágia je úspešná, aj vďaka jej mačke. Všetko sa skomplikuje príchodom spisovateľa, ktorý píše knihu o mexických kúzlach. Horlivý brat spisovateľovi prezradí svoju skutočnú existenciu. To zamáva aj s Novak, ktorá ako čarodejníčka, sa nemá čo zamilovať. Povie Stewartovi veci tak, ako sa majú. On nesúhlasí so vzťahom, ktorý nie je prirodzený, ale je začarovaný. Na čas sa rozídu, aby niekoľkými spôsobmi, sa zase dali dohromady. On nevie, že Ona stratila svoje schopnosti. Tá láska, tam bola aj tak od samého začiatku, a to je vlastne, aj tak jedno. Kim sa mi páči, je strašne SEXY, milujem ju, trochu imaginárne. Hodí sa k Stewartovi. Obaja sú fantastickí, najmä pre bravúrny technicolor Jima Wong Howea. Film, ktorý sa hodí k vianočným sviatkom. Je záhadný, zvláštny, potešujúci, čarovný, magický, hypnotický... Vynikajúce.(27.11.2016)

 • dyfur

  moja zaujímavosť: Natáčanie filmu prebiehalo v meste New York. (dyfur)(4.10.2014)

 • danecek24

  16. Zlatý Glóbus za rok 1958 - nominace (1) - Nejlepší film (komedie)(18.1.2009)

 • Mol
  *****

  A já se ptám. Šlo to natočit ještě líp?(3.9.2014)

 • vitekpe
  ****

  4++. Přestože jsem už v životě viděl plno filmů ve kterých hrály prim čarodejnice různých kvalit (třeba ta v Noční Hlídce byla dost přesvědčivá...), tak Kim Novak je každopádně ze všech čarodejnic ta nejsvůdnější, a to prave zde. James Stewart jako jeji "cil" ujde, Janice Rule to taky sekne, Pyewacket přede jak o život, příběh je krásně romantický, ...prostě ideální film pro zvednutí nálady. :-)(18.4.2009)

 • Bernhardiner
  ****

  Vida! James Stewart a Kim Novak v komedii. Ano, ti samí, kteří zazářili v geniálním Vertigu. Tohle, přiznejme si to na rovinu, není geniální. Ani vzdáleně. Je to ale velmi příjemná romantická komedie, která uběhne bez sledování časomíry a pobaví. Dosud jsem viděl Stewarta pouze v Hitchcockových filmech, ale tady mě znovu překvapil. Stejně výborně jako závrať dokáže zahrát i hrůzu z polykání jakéhosi šíleného lektvaru. Vidět ho takhle se křenit je k nezaplacení. Asi si ho dám na plochu. 85%(7.4.2014)

 • Chegi
  ***

  Sexy Novaková (odvolávám, co jsem o ní napsal ve Vertigu, tady ji to vážně sekne), hrající Stewart a bavící Lemmon. Přesto to jaksi nesedí. A viníkem je scénář. Slabý, občas zmatečný a děravý. První půlhodina měla spád a nápad, pak se mi ale zdálo, že se autor vyčerpal a neví jak dál. Je to škoda, protože mezi ústřední dvojicí to vážně klape. A tak to jsou trochu lepší tři.(2.3.2013)

 • Mikino00
  **

  Jak zde mnoho diváků píše, úvod je skvělý, ale filmu to nevydrží, stane se z něj laciná romance s pár kouzly, které nejsou schopny solidně natáhnout průhlednou zápletku.(30.6.2014)

<< předchozí 1 2