• Oskar

Kreslíř comicsových stripů Jack Lemmon se v opilosti ožení s krásnou Italkou, on i jeho kreslené alter ego zfotrovatí a aby se vše vrátilo do původního stavu, comicsovou manželku je třeba zabít. Co s tou skutečnou? Tohle je nosné jádro filmu. Bohužel je jen jednou ze čtyř dějových fabulí, které se v něm postupně setkávají. První část, v níž sledujeme Lemmonův tvůrčí postup (po vzoru autorů detektivek si osobně zkouší proveditelnost zápletek) je jednoznačně nejzábavnější. Ta o komunikačních potížích mezi Američanem a Italkou je zcela konvenční a připomíná tucty lepších komedií na stejné téma. Děj, který sleduje paralely mezi Lemmonovým životem a jeho comicsem, dělí od skutečné zábavnosti větší důslednost - kdyby se spojilo prolínání kresleného a hraného děje jako ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku! s bezútěšnou konfrontací smělého plánu vraždy a jeho nemotorného provedení jako v Nevěrně tvé, bylo by to ono. A konečná stanice, velká scéna u soudu, odhaluje, co bylo v předchozím ději znát jen implicitně, ale přesto dost čitelně, když víte, kdo byl scénárista George Axelrod. Jeho úspěchy (Slaměný vdovec) i prohrami (Sbohem, Charlie) se totiž táhne jako červená nit špatně skrývaná nenávist k ženám a čím víc filmů podle jeho scénářů vidím, tím víc ve mně sílí dojem, že maloměšťácká mentalita tezí typu "žena patří k plotně" se u něj musela snoubit ještě s nějakou děsivou soukromou deviací. Jistě, podobných manifestů buranství a šovinismu vznikla v té době spousta a pod každým z nich nebyl podepsán právě Axelrod, ale tahle komedie to dovádí daleko za hranice jakékoli nadsázky a uvnitř skrývá něco nepopsatelně znepokojivého. Právě ve scéně u soudu to po všech formálních obstrukcích vyhřezne tak nepokrytě, až mi přeběhl mráz po zádech. Nikdy víc. 40%(15.9.2010)

Reziser Richard Quine /Podezrela Bytna 1962, serial Kolumbo 1971/ natocil vybornu komediu s legendarnym Jackom Lemmonom /Stistko 1966, Byt 1960, Dej si pohov Kamosi/ v roli najprv samotara a hned zase zenaca, ktory si ale samotu uzival a zenska je otravna a neznesitelna, taxa rozhodne zbavit sa jej. A moze sa rozjet kvalitna filmarina. Dialogy su vyborne, kulisy na urovni, krasne exteriery potesia. Plus vyborne su dve hlavne herecky, a to Vyrna Lisi /Romulus a Remus 1961/ a Claire Trevor /Key largo 1948/ - zvysnych hercov som uz nepoznal. A ako komedia je toto fakt vyborna oddychovka . 76 %(4.10.2016)

Juj,to je ale misogynskej filmeček! Ještěže to zachraňujou brilantí výkony jacka lemmona a virny lisi..při závěrečné obhajobě páně lemmona jsem přemítala,jak by ta scéna asi tak vypadala v současném filmu,kdy by z údajné vraždy byla obviněná manželka a docela mě ta představa pobavila ;-)..úplně to vidím,jak říká de facto nemlich to samé,co on - jen z pohledu ženy :D(8.11.2014)

Kreslíř komiksů a mládenec z přesvědčení Stenley Ford se omylem ožení, což je přesný opak celé jeho životní filosofie. Jack Lemmon v hlavní roli si to docela užívá, menší požitek má ale divák. Téměř veškerá komika pramení z toho, že jeho sluha v podání Terry-Thomase zastává stejnou životní filosofii odmítající dlouhodobé vztahy se ženami, a z toho, že si Ford vzal Italku, která nerozumí ani slovo anglicky. Zní to líp, než jak to ve filmu působí.(18.9.2010)

Je to jinak - Lemmon podává solidní výkon, jaký mu jen jeho (kromě konce) slabý charakter postavy umožňuje. Film určitě zkrásňuje přítomnost Virny Lisi - známější nám tuzemcům spíše hlavní ženskou rolí z Černého tulipána. Ale hlavně - skvělý Terry - Thomas, známý britský komik, který po boku svého zaměstnavatele doslova září a jeho sluhovská beztarostná profesionalita připomíná vytříbenost Saturninovu. Začátek filmu má skvěle našlápnuto, starý mládenec, zarputilý odmítač manželského svazku, se v opilosti ožení s krásnou neznámou dívkou, která navíc ještě neumí ani slovo anglicky. Jenže odchodem Charlesovým (T-T) příběh docela ztrácí šťávu a ani docela vtipné soudní přelíčení v závěru už žebříček nespasí.(31.12.2009)

• - Stenleyho žena je po celou dobu filmu označována jako paní Fordová, její křestní jméno ve filmu nikdo nezmíní. (Pumiiix)