poster

Burani ve městě

 • český

  Venkovani

 • anglický

  The Out of Towners

Komedie

USA, 1970, 98 min

 • Flego
  ****

  Pôvodne je to divadelná hra, ale neviem si ju predstaviť, film totiž funguje dokonale. Je to aj zásluhou skvelých dialógov a neprekonateľného Jacka Lemmona, ktorý chrlí svoje repliky razanciou guľometu. Hoci ide o komédiu, príbeh má svoju vnútornú silu a preto tento menej známy snímok vrelo doporučujem.(18.11.2019)

 • mortak
  ***

  Spíše než o komedii jde o drsnou satiru, která reflektuje stávky z roku 66 a 68. Neil Simon nechává své obyčejné venkovské hrdiny projít skutečným peklem a následným prozřením, ovšem z pohledu dnešního diváka je humor filmu poněkud jednostrunný - cholerický Lemmon chce neustále někoho žalovat, zatímco jeho slepičí manželka se chová značně dětinsky. Pro obyčejného naštvaného Američana to musela být pecka vyjadřující všechen jeho vztek, ale pro mě je ten ústřední pár značně nesympatický.(30.10.2011)

 • igi B.
  ****

  Výborná dobová komedie. Nervák George si vůbec nešetří svůj vřídek a jeho věrná ženice světice slepice Gwen to s ním všechno trpělivě snáší. Jó - ale to když už se má člověk v životě pohnout kamsi dopředu, podělá se co se může. A nastává strastiplná cesta venkovanů Kellermanových z idylické díry Twin Oaks v Ohiu do nástrah velkoměsta Velikého Jablka - kariéra, peníze a skvělé školy pro děcka jsou na dosah ruky, jen ještě absolvovat ten jeden pohovor v 9,00 ráno... Ale to je až zítra a je spousta času... Lehce černá absurdní komedie stojí na Jacku Lemmonovi, ale i Sandy Dennisová ve své roli submisivní maloměstské ženušky je vynikající, nakonec - jak zahrát roli svým egocentrickým manžílkem vláčené paničky, než hrát druhé housle, že... Vypointovaný scénář se spoustou promyšlených trapasů a výborných dialogů (i monologů :-) nedá našim hrdinům vydechnout a nakonec se vše v staré dobré obrátí a jestli neumřeli, hnijí si v tom Ohiu dodnes...(3.12.2005)

 • Pohrobek
  ****

  Broadwayský autor Neil Simon tu zpracoval původně divadelní hru, ve které dostal mnoho prostoru Jack Lemmon, aby předvedl skvělou postavu neurotika, jehož život je řadou náhodných událostí uvržen do chaotického víru nejhrubšího zrna. Kam se na tuto skvělou komedii hrabe remake Sama Weisemana se Stevem Martinem.(13.2.2005)

 • monolog
  ****

  Bezvadná bláznivá komedie, kde ztřeštěné situace nejsou hlavním nositelem vtipu (tím jsou inteligentní dialogy) a kam se dnes obvyklé trapné nechutnosti neměly ještě šanci dostat. George a Gwen Kellermanovi jsou jako ptáčata vyhozená ze svého milovaného hnízda a musí se o sebe postarat v nepřátelském světě "mužů s deštníkem" a "mužů v pláštěnce", "mužů s taxíkem" a "stávkujících mužů", ale také s lidským nezájmem a neochotou. Svým způsobem jsou skutečně burani (i když spíše v tom naivnějším významu toho slova), až donedávna si žili v poklidu na svém milovaném maloměstečku, v neděli chodili do kostela a vždy se zdravili s každým sousedem. Přestože je Gwen tichošlápek a George uřvanec, je spíše pravidlem, že se děje podle Gwen, i když samozřejmě Georgeovi tu uzdu až tak moc zkrátka nedrží. Výtečně zahráno a neméně dobře napsáno, Simon uměl. I když Georgeovo neustálé hádání a řvaní pro zbytečnosti, pomstychtivost vůči těm nesprávným lidem, kteří nemůžou chod událostí ovlivnit a Gwenina ustrašenost a zdánlivá submisivnost můžou po nějaké chvíli pěkně štvát, nemůžete než s oběma manžely soucítit a trpět dohromady. Kolotoč smůly, která se jim nelepí pouze na paty, je mění ve stále zoufalejší lidi. Ostatně, kolikrát jste opravdu řvali po tom, kdo tu situaci opravdu mohl ovlivnit? Nenadáváme bance, že nepřevedla peníze včas, ale pošťačce, že nedonesla složenku. Policajtům, že dotírají zrovna na naši jemně nezpůsobilejší jízdu, když by měli řešit případy a skutečné zločince přimáčknout ke zdi. Politikům, že jsou zkorumpovaní, i když je sami podplácíme, nebo před tím zavíráme oči nebo s tím nic neděláme (ano, prostě běžte k volbám ;). Nadáváme sobě navzájem, pro každou drobnou blbost posíláme pro právníka (jako když malý kluk pošle silnějšího bráchu). Jsme malí a hulvátští a vzteklí vůči všem a všemu, co nějak narušuje naše plány, jsme egocentričtí a sobečtí, jsme prostě burani a město s mnohanásobnou hustotou obyvatel v nás probouzí jen ty horší pocity. Zavíráme se ve svých zlatých budkách soukromých pokojíků a odcizujeme se stále víc. Kellermanovi jsou na tom vlastně ještě moc dobře, proti nám.(30.3.2007)