Past

Krimi / Thriller / Romantický / Akční

USA / Velká Británie / Německo, 1999, 109 min

Jon Amiel

Phil Meheux

Zázrak se stal skutkem. V době vylomenin akčního filmu vzniklo dílko, které dílčí přednosti akčního novožánru dokázalo spojit s klasickou detektivkou a zachovat tempo a vynalézavost fabule, které jsou stále skutečností života naší současnosti. Oba protagonisté hrají jako o život a z pomyslných nebes jim k tomu žehná mj. herečka, která v minulosti na podobných filmech založila svůj věhlas - Audrey Hepburnová. Příjemných vytržení tohoto druhu by mohlo a mělo být víc. Nezlobil bych se.(14.3.2009)

Překvapivě dobrý film. Sean Connery jako vždy v roli dokonalého gantlemana (ostatně jakou jinou roli by mohl hrát) a Catherine Zeta-Jones v roli.. no krásky,, i když ne zrovna bondgirl. LAe z Conneryho mám takový dojem, že kdysi točil akční filmy, v nichž dělal akci sám, teď zestárnul, tak si našel lidi, co budou akční za něj a on se na ně bude dívat - a pokud jde o pěknou ženskou, jedině dobře, Ale já byl spokojený - a to i s koncem.(26.1.2011)

Má to toľko vecí, čo na filmoch nemám rád. Rozťahaný dej s hluchými miestami medzi veľkými akciami, balans na hrane smrti, ale samozrejme so šťastným koncom, situácie kde má hlavná postava vždy náhradné plány, vždy niečo inovatívne vymyslí, aby ich nechytili, supermoderné počítače, elektroniku ako z Bondoviek, len vtipne vyzerajúcu, skrátka hlúposti a do toho romantický príbeh a navyše získanie peňazí zločinom a postrádanie morálnosti. Avšak tento film som si zamiloval, dá sa pochopiť aj ako jednanie postáv, ktorí majú úplne iné hodnoty, sú géniovia vo svojom obore a vždy si vedia poradiť, navyše v histórii aj v skutočnosti takých bolo dosť, nielen tých, čo kradli umenie alebo aj peniaze, ale aj všelijakých iných špecialistov. Z filmu ide pôvab, elegancia, romantika, vášeň až do takej miery, že som sa divil, čo to je za nádhernú ženu Catherine Zeta-Jones, že som si ju doteraz výrazne nevšimol. Michaelovi Douglasovi je čo závidieť. Scéna s lasermi mi vždy pripomenie, ako keď som bol malý chlapec som do miestností ponaťahoval klbká a nedalo sa nimi normálne chodiť a tu sa medzi nimi preplieta tak krásna herečka, to je lahôdka. Film som si užil, dokonca sa tu hodilo aj to trápne klišé s vlakmi a zmiznutím, lebo vyznelo pekne, akurát na to premiestnenie s Seanom Connerym. Fajnšmerkovská delikatesa z končiacich 90. rokov aj s vtedy, tak pre niektorých desivou a pre iných peknou, či zábavnou tématikou prichádzajúceho milénia. Dodám len, že prekrásna hudba.(28.6.2012)

"Průměr", řekli byste laicky poté, co vám kamarád odvypráví děj a vylíčí vrcholné scény. Jó, to by tu ale nesměl být šarmatní zlodějíček Connery, co si na Silvestra dopřává miliardové lupy, nejkrásnější herečka všech dob Catherine Zeta-Jones, která se umí proplétat mezi neviditelnými lazery jako nikdo na světě, a hmatatelný náboj, který doprovází jejich společné scény a vytváří tak silnou intimní atmosféru, že příběhově hluchá místa se stávají stejně příjemnými jako celý zbytek snímku. A ten "romantický" akční závěr je opravdu velmi pěkně a efektně natočený... Takže s průměrem na mě nechoďte, minimálně kvůli té Catherine na to prostě nemohu přistoupit. :-) 80%(18.11.2013)

U tohohle filmu jsem měla tak trochu pocit, že už jsem něco hodně podobného viděla a snad i se stejným obsazením, tak že mě to příliš nebavilo.Ke všemu tomu chyběl jakýkoliv šmrnc a ani Catherine Zeta-Jones mi neseděla do dané role, uvěřila bych jí to tak před deseti lety, teď lifting,nelifting už jsou na jejím těle vidět známky staří a to vůbec nepůsobilo dobře ani realisticky. Celkově to bylo velice průměrné a film bude rád, když přivřu oko a dostane 3 hvězdy. Viděno v rámci Filmová Výzva 2015 od Tonach(21.12.2015)

• - Jedno z hesel použitých ve filmu je 1007, a to na počest Seana Conneryho, jako prvního představitele agenta 007. (B!ker)

• - Angela Bassett se ucházela o hlavní ženskou roli. (B!ker)

• - Petronas Towers byl v době uvedení filmu se svou výškou 452 metrů skutečně nejvyšší budovou světa. V roce 2004 jej překonal Tchaj-pej 101 s výškou 509 metrů. Dnes je nejvyšší budovou světa mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji, který dosahuje výšky 828 metrů. (imagoo)