Narušení

Narušenie

Drama / Životopisný

USA / Německo, 1999, 127 min

• WANDRWALL

Už podstata, z níž je vystavený příběh je nesmysl. Zákony mluví jasnou řečí...Jestli pak ve filmu hraje Anička či Mařenka, to je pak fuk. Jestli někdo chodí do kina skrz herce, ne sdělení, tak je notorický blb. Že Oskara získávají i špatné filmy a tvůrci, to je zbytečné dodávat.(31.10.2010)

Tenhle film jsem určitě chtěla někdy vidět, proto jsem nevynechala příležitost podívat se na něj, když běžel na ČT. Výkony jak Winony, tak Angeliny byly naprosto skvělé. Film mi připadal jako ženská variace na Přelet nad kukaččím hnízdem, jakési společné prvky to určitě mělo. Jinak to byl velice příjemný a zajímavý film k zamyšlení a taky docela sugestivní zážitek.(17.6.2013)

Fantastický snímek. Upoutal mou pozornost od začátku a nepustil mě až do závěrečných titulků. Winona Ryder byla sympatická a překvapující stejně jako Brittany Murphy (pro kterou mám a budu mít vždy slabost) a pak je tu samozřejmě Angelina Jolie. Angelina Jolie odtáhla celý film - zajímalo by mě, jaké by to bylo, kdyby byla ona ta hlavní role - ale pravdou je, že Angelinina role jí jakoby na tělo napsaná byla. Pohodová, na nic si nehrající a radost co z ní vycházela. Perfektní film co víc dodat.(27.7.2013)

Filmům z věznic a psychiatrických léčeben prostě neumím odolat, vždy je hodnotím výrazně kladně, výjimkou není ani "Girl, Interrupted", dle zde předkládaných žánrů biografické drama, o jehož existenci jsem ještě týden před zhlédnutím neměl páru. Jak píšou někteří z uživatelů, feminí variace na legendární Formanův "Přelet nad kukaččím hnízdem", spíše komornější film budící ale stejně intenzivní pocity jako zmíněný opus, tam kde Forman (popřípadě Ken Kessey v adaptované knize Vyhoďme ho z kola ven) obžalovává autoritativní systém a ukazuje svobodu jednotlivce jako to nejdůležitější nejkrásnější, zamýšlí se tvůrčí tým okolo režiséra a scénáristy v jedné osobě Jamese Mangolda o obecnějších otázkách, z nichž jako to stěžejní vnímám onu polemiku: co je normální, a co už ne, jaké je mé místo ve světě, potažmo jaká je podstata psychiatrických léčeben? ___ Btw. Nelze se nezmínit o hereckých výkonech, snad poprvé mi nevadila Angelina Jolie, ba naopak, Winona Ryder je neméně skvělá a Brittany Murphy se dostala k roli, která mně nepochybně utkví v paměti. 90%(13.8.2013)

Angelina Jolie je jedna z nejlepších hereček současné doby, což v tomto filmu dokazuje každou sekundu. Opravdu výtečný výkon! Ani Winona Ryder však nezůstává pozadu. Film je zajímavým pohledem do duší žen, které nemají v hlavě vše v pořádku (anorexie, sebepoškozování) nebo se jen bojí vypořádat s realitou. Zajímavý film s krásnými hereckými výkony nejen v hlavních rolích.(27.10.2007)

Působivý film, skvělé herecké výkony Ryder a Jolie. Byl jsem spokojen. Myslím, že velkou nevýhodou filmů s podobnou tématikou je fakt, že jsou všechny srovnávány s nepřekonatelným Přeletem.(30.6.2005)

Nevím, kdo byl lepší, zda Winona či Angelina, každopádně film je to zajímavej.(9.11.2010)

Nebýt Angeliny Jolie, tak se obávám, že tento film zapadne. Je jasné, že Angelina celý film táhne a Oscara si, za tuto roli, bezvýhradně zasloužila. Pak tu máme ale další postavy. Whoopi Goldberg i Vanessa Redgrave odvedly skvělé výkony, ale výraznější zde byla Brittany Murphy. Škoda, že tato mladá talentovaná herečka nás opustila tak brzy, protože v ní dřímal velký potenciál. Brittany zahrát šílence uměla vždycky. Ať už s Michaelem Douglasem po boku nebo vedle Angeliny Jolie. Winona Ryder, která mě vždycky rozčilovala sotva promluvila je v tomto filmu příjemnější. Mám z ní lepší pocit, nejspíš se do role hodně ponořila, protože jsem jí veškerou její šílenost věřila. Jenomže se měla snažit víc. Takto ji božská Angie převálcovala svým výkonem na plné čáře. A není to o tom, že Angelinina postava byla více šílená. Angelina umí zazařit. Winona se snaží, ale málo... o x let po tomto filmu zahrála postavu s podobným potenciálem v Černé labuti. Podobně šílenou postavu a hrála ji dobře. Je v tom ale ten rozdíl, že v Černé labuti hrála vedlejší postavu, v Narušení hraje postavu hlavní a v tom je celý Winonin výkon smutný. Ale rozhodně není ubohý. Jen zastíněný.(11.4.2011)

Mám pre podobné filmy slabosť. Priznávam sa, netušila som, že Angelina Jolie vie hrať aj takto, Oscara má zaslúžene. Skvelá hudba, flashbacky. Silný emocionálny zážitok, behal mi mráz po tele. Možno by sa dal vyčítať trochu patetický koniec, ale nejdem nad tým veľmi premýšľať.(19.10.2015)

Nebylo to špatné. Byla to taková mírně intelektuální oddychovna jejichž třešničkou byl výkon Angeliny Jolie. ( 26.5.16/MAC )(27.5.2016)

Winona Ryderová a Angelina Jolie, to mně napadá jen sex a sex a sex. Moc se mi ty holky líbí. A v Narušených navíc hlavně Winona velice dobře hraje. Jako studium nemocí i jako zajímavé drama to funguje dobře, tak není důvod to špatně hodnotit.(15.12.2005)

Silné, i když je to jedno velké klišé. Angelina je fantastická a i ostatní děvčata stojí za uznalé pokývání hlavou. Nebude mi vadit pustit si to znovu.(19.1.2010)

Poprvé jsem viděla Angelinu skutečně hrát a musím uznat, že jsem ji křivdila, je opravdu skvělá, sociopat jak vystřiženej...a Winona byla také výborná, navíc mě velmi zaujala i Brittany Murphy, jak herecky, tak i postavou, jež ztvárňuje...velice povedený film..(22.1.2011)

Je se mnou něco špatně? Co je se mnou špatně? A je to vůbec špatné? Diagnoza: Narušení osobnosti/ vyléčena z narušení osobnosti. V čem je rozdíl? Co to vlastně je? Co je špatně? Kdo jsem? Krásný film s krásnou hudbou a úžasnými hereckými výkony. Dávám silné čtyři hvězdičky.(6.7.2012)

Predevsim herecky vynikajici, a to na urovni vsech hlavnich figur, ale pribehove nic moc a navic s dost nudnou pointou.(4.1.2009)

Hned zkraje mě překvapilo množství komentářů od mnou sledovaných lidí, vypadá to na poměrně známý film, ač já se k němu dostal až nyní (asi k tomu lidi táhl hvězdný tým hereček). Mnozí to tu srovnávají s Přeletem, jenže ten je o několik řádů výš, ač sdílí některé vlastnosti s G,I. Dobově je to zasazeno dobře, čiší z toho ta atmosféra, leč většinou hérečky zůstávají v neměnném ústavu a nebýt pár pohledů z okna, prostřihů, či montáže "tak nám uběhl rok, tady jsou některé důležité záběry", tak si ani nevšimneme, že ten rok skutečně uběhl. Příběh jako takový mi přijde postavený na hlavu, neboť jak tu někdo napsal, pokud se za obyčejnou mírnou existencionální krizi budou zavírat lidi do ústavů, to tam brzo budem všichni. Winoně to její "narušení" nevěřím, souhlasil jsem s Whoopi, když po ní vyjela v té koupelně, co si o ní myslí... Angelinu defaultně rád nemám, ale tady se evidentně snaží, zasloužila by pochvalu. Bohužel jí scénáristé občas házejí berličky ve stylu, jak ji Winona rozbije jedinou (!) větou o tom, jak už je mrtvá. Do třetice bych zmínil roztomilou (a podruhé mrtvou) Brittany Murphy. Takový smíchaný Přelet, Prozac Nation a trošku asi i Requiemu pro Panenku. Pořádně vyleštěný průměr.(1.8.2010)

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Angelina Jolie(9.12.2008)

Narušení jsou takovou lehčí ženskou verzí Přeletu. Působivá je především podobná atmosféra - přestože se jedná o 25 let novější film, i kamerou připomíná opravdu film ze 70. let. Děj se odehrává bez překvapivých zvratů a drží se standardní struktury filmu z psychiatrické léčebny. Obrátky nabírá až na konci, ale o to silněji útočí na vaše emoce. A jako tradičně u filmů s podobnou tématikou podávají herci úžasné výkony, specialitkou Narušených je, že jde jen o ženy. Oscara sice dostala Angelina, ale Winona Ryder si ho rozhodně taky zasloužila, protože její pojetí narušené osobnosti je až minimalisticky přesvědčivé a každý její pohled znepokojivostí jen srší. K dokonalosti chybí jen překvapivější průběh větší části filmu, takhle to jsou hodně silné 4*.(4.1.2009)

Winona Ryder je vynikající, ale naopak Angelině Jolie role absolutně nesedla. Vteřinová scéna Mishy Collinse nezklamala, ten jeho zjev byl dost vtipný :-D(27.11.2011)

No, na to, ze se jedna o film z psychiatricke lecebny ma strasne malo dejovych zvratu a zajimavych ci snad sokujicich scen. Je to hodne o pocitech mlade divky, kdy jeji problemy neumim uplne odhalit. Mam pocit, ze nerozumim ani zdravym zenam, natoz psychicky nemocnym a Naruseni mi zadne rozuzleni neprineslo. Jedina, skutecne zajimava postava byla Lisa, ktera se odlisovala od ostatnich a dala tak skvele vyniknout Angelinu Jolie, ktera za svuj vykon dostala Oscara. Nicim vyjimecny, ale nikoliv spatny film.(25.6.2012)

Tak tu mi tie fajčiarky už liezli na nervy. Pre mňa je neskutočne hnusný pocit, keď vo filme niekto fajčí a ja nemôžem. Spôsobuje mi to poruchy osobnosti a potom sa tvárim Ako vo filme prítomná Angelina Jolie.(30.12.2014)