Temná legenda

Městská legenda

Urban Legend

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada / Francie, 1998, 99 min

mzslím si že Městská legenda je vedle Cravenova Vřískotu nejlepší vyvražďovačkou devadesátých let. má sympatické herce a úvod je velmi povedený. Pak se najde par vtípků (Englund v roli učitele, zabití té gotické nymfičky). Pak vše sklouzne ke stereotypu a obvyklému sekání do všeho živého s nádechem detektivky. Škoda. A vrah v té příšerné zimní bundě mi svým debilní pojetím připomněl bohužel neumětelské rybáře z Vím co jsi dělal minulé léto.(30.12.2008)

• akisha

Tak já nevim no. Ono je to tak hrozně nudný, tak strašně předvídatelný a tím pádem otravný, že je i snad škoda na to psát komentář. Shlídla jsem to prakticky jen ze dvou důvodů, tím prvním byl Michael Rosenbaum a tím druhým nuda a potřeba hororu. A přitom to začalo víc než slibně. Příjemně s nadsázkou natočená scéna s autem, vtipně příšernej zpěv řidičky, hustej déšť, divná benzínka, ejhle kdo to zničehonic jukl do okna - koktavej psychopat Dourif a "Somebody is on the back seaaaaaaaaaat!" Po týhle scéně to ale bylo horší a horší, až už jsem odpadla úplně a totálně ztratila zájem o dění, protože zavládla fakt obrovská nuda. Jen musím přiznat, že pár těch otravnejch teenagerů (a že se jich sešlo: Tara Reid, Rebecca Gayheart, Joshua Jackson, Alicia Witt, Jared Leto...) umřelo "hezky", pak tu máme miniroli Englunda, vcelku podařenej nápad kterak se někdo rozhodl převýst urban legends do reality a hudbu skládal sam Young... Tak o to víc mě zaráží, že to byla taková kravina...(11.5.2011)

• J*A*S*M

Vcelku slušně natočená, ale absolutně nezajímavá teenagerská vyvražďovačka. Hned první scéna mě ale velice příjemně překvapila a takříkajíc dostala do nálady, bohužel v následujících 90 minutách nebyla překonána. Subžánr slasher považuju za téměř mrtvou odrůdu hororu právě kvůli filmům jako Urban Legend.(3.2.2011)

Taky se řadím ke skalním fandům slasherů a 70 - 80 let celkově (co se hororových filmů týče). Tento subžánr patří k mým vůbec nejoblíbenějším a nedám na něj dopustit. Ovšem opět se musím vrátit hlavně ke starým zažitým klasikám. Když se v roce 1996 objevil na scéně Vřískot, byl jsem z něj docela nadšený. Craven odvedl slušnou práci a odstartoval novou vlnu, která sebou přinesla obrovské množství následovníků, leč bohužel valná většina těchto filmů neoplývala příliš velkou kvalitou a tak je tomu dodnes. Tajemství loňského léta jsem dokázal ještě přežvýkat, ale Urban Legend už balancuje na hraně průměru a během sledování ve mně převládalo spíše zklamání. Dnes to byla má první zkušenost s touto sérií a nemůžu říci, že by byla příliš pozitivní. Přestože se tu objevila celá plejáda známých tváří, tak ani tento fakt nedokázal vylepšit celkovou kvalitu samotného příběhu a zvláště chabý scénář. Ona myšlenka zabíjet podle strašidelných historek – městských legend nebyla vůbec špatná (originální určitě ne, ale zajímavá to ano), jenže po odhalení totožnosti našeho vraha, mi nezbylo než se potutelně pousmát. Docela by mě zajímalo, jak ona osoba dokázala máchat sekyrou v jedné ruce, přemoci mladého muže a dostat ho s oprátkou na krku na střechu auta a to se už nebudu bavit o tom, že časově prostě nešlo stíhat, aby se vrah stačil přemístit na několik míst na jednou. Nejprve jsem si myslel, že to bude podobné jako u Vřískotu a vrahové budou dva… No, nicméně na podobné nelogické kiksy scénáristů jsem si už pomalu zvykl. To ovšem neznamená, že mě neiritují! 50%(3.5.2017)

Oceňujem, že vrahovi všetko klaplo na sto percent, ešte aj to, čo nemal pod kontrolou. Ďalej nechápem, ako mohli Natalie a Paul odísť od pani Reese, a ani s ňou nepočkať na záchranku ... halooo, však bola postrelená. A v neposlednom rade, od zajtra kontrolujem v aute zadné sedačky ... keby náhodou. 2,5*(25.5.2019)

• - Roli Natalie Simon odmítla Melissa Joan Hart. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v kanadském státě Ontario ve městech Uxbridge, Toronto a Peterborough. (Terva)

• - Ve filmu se sešli tři herci starších známých hororových sérií, konkrétně Robert Englund ze série Noční Můry v Elm Street, Danielle Harris ze série Halloween a Brad Dourif z filmů Chucky. (Terva)