Krtek a orel

Československo, 1992, 28 min

Zdeněk Miler

Eva Kargerová

Gaia Vítková

Krtek má dilema. Vyrovná se s ním po svém a pomůže klidně i orlovi k životu. proč by měl být myslivec zlý, že střílí orla dříve, než začne škodit? Krtek to neví, od čeho je myslivec, takže mu pomáhá nadmíru svých pravomocí avýsledek je nám všem jasný. Ne, orel ho nesní, neb krtek by nemohl pokračovat ve svých dobrodružstvích, ale pošmákne si na někom jiném. To už ale v příběhu není.(27.9.2010)

Jak zpívají Panelákoví fotři: "Krtka nemá vůbec nikdo rád:" Já tedy krtkovu kouzlu nepropadla nikdy. Nejvíc mě drásají, a to od dětství, ty jeho plačtivé zvuky, citové vydírání vhánějící slzy do očí. Přiznávám, že v laskavosti krtka, který se stará o malého orlíka, je v kontrastu se zlým hajným, který střílí dravce (ups, orel všech druhů u nás hnízdících je chráněný, co to zas těm dětem nakukáváte za zhovadilost, ptám se), cosi okouzlivého. Přiznávám, že chtě nechtě (dobrá, v mém případě nechtě a to velmi) jsem se cítila dojatá, když to orel schytal do křídla, zraněné zvíře vnímám jako tragédii. Ale když měl zraněné křídlo, proč ho operovali způsobem, jakým se provádí zákrok na kuřeti, do kterého se rve nádivka a byl v těch fáčích celý? Zapomínám, děti jsou vlastně blbci. Znovu jsem zatrnula, když na krtečka zaútočila liška, opět proti své vůli. Proč tedy hodnotím tak nízko, když jsem vlastně příběh krtka a orla docela prožívala? Protože prostě nemám ráda krtka.(30.6.2013)

• Grafito

Tak tenhle díl už trochu naznačil, že časem bude asi problém vymýšlet nový a originální zápletky.. krtek odchovávající orla.. nemocnice na tlačítka, kopce s výsuvnýma vrškama.. proč takový kraviny, když dřív stačilo krtkovi půjčit paraple nebo žvejku a kolik legrace se s tím dalo udělat bez takovýhle křeče..(10.4.2011)

Jeden z nejhezčích krtečků, se spousout krásných scén - třeba ta, kdy lidé likvidují následky povodní (kráva na střeše, atd.) nebo přímo dramatické okamžiky, kdy nervózní krteček chodí dokolečka a čeká na výsledek orlovy operace... A pak mě taky dostala myška uklízečka :-)(23.7.2005)

Animace stále nádherná, poetika a kouzlo dětské fantazie se nevytratilo ani v těchto novějších epizodách. Jen mám trochu výhradu ke stopáži. Nemohu si pomoci, ale konkrétně tenhle díl mi přišel zbytečně natahovaný. A to ještě musím vzít v potaz to, že je Krteček primárně určen menším dětem, pro které je ta půlhodina velmi dlouhý časový úsek na udržení pozornosti(30.9.2016)

• - Postřelený orel má ještě v sanitce zraněné pravé křídlo. Ale v nemocnici má náhle zavázané to levé. (sikky)