Bratrstvo bojovníků

Le frère du guerrier

The Warrior's Brother

Historický / Drama

Francie, 2002, 115 min

Pravda, nejedná se o žádnou bombastickou podívanou a velkolepou produkci - koneckonců jde o příběh obyčejných vesničanů. Oč je ale "Bratrstvo bojovníků" vzdálenější výpravným ságám, o to blíž má k vykreslení běžného života, jak mohl asi ve 13. století vypadat. Tenhle film jsem shlédl tentýž večer jako "Blanche, královnu zbojníků" a proti onomu pseudohistorickému sračkoidu je B. b. přímo ukázkou filmového umění.(5.8.2007)

Vždy, když narazím na snímek s tak rozdílným hodnocením, stává se takřka povinností si udělat čas a podívat se na něj. Tak tedy, ne každému bude vyhovovat film ze středověku, který není prošpikován akční řežbou, tajemstvím, kouzly nebo honosnou dekorací. Z mého pohledu se domnívám, že snímek by pod taktovkou jiného režiséra dopadl mnohem hůře a opravdu by tam byly naturalistické scény. Dovolím si podotknout, že naopak naturalistické ostří některý momentů bylo záměrně otupeno, což může působit poněkud nevěrohodně. I tak si myslím, že není chybou se na toto dílo podívat. Budete mít možnost sledovat, jak to za středověku mohlo být a že tehdejší doba, doba našich předků, nebyla vůbec jednoduchá. Režie skvělá. Hercům není opravdu co vytknout. Jen ten scénář jak jsem naznačil mohl být trochu věrohodnější a bližší tehdejší době. Nebýt toho scénáristického úletu v lese, kdy Arnaud sám jede vyřídit lupiče do jejich skrýše a oni se chovají jako turnajoví rytíři (ovšem bez dřevců), tak bych dal za 5. Dávám za 4.(4.5.2005)

Film má sice naprosto zavádějící název, ale u mě silnější čtyřka ;-) Naprostá nevídaná imunita proti všemožným klišé, neotřelý originálně stavěný příběh, kde skutečně po celý film nelze odhadnout další vývoj (ale ani dnes tolik populární absolutní zvrat, kdy všechno je najednou jinak). Velmi slušná dobová atmosféra i výprava, nečekaně zralý a vyvážený pohled na církev koncem ranného středověku. Tedy zajímavý vybočující film - vyjma milovníků historických akčňáků a zcela prostých diváků - DOPORUČUJI ;-)(21.6.2011)

Dobrodružný film ze středověku. Myslím, že film měl málo akčních nápadů. Představovala jsem si (hlavně když vstoupil na scénu Thomas) více bojových scén a větší nebo opakovatelný nájezd lupičů. Některé scény byly neuvěřitelně naivní a samozřejmě zamíchaný sex (bez toho to zřejmě dnes ve filmu nejde), ale vcelku se dalo na to bez problému a stachu z nudy koukat. Dávám s klidným svědomím 3*.(1.7.2008)

Historický příběh z temných dob středověku o ponurém životě jedné obyčejné rodinky vyznajíc se v bylinkách, tudíž se schopností léčit. Jejich zranitelnost je obrovská a tak když je náhle napadnou loupeživí zabijáci, nejde již o nic jiného než o touze přežít. Snímek sice má určitý dobrodružný charakter, ale dějství se zajímá především toho, jak se s danou situací všichni snaží vyrovnat. Nelze tu tedy nějaké vehementní akce plných soubojů a mrtvol očekávat. Samozřejmě že nějaké akční scény film obsahuje, stejně jako menší dějové škrtnutí o boží zákony, ale to je tu jen na okraj, neb je to součástí dané doby. Velkolepé válečné scény tu tedy nejsou, takže zmlsaný divák takovýchto filmů má tentokrát smůlu. Tady jde zcela o něco jiného.(13.5.2016)