Bratrstvo bojovníků

Le frère du guerrier

The Warrior's Brother

Historický / Drama

Francie, 2002, 115 min

Film má sice naprosto zavádějící název, ale u mě silnější čtyřka ;-) Naprostá nevídaná imunita proti všemožným klišé, neotřelý originálně stavěný příběh, kde skutečně po celý film nelze odhadnout další vývoj (ale ani dnes tolik populární absolutní zvrat, kdy všechno je najednou jinak). Velmi slušná dobová atmosféra i výprava, nečekaně zralý a vyvážený pohled na církev koncem ranného středověku. Tedy zajímavý vybočující film - vyjma milovníků historických akčňáků a zcela prostých diváků - DOPORUČUJI ;-)(21.6.2011)

Historické drama (neplést s historickým velkofilmem) z francouzského venkova 13.století, kde stačí pět lapků na terorizování celého kraje. Mladý bylinkář Arnaud žijící na samotě s ženou a dětmi se dostane s lapky do konfliktu a při obraně je zbit do bezvědomí. Po třech dnech se probírá jako nereagující prosťáček, neschopný se postarat jak o rodinu tak ani o sebe. Zoufalá žena pošle pro Arnaudova bratra Thomase, nájemného bojovníka, který jako jediný může pomoci zachránit celou rodinu.(21.11.2010)

Tak tohle zase bylo překvápko... DVD s tímto titulem se mi asi tak rok válelo v knihovně. Nevím proč, nějak mne neustále odrazoval cover i ten název... Chybu jsem napravil a film dnes viděl a říkám - skvělé! O středověku něco vím a tak jsem si opravdu na filmu smlsnul. Život ve středověku nebyl žádné peříčko ani pro šlechtice natož pro chudý lid. Člověk musel odolávat vrtochům přírody, neúrodě, nemocem prti nimž prakticky nebylo obrany a v roli poddaných snášet kruté daně a rozmary feudála nebo jeho momentálních nepřátel.... Film začíná prakticky jako klasický western. Na odlehlou farmu přijíždí partička zabijáků - loupeživých lapků, snad vojenských zběhů. Farmářova matka je v okolí vyhlášenou bylinkářkou tolerovanou církví a jeden z vrahounů má horečku. Proto skupinka zamíří na farmu pro lék. Tam se od farmáře Arnauda dozví, že matka jeho zemřela, on že však umí namíchat lék také, protože jej to naučila. Během přípravy léku si jeden z družiny vyhlédně Arnauldovu sličnou ženu a pokusí se jí znásilnit. Arnaud se jí snaží chránit, ale krutě je zbit a po přijití k sobě jeho žena zjišťuje, že zcela ztratil paměť. Od faráře se dozví, že kdesi daleko jsou kláštery, kde se zapisují do knich vědomosti o léčivých bylinách. Bez ohledu na to, že kromě faráře je celá ves negramotná odjede vyhledat Arnaudova bratra žoldáka Thomase. S ním se pak vydá najít klášter s knihou a receptem na lék. Lapky však v oblasti ze strany panovníka ani jeho vojska nikdo nevyrušuje a tak si z farmy a blízké vesnice kradou co mohou a unáší lidi za něž žádají výkupné... Teď už je zde však Thomas, který se rozhodne rodinu chránit.... ---- Zase jednou nechápu tak nízké hodnocení. Proboha od tohohle komorního dramatu nemůže nikdo očekávat Statečné srdce!!! Já říkám naopak. Ten minimalismus jde filmu k dobru. Štáb si vystačil cca s dvaceti herci. Vše je syrové, tvrdé, krajina prakticky lidmi dosud nedotčená, divoká a nádherná... I s malou kapelou se dá zahrát bezva muzika to je právě to umění! Výpravě nemám co vytknout, snad jen ta kuše... Těžko by po výstřelu na deset metrů šíp uvízl v koňském zadku, či ruce lapky tak, že by jej polovina vyčuhovala - jak jsme mohli vidět.... Kuše byla pekelná zbraň s brutální průrazností. Na tuto vzdálenost prolétla chlapem ,,v plechu'' a zády mu vylétla jak nic... Jeden z papežů ji dokonce zakázal v jeden čas používat jako nekřesťanskou zbraň proti křesťanům. Proti Saracénům to však bylo košér :-).... Zkrátka, velmi dobrý film. Nářky některých zde raději nečtěte. Doporučuji vidět! Za konec přihazuji hvězdu. Čtyři lístky šalvěje * * * *(13.1.2013)

Vždy, když narazím na snímek s tak rozdílným hodnocením, stává se takřka povinností si udělat čas a podívat se na něj. Tak tedy, ne každému bude vyhovovat film ze středověku, který není prošpikován akční řežbou, tajemstvím, kouzly nebo honosnou dekorací. Z mého pohledu se domnívám, že snímek by pod taktovkou jiného režiséra dopadl mnohem hůře a opravdu by tam byly naturalistické scény. Dovolím si podotknout, že naopak naturalistické ostří některý momentů bylo záměrně otupeno, což může působit poněkud nevěrohodně. I tak si myslím, že není chybou se na toto dílo podívat. Budete mít možnost sledovat, jak to za středověku mohlo být a že tehdejší doba, doba našich předků, nebyla vůbec jednoduchá. Režie skvělá. Hercům není opravdu co vytknout. Jen ten scénář jak jsem naznačil mohl být trochu věrohodnější a bližší tehdejší době. Nebýt toho scénáristického úletu v lese, kdy Arnaud sám jede vyřídit lupiče do jejich skrýše a oni se chovají jako turnajoví rytíři (ovšem bez dřevců), tak bych dal za 5. Dávám za 4.(4.5.2005)

Dobrodružný film ze středověku. Myslím, že film měl málo akčních nápadů. Představovala jsem si (hlavně když vstoupil na scénu Thomas) více bojových scén a větší nebo opakovatelný nájezd lupičů. Některé scény byly neuvěřitelně naivní a samozřejmě zamíchaný sex (bez toho to zřejmě dnes ve filmu nejde), ale vcelku se dalo na to bez problému a stachu z nudy koukat. Dávám s klidným svědomím 3*.(1.7.2008)