Príbuzenstvo bohatého starého Cyrusa Westa čakajú na jeho smrť, aby mohli dediť. No Cyrus si vyhradil, že jeho posledná vôľa bude prečítaná až 20 rokov po jeho smrti. V stanovený deň sa netrpezliví pozostalí dostavia do jeho sídla. Z testamentu vysvitne, že Annabelle, jediná dedička s priezviskom West, bude dediť, ak je duševne zdravá. Ak nie je, peniaze a diamanty pôjdu do rúk niekoho iného, ktorého meno je v zapečatenej obálke. Právnik Crosby však zmizne predtým, než prezradí identitu tohto následovníka Annabelle... (matriosa)

Radko

Za mystériami strachu a šialenstva je najčastejšie túžba po majetku. Táto téza sa rozšírila neskôr v tisícovkách rôznych thrillerov aj hororov. Na sklonku nemej éry ju Paul Leni veľmi elegantne spojil do zmesky tajuplného mystéria o ponurom dome so strašidlami minulosti (duch bývalého majiteľa) i súčasnosti (šialenec na úteku) a odviazanej komédie. ()

Martin741

Kocka a kanarik zas niekto prelozil ako Priserna chvile. Reziser Paul leni /Kabinet Voskovych figurin 1924/ natocil mimoriadne dobry, kvalitny film o tom, ze po smrti stareho pana Cyrusa Zapad sa moze jeho testament porecitat az za 20 rokov po jeho smrti. teda fakt masaker, mna by to nenapadlo, len som videl nazhavene pribuzenstvo jak su na majetky, ktore sa uz -uz chystaju podedit. Dobre im tak, majetky su u mna hovna, no ale s5 k filmu. Do dedenia je zapleteny este pravnika ten musi riesit iste veci. Dobre sa na to pozeralo, fakt namakane tempo, slusne dialogy, akurat herci su mne hodne nzanmi,m nepoznal som ani jedno meno. Nedam vsak maximalne hodnotenie, lebo spojenie horor + komedia sa vydari len malokedy, naprikald u takeho Pitra Jacksona : 83 % ()

Vampireman

Nebýt groteskních sekvencí, byl by Cat and the Canary dobrým a strašidelným hororem, který za více jak osmdesát let od natočení stále v divákovi drží napětí. Téměř minimalistické prostředí jednoho hradu, hodně dobrá, převážně klavírní, hudba a rozumně se měnící barevné kamerové filtry - to vše dodalo filmu správnou strašidelnou atmosféru. ()

corpsy

Horor, ktorý ak by vynechal komické vsuvky mohol byť naozaj majstrovským nemým hrôzostrašným kúskom. Atmosféra má grády a zopár scén je vskutku strašidelných. Do toho je však zamontovaný humor ako odľahčovač, čo síce nieje na škodu, ale občas je to humor spadajúci až do žánru nemej grotesky. Ale ináč skvelá zábava. ()

nevermore

Pro pět ran do klobouku..Skvost. Němý film nasáklý skličující atmosferou. Já prostě nemůžu jít s hodnocením níže. Nejvíc na starých filmech obdivuji to podmalování očí linkou (i u mužů) a výrazné rty, tady v tom hororu jednoznačně paní služebná... a prolínání dvou filmových obrázků k dosažení kýženého efektu, to muselo stát tenkrát práce.. ()