Legge della violenza - Tutti o nessuno

Španělsko / Itálie, 1969, 83 min

Gianni Crea

Piero Regnoli

• Cascabel

Tak tohle je trash jako věž - jeden z těch filmů, které jsou tak blbé, až jsou dobré. Nízkorozpočtový western s poetikou televizní inscenace. Amatéřina, doslova "hra na indiány" (indiáni tam naštěstí nejsou), a proto docela sympatická. Tematicky je to spíš americký western, s dobrým, nejspíš odněkud vykradeným námětem, který ale zůstal jaksi ve formě synopse. Namísto rozvíjení motivací a psychologie postav (s těmi neherci by to ostatně ani nešlo) tvůrci kladou důraz na nepodstatné, ale 100% westernové detaily. Minimálně jeden z kameramanů měl problémy s ostřením a vyžíval se v nadhledech, které ale prozrazují, že se jedná z větší části o studiovou záležitost. Jediná opravdu zajímavě nasnímaná je scéna pěstního souboje v saloonu, ale při ní se ruční kamera jednou dostane do podhledu a zasvítí do ní reflektor. Vyzdvihnout je třeba hudbu s mexickými ozvuky, která filmu dodává nádech osudovosti a výrazně dotváří zajímavou scénu ve které Jack vezme Clementinu na večírek, na který není zvána. Stelvio Cipriani se nenápadně inspiroval u Morriconeho i Michela Magne. Závěr je nečekaný a poslední obraz mi připomněl trochu Corbucciho Specialistu. Ty dvě hvězdy jsou nespravedlivé, ale u trashe se hodnotí směrem od nuly dolů, takže se mohou brát i jako -2*.(19.2.2013)