Božská relikvie

Božská relikvia

Armour of God

Akční / Dobrodružný / Komedie

Hong Kong, 1986, 88 min

Souhlasím jednoznačně s názorem že druhý díl je zdařilejší. V jedničce se zase tolik neděje a to má film jen 85 minut. Sami asi uznáte že je něco špatně. Když ovšem dojde na bitky, zvláště na ty závěrečné, tak to je samozřejmě úplně jiná liga. Jackie v té době dokázal pobavit různorodou choreografií soubojů. V závěrečných titulcích se nám naskytne pohled na některé nepovedené kousky. Božská relikvie je filmem kde si Jackie po pádu ze stromu poranil lebku a s poškozením mozku byl odvezen do nemocnice, kde podstoupil operaci.(22.9.2010)

Další Jackieho typická a velmi povedená akční komedie s lehce dobrodružným nádechem vrcholící v jeskynních chodbách jednak skvělým soubojem se čtyřmi amazonkami (nebo co jsou zač) a jednak dalším nebezpečným kaskadérským kouskem, když Jackie skočí z letadla (ve filmu ze skály) a přistane na létající balón.(25.8.2003)

Tohle je snad první film, co jsem viděl s Jakcie Chanem. Už je to dávno co jsem ho viděl, a když se na něj teď podívám, tak si říkám na co sem se to probůh díval. Každopádně když se na to chvilku dívám, tak mě ten film znovu nadchne. Sice ten příběh je už trochu naivní, ale i tak se mi to líbí. Jackie Chan tam předvádí suprové kousky, které jsou občas i k zasmání. Já tomu dávám plný počet.(6.2.2008)

Je to dosť dobrá akčná dobrodružná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho lepšie filmy. Má celkom dobrý príbeh o dobrodruhovi hľadajúcom vzácne historické predmety, ktorému sa pri poslednej akcii podarilo získať meč z božskej relikvie obsahujúcej niekoľko častí a keďže po jej kompletnej zbierke túži náboženský rád z Európy, unesú jeho dávnu lásku a žiadajú všetky časti. A tak musí dobrodruh spojiť svoje sily s jej súčasným priateľom a dcérou majiteľa niekoľkých častí relikvie, aby zachránili ju, ale aj celú zbierku. Spracovanie je celkom slušné, síce tempo filmu je väčšinu času skôr také voľnejšie, čo ma v tomto type filmu a ešte k tomu pri takejto dĺžke pomerne dosť prekvapuje, mohlo to byť aj trochu vyrovnanejšie, takto sa dosť často striedajú lepšie miesta s tými priemernejšími a navyše ani náboženské rády mi neprídu až tak atraktívne pre potreby takéhoto filmu, ale aj tak mi to sadlo. Tých vydarených častí je tu aj tak viac než dosť, pričom aj tie slabšie sa dajú bez problémov pozerať, všetky dôležité žánrové prvky fungujú tak, ako aj majú a navyše nechýba ani dlhé finále, ktoré z filmu zanechá veľmi dobrý pocit a tak sa na to pozerá skutočne dobre. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Síce ma trochu mrzí, že na tú lepšiu si treba dlhšie počkať, keďže po dobrodružnom úvode s divochmi sa pravý Jackie Chan v najlepšej forme objaví vlastne až v závere, ale aj v priebehu sa nájde viacero maličkostí a krátkych súbojov, ktoré potešia a jedna až prekvapivo dobrá automobilová naháňačka. Ale najlepšie je aj tak rozhodne dlhé finále, kde majú súboje skvelú choreografiu a prevedenie, vďaka ktorému pôsobia nadmieru dynamicky. A hlavne na ten súboj so štvoricou bojovníčok je skutočne radosť pozerať. Spokojný som aj po stránke humoru, môže za to hlavne zábavný prístup hlavného hrdinu k svojim pomocníkom, vďaka ktorému je tu vydarených vtipných scén viac než dosť a párkrát som sa dobre zasmial. Herecké obsadenie je na tom dobre, skvelý Jackie Chan v hlavnej úlohe, moja obľúbená Rosamund Kwan, ale kvôli typu úlohy nedostala viac priestoru, dobre zvolená dvojica partnerov hlavného hrdinu, len by to chcelo lepších záporákov, títo za moc nestoja. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, jedine by som uvítal trochu lepšiu výpravu, ale inak mi prišlo všetko úplne ideálne. Pokračovanie je vlastne po všetkých stránkach o niečo lepšie, ale aj tak je Božská relikvia Chanova klasika, na ktorú nedám dopustiť a aj po niekoľkých pozretiach sa bavím stále rovnako. 76%(1.10.2007)

• michalkop

Božská relikvie mě příliš nezaujala. Vůbec nesdílím nadšení zdejších přispěvatelů. Možná je to i mou vinou, protože jsem z filmu neviděl začátek. To, co jsem viděl, mě naprosto zklamalo. Scény bez ladu a skladu, bez žádné logiky a souslednosti děje. Ani ty bitky nebyly nic moc extra. Podprůměrné. Špatně natočené akční scény. Rozeznal jsem dabléry, různé druhy ruksaků (u seskoku na baón) i pomocné udělátka typu karabin při údajně nejištěném šplhu atd.(19.10.2012)

• - Hawk (Jackie Chan) nosí hodinky značky Squale Rambo. (dyfur)

• - Jackie Chan pro verzi, distribuovanou v anglickém jazyce, nadaboval svou postavu sám. (Rominator)

• - Během prvních scén se výrazně mění délka Jackieho vlasů. Ve všech předchozích filmech nosil Jackie dlouhé vlasy, až pro Božskou Relikvii se nechal ostříhat nakrátko. Avšak po nehodě při natáčení scény skoku ze zdi na strom, během které málem přišel o život, se rozhodl nechat si pro štěstí narůst opět dlouhé vlasy. (Raztubyl)