Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

• Jordan

videl som Burtonovho Eda Wooda, nechal som sa istú dobu pohltiť jeho kultom a fenoménom a napokon po tom všetkom som sa konečne dostal aj k jeho tvorbe - jedinému skutočne objektívnemu merítku - a musím konštatovať, že to bol asi chorý blázon, ktorému okrem talentu chýbal aj zdravý rozum! Alebo sme všetci tak strašne mimo a je to naozaj historicky najviac nepochopený génius? neviem! Ale tento film . . . no, kým som nevidel, neveril som a naozaj - nepochopí ten, kto na vlastné oči neuvidí.(11.4.2008)

• Pirkaf

Bela Lugosi FTW!!!(29.1.2010)

• Dexter1

Glen or Glenda nespadá do nejakých vymedzených žánrových škatuliek. Ide o nesúrodý polo-dokument, ktorý sa snaží poukázať na citlivú stránku muža, pričom poukazuje, že takmer každý jeden muž je v podstate transvestita. Neskutočná agitačná nuda, pri ktorej je vám trápne a hlúpo, že to pozeráte a celkový dojem nevytiahne ani voayeristický Bela Lugosi, ktorý pôsobí akoby dáky vševi(e)diaci boh.(20.8.2013)

• Gann

Tak tohle byl prozatim bezkonkurencne nejhorsi film co jsem kdy videl... Jako film Eda Wooda to byl uzasny zaztek, vsem urcite doporucuji tenhle pocin zhlednout, ale jako samostatne dilko je to naprosto neunosne a celou dobu jsem se nesmirne tesil na konec!! :)(3.6.2006)

"Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o)(10.7.2004)

Začněte nosit svetry z angorské vlny a budete šťastní. Ed Wood se proslavil jako nejhorší režisér všech dob, ale trochu nezaslouženě, protože on měl smysl pro dramatické prvky, dokázal vytvořit momenty ve svých filmech, které zaujmou. Jen ten film je takový naivně hloupoučký, aneb jak říct lidem - téměř vědecky - že to není až tak divné oblékat se jako holka.(28.3.2015)

Filmové rozprávanie Eda Wooda má svojskú poetiku aj rytmus, ojedinelé je tiež po technickej stránke a pre ďalší vývoj kinematografie tak film Glen or Glenda získava ohromný význam - cestou Wooda sa totiž vydal málokto, no už nikomu sa nepodarilo skombinovať filmársku neschopnosť a úprimnosť osobnej výpovede tak dokonale ako jemu.(4.5.2008)

• JohnMiller

Film Tima Burtona: Ed Wood sa mi nesmierne páčil. Bolo to úprimné, snímka zachytávala tohoto brakového režiséra ako človeka ktorý miluje svoju prácu a berie ju ako poslanie. Zbožňuje nakrúcať filmy, chyba je iba v tom že nemá zmysel pre detail a precíznosť. Bol som zvedavý či si Burton nevymýšľal pri scénkach kde Wood natáčal filmy. Bol som zvedavý či Glen or Glenda je naozaj taký hrozný,sfušovaný film ako bol predvedený. No a odpoveď je ....... áno, Je to nedomyslené rýchlo nakrútené vzduchoprázdno. Síce som tam videl a cítil ako sa Ed Wood snaží s toho dostať viac ako len "šokujúci" brak. Je vidieť že ho to baví a zo scenárom sa pohral, na svoje možnosti. Príbeh prerozprávaný dvomi dimenziami psychiatra a Bela Lugosiho je viac ako zaujímavý ale výsledok taký nie je. Tvári sa to ako hraný dokument ktorý prezentuje vážne morálne témy. Ale nie je to nič iné ako nepodarený flick nakrútený za štyri dni. Hlavná línia príbehu má ani nie 20 minút. Ostatná minutáž tvorí iba vatu niekde až experimentálne avant gardnú. úprimne si však nemyslím že to bol cieľ. Proste už nevedel čo tam má dať a tak tam nastrkával obrazy s vojny, rušnú diaľnicu, bizónov, fabriku na spracovanie kovov a tak ďalej . Jediný kto ma tu bavil bol Lugosi. Pull the string hláška ma zničila, iba kvôli nemu dávam 1*(27.5.2014)

36. LFŠ Co k tomu dodat?(3.8.2010)

Lugosiho výrazy za těch pět hvězdiček stojí. Jako komedie to funguje skvěle (zvlášť o půlnoci na LFŠ, kde se scénám typu "pull the strings" a "beware the green dragon" směje každý, kdo nespí).(28.7.2010)

Dneska jsem se bavil s kolegou o Tarantýnovi... určitě mě potěšila jeho znalost náročnější tvorby, ale když vzápětí dodal, že asi musí Qéčko mít v hlavě slušnej bordel, tak já mu na to PRÁVĚ NAOPAK! Hezkej důkaz, jak zásadně-zvrácenej vliv má naše IDIOTSKÁ společnost na správný lidský uvažování:) Prostě vtipnej nadčasovej snímek.(15.8.2014)

Co k tomu říct. Tenhle film je hodně špatný. Hodně hodně špatný. Ještě horší než Woodův hodně špatný Plan 9 from Outer Space. A přesně to udělalo z Eda Wooda kult. Těžko říct jestli bych se o něj nějak více zajímal nevidět jeho geniální biografii od režiséra Tima Burtona, každopádně zajímat jsem se o něj začal a jeho filmy mi otevřely dosud nepoznané obzory. Je to nádhera - příběh o trasnvestitech, Béla Lugosi coby šílený vědec (absoultně nesouvisející s dějem) s těmi nejšílenějšími monology co jdou zplodit, sem tam nějaký záběr na pádící bizony nebo vylodění v Tichomoří za druhé světové války, protože by byla škoda takové krásné záběry nepoužít atd atd. Snips and snails and puppy dog tails!!!(12.12.2003)

Jistě velmi záslužný osvětový pseudo-dokument o transvestitismu, ozvláštněný všemi Edovými trademarky jako šklebící se Lugosi, či záběry na letadla. Ne špatné, ale jsem rád, že se génius Woodova formátu u tohoto žánru nezasekl a přešel k pozdějším poctivým scifárnám, kterými se mi zapsal hluboko do srdce.(11.8.2011)

Kdyby nebylo filmu Ed Wood, tak by jsem se na tento film nedívala. Pořád nevím, co si mám o tom myslet, ale pověst nelhala. Jako asi vím, co se tím Ed Wood snažil říct, za to a za samotný nápad dávat 3 hvězdičky, jinak raději nechci pomýšlet, jaké hodnocení bych zvolila. Dlouhé dialogy byly nuda. Nesouvisející scény promítané mezi úseky bylo hrozné. A hlavně monology Bela Lugosiho... Napřed mi přišly i vtipné, ale potom mi už začaly lézt na nervy...no hrůza. Měla jsem po tomto filmu fakt dost psychosny. Jsem zvědavá na Bride of the Monster a Plan 9 from Outer Space. Jestli si chcete zachovat své duševní zdraví, tak se na to raději nekoukejte.(18.11.2016)

Naprostej luxus, to je to největší zlo co jsem viděl. Role hlavního představitele Bely Lugosiho je zde jen kvůli jménu a hlášky, které pronáší jsou nepopsatelné (např. Tahejte za nitky!!!; Dejte si pozor na velkého zeleného draka, který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce, ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.) Do děje jsou vložené všelijaké záběry, které někde Ed našel (např. záběr na bizony apod.). A asi nejhorší byla pasáž, kdy transvestita váhá jestli to ná zdělit své dívce či nikoliv. Jsou tu záběry na různé ženy, které máchají ruka, trhají ze sebe šaty, svazují se a ktomu všemu se zde objeví velmi komický ďábel, který nemá rohy, jen jim se podobající trčící vlasy. No celkově je to strašnej kult. Ed to zvládnul skoro jako Orson Welles, jen o trochu hůře (napsal scénář, zrežíroval to a odehrál i hlavní roli).(23.2.2008)

• MarekT

"Pull the strings! Pull the strings! The story must be told..." Kultovní film, který má ale poněkud nadhodnocenou pověst. Je to vlastně jen nudně zpracované drama s dokumentárními prvky, kde Wood používá docela ležérní argumenty k očistě své transvestitní osoby a momentů, nad kterými bych se mohl ironicky zasmát, zde moc není - toto označení si vysluhují v podstatě jen scény s Bélou Lugosim, jenž svého Boha hraje s takovým nasazením, že zvyšuji své původní, dva roky staré hodnocení o jednu hvězdičku, a to i přesto, že zde někdejší Dracula nemá takový prostor, jak by se některým neznalým divákům mohlo z čtení komentářů zdát. Jeho proslovy, ač zdánlivě nesmyslné, mě zaujaly i díky svému lynchovskému výkladu - např. slavné varování před velkým zeleným drakem si osobně představuji jako metaforu nonsensu, kdy chcete někomu naznačit, že vám jeho jednání přijde mimo mísu (tzn. synonymum slovních spojení jako "kecy v kleci"). Stejná slova pochvaly mám i na freudovskou scénu sexuálně laděné zápasení dobra se zlem v Glenově mysli, která je ale pouze králičím úspěchem Wooda v oblasti psychologie. Trpělivým divákům doporučuji, pokud však od "good bad movie" máte specifické požadavky, pusťte si akorát ústřižky Bélových monologů na YouTube. 40%(15.10.2010)

Ed Wood skrze transexualitu příkladně vysvětlil genezi lidského rodu.(1.8.2010)

• stOKYi

Mne to pripadalo skôr ako dokument o transexuáloch ako film. Béla Lugosi dáva dáke nezmysli o Veľkom zelenom drakovy ktorý sedí pred dverami a žere malé deti a chvostíky malých šteniatok a veľké tučné slimáky. What the fuck ? Nezmysel jeden za druhým. Rozpráva tam doktor príbeh a záber na železiareň ako sa taví železo. Alebo zábery ktoré sú dávané do filmu stále nezmyselne dookola. No takých somarín tam bolo neskutočne veľa. A tie nekonečné dialógy ktoré neprinášajú nič nové, iba stále točia to isté dookola. Tento film nemá nič, nemá žiadne prekvapenie, dej ani čaro, ani farbu ani ... no proste nič :))) Jednu hviezdu dávam len za to že je to ED WOOD a že som sa pri tom nenudil ako pri filmoch ktorých som už v minulosti odpad udelil. Ale nenudil som sa až tak asi kvôli tým kravinám čo sa tam diali :) (12.10.2010)(12.10.2010)

• Deverant

Glen or Glenda se dá těžko hodnotit. Bizoni, záběry na dálnici, lascivní ženy, blesky, bičování, záběry na dálnici, školní dvůr, Montyho čardáš, blesky, velcí tlustí šneci, školní dvůr, záběry na dálnici, blesky, ocelárna, čert, Bela Lugosi, záběry na dálnici... Je to něco mezi odpadem a pěti hvězdami. Nebo nejspíš obojí najednou. Znázornit vnitřní pohnutí stádem běžících bizonů je přece geniální myšlenka.(27.8.2007)

Jo, pět hvězd, a tentokrát to myslím naprosto vážně. Autobiografické drama o nešťastném a šťastném transvestitovi je natočeno o něco málo líp, než Plan 9, Bela Lugosi v roli Boha je perfektní (popravdě, nevím o nikom, kdo by se na tuto roli hodil lépe než Bela Lugosi) a jeho poněkud ulítle metaforické hlášky jsou někdy skvostné (...He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails...) a scénář mírně...chatrný, přesto mě film zaujal a nenudil jsem se ani na chvíli a tento film pokládám za velmi dobrý. Jako osobní výpověď o sexuální úchylce snad nebylo natočeno nic lepšího (myslím lepšího, odhlédneme-li od čistě technické kvality) ani zajímavějšího. A další argument - natočit film, do kterého dokonale vložíte svou osobnost...není to největší, čeho může filmař dosáhnout? A co byste řekli tomu, kdyby tenhle drsný chlap měl pod těmi montérkami růžové krajkové kalhotky? Má je.(4.5.2009)

• Martin741

Ed Wood Jr. a jeho cesta cez uchylarny - fakt ako prehliadka toho, z coho mi je zle doteraz. Uz viem hodne o Ed Woodovi, a vdacny nejsem. Cim viac viem - tym horsie, niekdedy je lepsie nevediet : 0%(14.11.2018)