Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

• numi

"Beware. Beware. Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware." Tak tohle je fakt úlet. Kde začít? Ten neuvěřitelně nepřirozený dokumentární styl? Bizoni? Válečné záběry? Vnitřní boj Glena zda má prozradit své tajemství? Opakované záběry dálnice či letadla? Doktorovi monology? Když Glenovi jeho žena podávala angorský svetřík, tak jsem měl slzy v očích a zoufalstvím jsem málem sežral klávesnici. Tohle je naprosto nekoukatelné. Bela Lugosi vůbec není génius, on už byl v této době opravdu za zenitem. Ty záběry na lidská ucha se slovím doprovodem vypravěče o lidech s křídly, respektive koly - ne. Tohle vážně nemohlo být myšleno vážně. Tohle člověk musí vidět, aby byl vděčný za každou minutu špatného filmu, který uvidí. Tohle by se ani nemělo hodnotit, protože tohle není film. Nemůže být. [duben 2006](13.4.2006)

• Isabell11

Glen je muž, co se rád převléká za ženu, dělá mu to dobře, ale bojí se to říct své nastávající. Celým filmem provází Bela Lugosi svým strašidelným tónem hlasu a svým zjevem.(30.7.2011)

• zelvicka.

Jak ohodnotit neohodnitelné? Mohl bych být 100 000. člověk, který tento filmek rozebere. Prostě Ed chtěl mít ve filmu Belu, který se hodí pro horrorové scény, bohužel si nevšiml, že jeho film je žánrem úplně jinde. V polovině filmu se pak rozpoutá skutečná filmová orgie, kdy herectví jede na 350%, zemětřesení, filmové efekty, no prostě mazec. Já dávám jednu hvězdičku, jako protiváhu těch nemálo pětihvězd. Tento klenot můžete shlédnout i tady na youtube.(1.3.2013)

Jako hraný dokument - vědeckopopulární kousek - na rok vzniku avantgardní se vším všudy. Nebýt té snové scény, byla by to nudná moralitka o toleranci. Vidím to podobně jako Kulmon : Nejlepší z filmů nejhoršího režiséra všech dob.(23.6.2015)

Po prezretí filmu Ed Wood od Tima Burtona som bol zvedavý, aké sú filmy od tohto režiséra naozaj. Už pri Burtonovm filme som sa dosť nasmial, tak som si pomyslel, že originálne filmy od Eda bude ešte väčšia sranda. A nemýlil som sa. Možno pre niekoho sú tieto filmy odpad, ale pre mne určite nie. Film je samozrejme naivný, herecké výkony viaznu pod bodom mrazu, o kulisách sa nebudem ani zmieňovať, ale práve v tom je to kúzlo Woodových filmov. Wood chcel točiť filmy, ale ešte si neuvedomoval, že jeho parketa sú vlastne komédie.(9.3.2007)

• sandis

Je v tom sdělení...takže jedna hvězdička za to a druhá hvězdička za Bélu Lugosiho. 3.5/10(25.12.2007)

Po zhlédnutí takové výborné úchylárny jako byl Plán 9, jsem si myslela, že se zařadím ke skalním fanouškům Mistra Wooda a že jeho filmy budu hodnotit jednoznačně pěti hvězdami. Nestalo se tak ani u Necromanie a nestane se tak ani tady. Pro mě to prostě byla celkem nuda. Bylo to braný tak vážně, že se tomu člověk ani moc nezasmál. Taková sonda do duše transvestity a jakési vysvětlení jeho chování. V té době to muselo být i docela zajímavé, ale na můj vkus se tady zbytečně moc žvaní. „The Story is Began“ A tato story je v prostředku doplněna aspoň trochu veselýma scénama, který zase, jak jsme na to u Eda zvyklí, neměly hlavu ani patu – nějaký ženský, svazování, bičování, znásilnění a do toho Bela coby vědec vás straší prapodivnými hláškami, který vůbec nedávají smysl. Aspoň mě. „Pozor …na velkého zeleného draka, který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce, ocásky malých štěňátek a velké tlusté slimáky.“ Prostě dramatické scény a střihy alá Wood. Jako třeba nechápu, kde se vzal v pokoji strom! :-) Taky záběr na domorodce pobavil. Kdyby se to neslo celý v tomto duchu, tak bych se bavila víc a řekla bych, že to je ten pravej Ed, jak má být. Ale to kecání mi lezlo na nervy. „Na změnu pohlaví musí mít chlap koule…“ Tak bez nich by asi nebylo co řešit! :-D Jen by mě zajímalo, kolik chlapů – uživatelů čsfd - nosí krajkové kalhotky jako Glen?! Ta představa mě docela rajcuje. ;-D Tak já jen doufám, že mě v noci nebude strašit Edward v blond paruce a sukni.(17.5.2010)

• HonzíQ

Za celkový koncept a některé scény bych chtěl dát pět hvězdiček, ale strašně se to táhne. Táhne jako stáda bizonů a auta na dálnici... (haha, jsem vtipný)(9.12.2010)

• asfalt

Úprimne obdivujem ľudí, ktorí to dokázali dopozerať do úplného konca. Tomuto sa vraví filmová katastrofa.(8.7.2009)

Nekompromisné štyri uzatvárajú trojicu filmov ktoré vidieť znova naozaj nepotrebujem :D.(25.5.2011)

• Oliveris

Nebyť nepochopiteľných scén s diablom, bizónmi a nitkami mohol to byť výborný snímok, bohužiaľ takto je to silný podpriemer, na ktorý sa dá ale stále pozerať.(16.8.2018)

Ed Woodovský debut, ktorý mieša smiešne zinscenované "sexuálne" scénky a dialógy kombinované uryvkami s dokumentárnych filmov . Jednoducho dokonale uletený B-čkový gýč :-) Majster medzi amatérmi. V rámci žánru kvalita, v rámci filmu odpad! Ale kultovka ako má byť. Za čo dávam ešte jednu hviezdu*. Inak slabých 50%(13.8.2010)

• FOCKE_WULF

Tak tohle je ten slavný pizdič filmů Ed Wood? Nuda.(10.9.2012)

niekedy bolo tazke film sledovat. napomahali tomu miestami prilis dlhe dialogy. mnozstvo nejasnych reziserovych krokov, naoko nesuvisiacich scen vsak v konecnom dosledku nedopadlo az tak strasne. niektore ulety, ako bizony, zabery z nejakej tovarne a bela lugosi mi pripadali usmevne, nepochopitelne. no napriek tomu to bola sila, sila ktora vychadzala z premietnutia osobnej skusenosti rezisera do filmu a jeho nekonecneho filmoveho entuziazmu, ktory ho vsak paradoxne posadil do kresla najhorsieho rezisera vsetkych dob.(5.9.2006)

• Jacques1

Jsou filmy u kterých nevím co hodnotit, jako film, je to strašné a dívat se sám nudil bych se, ale v kině je to jedna z nejzábavnějších věcí.(2.8.2010)

Zajímavý film. Lugosi mluvil z křesla a Wood řešil ožehavé téma s ohledem na tehdejší dobu. Některé scénky (domorodci atd.) jsou velmi zábavné.(4.11.2010)

• siloalampa

Nuž ťažko sa k tomuto niečo píše. Dať viac ako dve hviezdy z recesie myslím, že nie je na mieste. Naletel som a pozrel som si zbytočný film len preto, lebo som myslel, že sa budem baviť na tom, aký je zlý. On zlý totiž naozaj bol, ale ja som sa nebavil... (jedine, keď bol v zábere Lugosi)(13.5.2011)

Béla tomu dává parádní švih, pull the string!!! Zábavně toporné herecké výkony, o scénáři se snad nedá mluvit, takový osvětový pseudodokument, trochu nudná mi přišla jen desetimunotová snová scéna.(15.3.2014)

• afanja

Původně jsem chtěl dát jednu hvězdičku za Belu Lugosiho, ale nakonec jsem si uvědomil, že ani jeho kultovní hlášky tomuto filmu nepomohou na hodnocení jiné než je odpad. Pull the strings! Beware of the big green dragon that sits on your doorstep! Beware of this film!(26.8.2005)

Tato Woodova prvotina mě bavila překvapivě více než proslulý Plan 9 from outer space. Příběh transvestity, který řeší největší dilema v jeho životě, je okořeněnými tak nesmyslnými a nelogickými scénkami, že zůstává rozum stát. A právě kvůli tomuto je Glen or Glenda minimálně úsměvným, spíše vtipným dílkem, který dokáže člověka naprosto odradit nebo na druhou stranu nadchnout. Nevěřicně kroutím hlavou. Pull the strings!!!(9.3.2009)

• LucaTek

Snad u žádného filmu jsem ještě neměla tak rozpolcené názory. Po shlédnutí jsem nebyla schopna ohodnocení, nevěděla jsem co si mám myslet. Abych to všechno pochopila musela jsem se podívat na film Ed Wood, poté sem si svůj názor udělala. Film měl velice zajímavou myšlenku, ale zpracování bylo příšerné.(24.3.2011)