Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

:) Záživná a stravitelná ukázka totálního filmové neumění. Lugosi, svým typickým dramatickým projevem 'tahající za nitky' v temné místnosti obklopen kostlivci a lebkami, nejspíš aniž by to tušil paroduje sám sebe. A Wood, který každou chvíli někde lomí rukama a klátí sebou, je sympatický tím jak (samozřejmě aniž by to tušil) špatně hraje a jak stylově si tímto kouskem obhajuje svojí úchylku. Ten film je jako Wood sám naivní, a vyloženě stupidní, ale stojí za vidění. I když od poloviny už tak zábavný není a vrcholem kdy člověk kroutí hlavou, je kromě stále se opakujících řečí rádoby psycho němá pasáž.(5.8.2006)

Ed Wood je opravdu mistr protože když někdo natočí takovouhle naprostou DEBILITU!!!!!!!!!!!!! Ale vás to přesto baví tak je to mistrovství. Občas jsem smíchy skoro padal ze židle Ed Wood je asi největší hereckej megalooser tisíciletí a vůbec všichni hrají strašně debilně, kromě Bely Lugosiho ten se mi v jakési roli boha nebo čeho opravdu líbil a je asi to nejlepší co film nabízí. Lugosi furt hrozivě dělá obočím a sype kultovní hlášky z rukávu (kde takový hlody proboha vyhrabali??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Ale vrchol filmu je když Glen svádí jakési vnitřní dilema jestli má Barbaře říct že je transvestita, najednou je tam ňáká ženská na gauči a tu buď svazujou, znásilňujou nebo bičujou opaskem a do toho se šklebí Lugosi. Pak tam začnou běhat duchové a jakejsi čert... Kdo neviděl neuvěří ale je to jedna z nejlepších (sice nechtěných) komedií vůbec. A to jsem se ani nezmínil o bizonech a naprosto zbytečné válečné povídce.(25.4.2005)

Podle zdějších komentářů se zdá, že Glen or Glenda je dost humorným příběhem. To se teda řadím k menšině, protože na celém filmu mě nepřipadalo nic směšného. Režisérova osobní výpověď mě zaujala a i když je poznat, že některé záběry tam nemají co dělat, zbytek do filmu perfektně sedne. Podobně jako Mazací hlavu, pochopí Glen or Glenda každý po svém.(27.11.2008)

Jistě velmi záslužný osvětový pseudo-dokument o transvestitismu, ozvláštněný všemi Edovými trademarky jako šklebící se Lugosi, či záběry na letadla. Ne špatné, ale jsem rád, že se génius Woodova formátu u tohoto žánru nezasekl a přešel k pozdějším poctivým scifárnám, kterými se mi zapsal hluboko do srdce.(11.8.2011)

Je to neuvěřitelné, ale i s přihlédnutím k datu vzniku by film, jako hraný dokument na dané téma, snad i fungovat mohl. O transvestitech se v něm dozvíte poměrně dost. Bohužel, tohle nebyl jediný záměr a doprovodná linie s Lugosim, herecké výkony, snová scéna nebo koření v podobě známých nesmyslných vložek, vytvářejí z tohohle filmu naprosto unikátní a nedostižný odraz jedné režisérské imaginace.(23.8.2006)

• - Ve filmu Král v New Yorku dává jeho režisér Charlie Chaplin právě tento film jako příklad satirického pohledu na americkou popkulturu ranných 50. let. (DaViD´82)

• - Ed Wood ve filmu hraje Glenda i Glendu, ale je v titulkách uveden pod pseudonymem Daniel Davis. (DaViD´82)

• - Film byl uváděn pod mnoha a mnoha názvy. Dá se říci, že co země to název. Kupříkladu: "Louis a Louisa" (Francie a Belgie), "Vedl jsem dva životy" (Velká Británie), "On nebo ona", "Změnil jsem své pohlaví", "Glen či Glenda?" (Brazílie), "Glen nebo Glenda: Zpověď Eda Wooda" a tak dále. (DaViD´82)