Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

Překvapivě dobrý film. Prvních 35 minut jsem se sice ošíval a strašně smál, jako u Plan 9 from Outer Space, ale pak.... pak začala cca 15 (pokud ignoruji blábolení Bely Lugosiho, tak asi 25 minut) němá sekvence, která byla opravdu vynikající. Natočil-li by ji v éře němého filmu, dost možná by byl citován jako klasik formátu Ejzenštejna. Od té chvíle dál mě ten film dokonale vtáhl a věřil jsem mu. Přehodnotil jsem nahlížení na Eda Wooda obecně -- podle mě je ve výrazových prostředcích němého filmu výborný (ale strašlivě strašně si to hnojí tím, že se jej snaží pojmout jako film zvukový -- to prostě nefunguje).(13.11.2006)

Naprostej luxus, to je to největší zlo co jsem viděl. Role hlavního představitele Bely Lugosiho je zde jen kvůli jménu a hlášky, které pronáší jsou nepopsatelné (např. Tahejte za nitky!!!; Dejte si pozor na velkého zeleného draka, který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce, ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.) Do děje jsou vložené všelijaké záběry, které někde Ed našel (např. záběr na bizony apod.). A asi nejhorší byla pasáž, kdy transvestita váhá jestli to ná zdělit své dívce či nikoliv. Jsou tu záběry na různé ženy, které máchají ruka, trhají ze sebe šaty, svazují se a ktomu všemu se zde objeví velmi komický ďábel, který nemá rohy, jen jim se podobající trčící vlasy. No celkově je to strašnej kult. Ed to zvládnul skoro jako Orson Welles, jen o trochu hůře (napsal scénář, zrežíroval to a odehrál i hlavní roli).(23.2.2008)

Toto bolo tak zlé, až to bolo dobré, alebo inak povedané kultový film ako sa patrí. Takmer dokumentárny, vzdelávací program pre dospelých, je to však film. Nepoznám síce ostatnú tvorbu Eda Wooda, ale môžem povedať že jeho štýl je určite jedinečný a neopakovateľný. Sleduje hlavnú myšlienku, ktorej sa drží ako kliešť a obraz je prostriedkom jej stvárnenia za akúkoľvek cenu. Teda v štýle čo ma napadne to natočím. Asi ešte skúsim niečo z dielne tohto režiséra údajne zlých filmov. Niečo pravdy na tom určite bude. Keby hodnotím z hľadiska spôsobu stvárnenia, podania, či filmárskych "kúskov" tak nič moc, ba priam kanálové úrovne, ale z hľadiska roku vzniku, samotného obsahu a odvahy to zasa na druhej strane bolo veľmi "výživné". Tri hviezdičky sú teda myslím tak akurát. Videné v rámci Season Challenge Tour.(22.10.2015)

Ed Wood je opravdu mistr protože když někdo natočí takovouhle naprostou DEBILITU!!!!!!!!!!!!! Ale vás to přesto baví tak je to mistrovství. Občas jsem smíchy skoro padal ze židle Ed Wood je asi největší hereckej megalooser tisíciletí a vůbec všichni hrají strašně debilně, kromě Bely Lugosiho ten se mi v jakési roli boha nebo čeho opravdu líbil a je asi to nejlepší co film nabízí. Lugosi furt hrozivě dělá obočím a sype kultovní hlášky z rukávu (kde takový hlody proboha vyhrabali??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Ale vrchol filmu je když Glen svádí jakési vnitřní dilema jestli má Barbaře říct že je transvestita, najednou je tam ňáká ženská na gauči a tu buď svazujou, znásilňujou nebo bičujou opaskem a do toho se šklebí Lugosi. Pak tam začnou běhat duchové a jakejsi čert... Kdo neviděl neuvěří ale je to jedna z nejlepších (sice nechtěných) komedií vůbec. A to jsem se ani nezmínil o bizonech a naprosto zbytečné válečné povídce.(25.4.2005)

Kdybych měla hodnotit objektivně ve srovnání s ostatními filmy, tak je to přeci jasný odpad. Příběh divný, záběry divné (bizoni? čert?), herecké výkony strašné (tady musím zmínit hlavně Dolores Fuller)… Ale vždyť… ona je to TAKOVÁ zábava! Já mám prostě pro filmy Eda Wooda slabost a užiji si je jako máloco. Například scéna, kdy Glen zamilovaně kouká na svou snoubenku, zvažuje, zda jí říci pravdu a najednou.... Bizoni. A Bela Lugosi... A ještě víc bizonů. Tohle je přece ve své stupiditě naprostá genialita...(10.4.2007)

• - Ed Wood ve filmu hraje Glenda i Glendu, ale je v titulkách uveden pod pseudonymem Daniel Davis. (DaViD´82)

• - Ed Wood chtěl od začátku do filmu obsadit Belu Lugosiho, který však v té době byl již takřka zapomenut, až na výjimky neobsazovaný, drogově závislý a chudý. Přesto ho nakonec k návratu na plátna přemluvil. (DaViD´82)

• - Existuje i prodloužená verze (o cca 6 minut) vzniklá při příležitosti znovu uvedení v roce 1982. (DaViD´82)