Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

Je to neuvěřitelné, ale i s přihlédnutím k datu vzniku by film, jako hraný dokument na dané téma, snad i fungovat mohl. O transvestitech se v něm dozvíte poměrně dost. Bohužel, tohle nebyl jediný záměr a doprovodná linie s Lugosim, herecké výkony, snová scéna nebo koření v podobě známých nesmyslných vložek, vytvářejí z tohohle filmu naprosto unikátní a nedostižný odraz jedné režisérské imaginace.(23.8.2006)

• Nin

No to bylo... :) Film není tak docela klasické drama, jako spíš něco mezi dokumentem o transvestitech pro studenty a zpovědí Eda Wooda, kde nechybí výklad termínů a mentorování. Do toho všeho navíc každou chvíli vstupuje Bela Lugosi, který působivě pronáší naprosté šílenosti, co se snaží nějak souviset s dějem. Škoda, že celý příběh je vlastně jen o Glenově váhání přiznat sboubence svůj "problém", protože upřímně řečeno jsem se i během té hodiny stačil párkrát nudit. Například, když se přes pět minut v jakési snové sekvenci předvádějí mladé herečky... Hádám dcery producentů ;) A už prostě nemám slov - Beware of the big green dragon! (3/10)(20.3.2007)

Příjemné překvapení. Nechápu ten poprask okolo Eda Wooda. Film má silný námět i hodně dobrou realizaci, osobně mi ten živelný styl Eda Wooda vyhovuje. Oceňuji jej obzvláště s přihlédnutím k době, kdy byl natočen, a tématu, o němž pojednává. Jistou slabinou jsou herecké výkony a některé věci technického rázu (špatné nasvícení), které ale zdaleka nedosahují "úrovně" Plan 9 a mně osobně nevadí.(13.8.2006)

• Stanislaus

Po Plánu 9 je pro mě Glen, nebo Glenda druhým snímkem od režiséra Edwarda Wooda, který mě zaujal o něco více než první jmenovaný. Co se týká námětu, tak je celkem odvážný, obzvlášt proto, že se zabývá transvestitismem, avšak samotný scénář byla bída, hrůza a děs. Bela Lugosi, který měl být hlavním lákadlem, působil příliš afektovaně a vlastně mi scény s ním přišly jako z jiného filmu. Zkrátka pro "woodofily" bezpochyby další lahůdka, pro mě pouze film, který se zaobírá (ikdyž nešikovně) nadčasovou tematikou.(28.6.2013)

Tahám za nitky, jak to jen jde, ale nemůžu se zbavit dojmu, že nad zábavným převažují spíše dusivě nudné pasáže, které je samo o sobě uměním přetrpět do konce. Ale to by nebyl Ed, aby nevyrukoval s takovými esy jako je Bela Lugosi a jeho nonsensové monology, pádící bizoni, válečné záběry z Tichomoří nebo bizarní sonda do Glenova podvědomí. Něco do sebe to určitě má. Hlavně pozor na toho zeleného draka!(4.6.2008)

• - Jeden z nejoblíbenějších filmů Davida Lynche, který vzdal svůj hold tomuto snímku tím, že zvuk "skučícího vichru" z filmu použil ve svém prvním celovečerním snímku Mazací hlava. (DaViD´82)

• - V době natáčení byla herečka Dolores Fullerová, která hraje Glenovu snoubenku, skutečnou Woodovou přítelkyní. O jeho transvestismu však nevěděla a ani téma filmu jí nebylo sděleno nad rámec její role (u natáčení Woodových scén v dámském ošacení takřka až do konce nebyla přítomna - takto převlečen s ní má ve filmu vlastně jen jednu scénu). Když nakonec zjistila pravdu, prohlásila, že se cítí hluboce ponížena. Znamenalo to rozpad jejich vztahu, byť dle ní i nadále měla Wooda svým způsobem ráda a on jí prý i nadále vytrvale žádal o ruku. Později se stala úspěšnou skladatelkou (složila mimo jiné i některé hity pro Elvise). (DaViD´82)

• - Film byl uváděn pod mnoha a mnoha názvy. Dá se říci, že co země to název. Kupříkladu: "Louis a Louisa" (Francie a Belgie), "Vedl jsem dva životy" (Velká Británie), "On nebo ona", "Změnil jsem své pohlaví", "Glen či Glenda?" (Brazílie), "Glen nebo Glenda: Zpověď Eda Wooda" a tak dále. (DaViD´82)