Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

Edward D. Wood Jr.

Překvapivě dobrý film. Prvních 35 minut jsem se sice ošíval a strašně smál, jako u Plan 9 from Outer Space, ale pak.... pak začala cca 15 (pokud ignoruji blábolení Bely Lugosiho, tak asi 25 minut) němá sekvence, která byla opravdu vynikající. Natočil-li by ji v éře němého filmu, dost možná by byl citován jako klasik formátu Ejzenštejna. Od té chvíle dál mě ten film dokonale vtáhl a věřil jsem mu. Přehodnotil jsem nahlížení na Eda Wooda obecně -- podle mě je ve výrazových prostředcích němého filmu výborný (ale strašlivě strašně si to hnojí tím, že se jej snaží pojmout jako film zvukový -- to prostě nefunguje).(13.11.2006)

• stOKYi

Mne to pripadalo skôr ako dokument o transexuáloch ako film. Béla Lugosi dáva dáke nezmysli o Veľkom zelenom drakovy ktorý sedí pred dverami a žere malé deti a chvostíky malých šteniatok a veľké tučné slimáky. What the fuck ? Nezmysel jeden za druhým. Rozpráva tam doktor príbeh a záber na železiareň ako sa taví železo. Alebo zábery ktoré sú dávané do filmu stále nezmyselne dookola. No takých somarín tam bolo neskutočne veľa. A tie nekonečné dialógy ktoré neprinášajú nič nové, iba stále točia to isté dookola. Tento film nemá nič, nemá žiadne prekvapenie, dej ani čaro, ani farbu ani ... no proste nič :))) Jednu hviezdu dávam len za to že je to ED WOOD a že som sa pri tom nenudil ako pri filmoch ktorých som už v minulosti odpad udelil. Ale nenudil som sa až tak asi kvôli tým kravinám čo sa tam diali :) (12.10.2010)(12.10.2010)

• becki_tu

Další nechtěná komedie od "mistra" Eda Wooda, která je tak hrozně přeplácaná nesmyslnými scénkami, nejrůznějšími rádoby filozofickými bláboly a naprosto nepadnoucími dějovými odbočkami, že i slovo slátanina je pro tenhle filmek slabým výrazem. Holt ale od Wooda se snad ani nic jiného čekat nedá, takže divák může být s výsledkem ještě svým způsobem "spokojen".(6.6.2008)

"Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o)(10.7.2004)

• novoten

Asi potřebuji sci-fi žánr, abych si mohl Woodův film vychutnat. Jenže u Glena či Glendy chybí do legendárního Plánu 9 ještě dlouhých šest let, takže se nějaké zvrácené potěšení nekoná. Na druhou stranu jsem dlouho nemohl přijít na to, co je tak špatné na zcela upřímné výpovědi zmatené duše, hledající téměř nemožné rozhřešení. Jenže jakmile začal Bela Lugosi hřímat moudra o zelených dracích, slimácích a ocáscích, přešel film do nekoukatelné psychedelické kaše, která vrcholí stokrát nataženou scénou s gaučem. S bizarní parodií na psychologii a filozofii na mě Ed nevyzrál.(28.6.2008)

• - Ed Wood chtěl od začátku do filmu obsadit Belu Lugosiho, který však v té době byl již takřka zapomenut, až na výjimky neobsazovaný, drogově závislý a chudý. Přesto ho nakonec k návratu na plátna přemluvil. (DaViD´82)

• - Dodnes se neví co Wood přesně zamýšlel Lugosiho rolí. Teoreticky je vypravěčem, ale nic nevypráví. Pouze hlásí s dějem nijak nesouvisející věty. V titulkách je role uvedena jako vědec, ale to také nedává moc smyslu. Někteří fanoušci tvrdí (na základě zidealizované Woodovy biografie z pera Rudolpha Greye), že Lugosi představuje Boha. Všechny scény s ním jsou natáčené v jedné místnosti s horrorovými proprietami. Existuje i teorie, že Wood pro něj měl úplně jinak zamýšlenou roli, ovšem že byl tak rád, že mu v té době již težce závislý Lugosi hraje ve filmu, že neměl to srdce mu říct, že od něj chce něco jiného. (DaViD´82)

• - Ed Wood ve filmu hraje Glenda i Glendu, ale je v titulkách uveden pod pseudonymem Daniel Davis. (DaViD´82)