Glen, nebo Glenda (festivalový název)

Glen or Glenda

USA, 1953, 65 min

• Nin

No to bylo... :) Film není tak docela klasické drama, jako spíš něco mezi dokumentem o transvestitech pro studenty a zpovědí Eda Wooda, kde nechybí výklad termínů a mentorování. Do toho všeho navíc každou chvíli vstupuje Bela Lugosi, který působivě pronáší naprosté šílenosti, co se snaží nějak souviset s dějem. Škoda, že celý příběh je vlastně jen o Glenově váhání přiznat sboubence svůj "problém", protože upřímně řečeno jsem se i během té hodiny stačil párkrát nudit. Například, když se přes pět minut v jakési snové sekvenci předvádějí mladé herečky... Hádám dcery producentů ;) A už prostě nemám slov - Beware of the big green dragon! (3/10)(20.3.2007)

• Jordan

videl som Burtonovho Eda Wooda, nechal som sa istú dobu pohltiť jeho kultom a fenoménom a napokon po tom všetkom som sa konečne dostal aj k jeho tvorbe - jedinému skutočne objektívnemu merítku - a musím konštatovať, že to bol asi chorý blázon, ktorému okrem talentu chýbal aj zdravý rozum! Alebo sme všetci tak strašne mimo a je to naozaj historicky najviac nepochopený génius? neviem! Ale tento film . . . no, kým som nevidel, neveril som a naozaj - nepochopí ten, kto na vlastné oči neuvidí.(11.4.2008)

Naprostá mindfucková záležitost. Nejenom že tenhle film nedává moc smysl ale i scény jsou dokonale debilně poskládané, už jen účinkování Lugosiho který tu kecá o naprostých kravinách a zelených dracích co jí mladé chlapce ukazuje že s tímhle filmem není něco v pořádku. Jo tenhle film je špatnej ale má něco do sebe, člověk se u něj baví a kroutí hlavou. Wood popisuje tenhle film jako jeho životopis. No jde vidět že je to "divný" člověk. Ale mi ho máme rádi.(20.11.2013)

• Le_Chuck

Film s mentalitou malého dieťaťa, ktoré chce pri neznalosti "jazyka dospelých" vyjadriť niečo veľmi dôležité. Chýba akákoľvek štruktúra, či dramatická stavba je tu len odkaz a pri jeho koreňoch jeden snaživý nepochopený človek, ktorý dostal šancu. Ono to naozaj vyzerá, že film vznikal ONLINE t.j. spôsobom "čo by sme tam dnes mohli šupnúť, aby to bolo dlhšie" bez vízie nejakej myšlienkovej postupnosti. Nemám srdce tomu napáliť odpad! aj keď by si to objektivne film zaslúžil. Vidím za tým snahu, lásku, entuziazmus a bezradné oči jedného naivného, netalentovaného Jr.(25.2.2007)

Ed Wood je opravdu mistr protože když někdo natočí takovouhle naprostou DEBILITU!!!!!!!!!!!!! Ale vás to přesto baví tak je to mistrovství. Občas jsem smíchy skoro padal ze židle Ed Wood je asi největší hereckej megalooser tisíciletí a vůbec všichni hrají strašně debilně, kromě Bely Lugosiho ten se mi v jakési roli boha nebo čeho opravdu líbil a je asi to nejlepší co film nabízí. Lugosi furt hrozivě dělá obočím a sype kultovní hlášky z rukávu (kde takový hlody proboha vyhrabali??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Ale vrchol filmu je když Glen svádí jakési vnitřní dilema jestli má Barbaře říct že je transvestita, najednou je tam ňáká ženská na gauči a tu buď svazujou, znásilňujou nebo bičujou opaskem a do toho se šklebí Lugosi. Pak tam začnou běhat duchové a jakejsi čert... Kdo neviděl neuvěří ale je to jedna z nejlepších (sice nechtěných) komedií vůbec. A to jsem se ani nezmínil o bizonech a naprosto zbytečné válečné povídce.(25.4.2005)

• - Dodnes se neví co Wood přesně zamýšlel Lugosiho rolí. Teoreticky je vypravěčem, ale nic nevypráví. Pouze hlásí s dějem nijak nesouvisející věty. V titulkách je role uvedena jako vědec, ale to také nedává moc smyslu. Někteří fanoušci tvrdí (na základě zidealizované Woodovy biografie z pera Rudolpha Greye), že Lugosi představuje Boha. Všechny scény s ním jsou natáčené v jedné místnosti s horrorovými proprietami. Existuje i teorie, že Wood pro něj měl úplně jinak zamýšlenou roli, ovšem že byl tak rád, že mu v té době již težce závislý Lugosi hraje ve filmu, že neměl to srdce mu říct, že od něj chce něco jiného. (DaViD´82)

• - Pôvodne si mala vo filme zahrať hlavnú úlohu Christine Jorgensen, ale odmietla. (beso74)

• - Původní záměr byl, že půjde o adaptaci příběhu prvního člověka, který si nechal změnit pohlaví (Christine Jorgensen v roce 1952), ale Ed Wood, který byl sám transvestitou, to natočil jako film o transvestismu. Z původního námětu tak zůstalo sotva pár minut a plakát k filmu. Ten byl vyhotoven ještě v době než se projektu ujal Wood. Musel na něm být tedy změněn původně zamýšlený název "I Changed my sex!" (Změnil jsem své pohlaví). (DaViD´82)