poster

Glen, nebo Glenda (festivalový název)

 • USA

  Glen or Glenda

Drama

USA, 1953, 65 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Brennos
  *****

  "Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o)(10.7.2004)

 • Oktavianus
  **

  U všech snědených ocásků malých štěňátek, pořád nevím, co si o tom mám myslet... Je strašně snadný prohlásit, jak se smějete celou dobu, jaká to je do nebe volající blbost a napálit tomu plný počet - nebo odpad, podle nátury. Ale to nebude pravda. Zatímco Woodovy další fláky jsou opravdu strašné kraviny (Plán 9, Bride of the Monster), už pro naléhavost svého osobního sdělení tohle pitomost není. Jasně, hrátky se záběry, protože je líto je vyhodit, tomu nasvědčují - ale na druhou stranu, být v tom lepší herci a nevidět pod tím podepsaného Eda, je to jeden z nejzajímavějších experimentálních počinů v dějinách kinematografie. A to bez legrace, třeba snová němá scéna je na férovku naprosto geniální a je mi dost líto těch žvástů, co se tu dočítám, dokládajících vaši omezenou vnímavost. Škoda třeba vložky s válečným hrdinou, dlouhé kecy detektiva a psychiatra a podobně. ale chápu, že to druhé pro Woodovu intimní výpověď to bylo nezbytné. Takže asi tak: je to špatný film, ano. Je hodně absurdní. Ze všech možných stran. Ale tvrdit, že patří k těm nejhorším vůbec a blablabla, to jste nic skutečně špatného neviděli. Tento film je jiný. To je celé.(31.8.2014)

 • ZIASystems
  *****

  Co k tomu říct. Tenhle film je hodně špatný. Hodně hodně špatný. Ještě horší než Woodův hodně špatný Plan 9 from Outer Space. A přesně to udělalo z Eda Wooda kult. Těžko říct jestli bych se o něj nějak více zajímal nevidět jeho geniální biografii od režiséra Tima Burtona, každopádně zajímat jsem se o něj začal a jeho filmy mi otevřely dosud nepoznané obzory. Je to nádhera - příběh o trasnvestitech, Béla Lugosi coby šílený vědec (absoultně nesouvisející s dějem) s těmi nejšílenějšími monology co jdou zplodit, sem tam nějaký záběr na pádící bizony nebo vylodění v Tichomoří za druhé světové války, protože by byla škoda takové krásné záběry nepoužít atd atd. Snips and snails and puppy dog tails!!!(12.12.2003)

 • Compote
  *****

  Jeho ruce hladily její hebký angorský svetr, který si chtěl tak strašně dlouho vzít na sebe... Opravdu, není nad to vidět dokument o transvestitech, záběry 2.světové, domorodců, lehčího porna a sudokopytníků, a jako bonus dostat varování před drakem, co žere malé chlapce a ocásky štěňátek, to vše..v jednom. Nejlepší nejhorší film. Za méně než 5* bych prostě měla výčitky, tahle "genialita" mě vážně bavila.(26.10.2010)

 • Johny_fork
  odpad!

  Něco neskutečného:) Ed Wood se upřímě snaží vyjádřit své pocity, ovšem není schopný napsat normální scénář a pohnout se v ději, neustále používá vypravěče (a místy to skutečně nepřipomíná vyprávění, ale verbální sraní, pořád se omýlá to samé a to neuvěřitelně stupindně) a nebo Belu Lugosiho v roli asi něco jako Boha, jeho výstupy jsou ozdobou filmu, pozorovat jak sype s agresivním výrazem ve tváři neskutečné hlášky je radost a vážně mě uzemnil, zejména hlášky o zeleném drakovi no to se ani nedá popsat to se musí vidět:) (Pozor...Dejte si pozor na velkého zeleného draka,který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce......ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.Pozor...ocásky malých šťěnátek...) Herecké výkony jsou tragické, dialogy dostova dementní a interiéry vypadají zoufale, k tomu neustálé naprosto zbytečné záběry na dálnici, či na běžící bizony!:) Je to tak upřímné a přitom blboučké, úžasně jsem se bavil a představa, že tohle někdo myslel vážně je těžko strávitelná:D(21.4.2008)

 • - Dodnes se neví co Wood přesně zamýšlel Lugosiho rolí. Teoreticky je vypravěčem, ale nic nevypráví. Pouze hlásí s dějem nijak nesouvisející věty. V titulkách je role uvedena jako vědec, ale to také nedává moc smyslu. Někteří fanoušci tvrdí (na základě zidealizované Woodovy biografie z pera Rudolpha Greye), že Lugosi představuje Boha. Všechny scény s ním jsou natáčené v jedné místnosti s horrorovými proprietami. Existuje i teorie, že Wood pro něj měl úplně jinak zamýšlenou roli, ovšem že byl tak rád, že mu v té době již težce závislý Lugosi hraje ve filmu, že neměl to srdce mu říct, že od něj chce něco jiného. (DaViD´82)

 • - Přestože Wood sám tento film vybízející k toleranci považoval za mistrovské dílo, od kritiky i veřejnosti se mu dostalo výsměchu. Teprve po jeho smrti se o něj začali zajímat příznivci béčkových filmů; filmů "tak špatných, až jsou dobré". A tak dnes, přestože se kultovní dílo pravidelně objevuje v žebříčkách nejhorších filmů všech dob, patří zároveň k nepostradatelným titulům brakových videoparty. (Cimr)

 • - Natáčanie filmu bolo bleskové, všetky práce sa stihli za 4 dni. (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace