Glen, nebo Glenda

(festivalový název)
  • USA Glen or Glenda (více)

Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

afanja odpad!

Původně jsem chtěl dát jednu hvězdičku za Belu Lugosiho, ale nakonec jsem si uvědomil, že ani jeho kultovní hlášky tomuto filmu nepomohou na hodnocení jiné než je odpad. Pull the strings! Beware of the big green dragon that sits on your doorstep! Beware of this film! ()

AnnaMae

Otázkou je, co bych si o tomhle filmu myslela, kdybych ho viděla, aniž bych tušila něco o jeho vzniku. Pravděpodobně by mi připadal jako divná slátanina celkem o ničem. Já nejdříve shlédla Eda Wooda a zachtělo se mi vidět, jak dopadl film, který v něm Johnny Depp coby Ed Wood natáčel. Připadal mi jako zvláštní slátanina. Jenom mě překvapilo, že jsem se u něho vlastně nenudila. Ale i tak - tu jednu hvězdičku dávám jedině za Belu Lugosiho :-) ()

Burrows

Tato Woodova prvotina mě bavila překvapivě více než proslulý Plan 9 from outer space. Příběh transvestity, který řeší největší dilema v jeho životě, je okořeněnými tak nesmyslnými a nelogickými scénkami, že zůstává rozum stát. A právě kvůli tomuto je Glen or Glenda minimálně úsměvným, spíše vtipným dílkem, který dokáže člověka naprosto odradit nebo na druhou stranu nadchnout. Nevěřicně kroutím hlavou. Pull the strings!!! ()

nooly

Asi nejsem dostatečně velký masochista, ke konci jsem přál, aby to už proboha skončilo. Přitom začátek byl slibný, zamyšlení hodný. Děsivě roztahané dialogy a nesmyslné scény ale film potopily do hlubin nekonečné nudy. Přesto nemůžu upřít filmu myšlenku a určitě je jedno jisté - pan Wood to neměl jednoduché. ()

LucaTek

Snad u žádného filmu jsem ještě neměla tak rozpolcené názory. Po shlédnutí jsem nebyla schopna ohodnocení, nevěděla jsem co si mám myslet. Abych to všechno pochopila musela jsem se podívat na film Ed Wood, poté sem si svůj názor udělala. Film měl velice zajímavou myšlenku, ale zpracování bylo příšerné. ()

adamix

Nakoniec z toho vzišla s*ačka, alebo nepodarený úspech o vytvorenie diela s hlbším zmyslom, ktorý síce film má, ale jeho necelistvosť v divákovi nevyvoláva dobré pocity a rozhodne z neho nerobí dielo. Tie vysoké hodnotenia tu sú iba kvôli Burtonovej (dokonalej) propagácii Woodovskej tvorby, ale keby nebola nikdy natočená, nie že by divákov Woodova tvorba nudila, ale ani by nikoho nenalákala. Hviezdička za odveci rapotajúceho Lugosiho, ktorý si splietol žáner tragikomédie s hororom. ()

Ville183

Nevím co bylo horší, jestli Bela Lugosi jako vyprávěč - vynálezce nebo dlouhé nudné monology, jako vystřižené z nějakého dokumentu o transvestitech nebo snad parta ženských (spíš předělaných chlapů), který z chlapa udělá ženskou a nebo prupovídky o drakovi, který jí malé chlapečky a psí ocásky (asi podobenství s mužským přirozením)... A korunu tomu všemu nasadil ten úchylný čert. Prosím vás, tohle neberte špatně, všechny tyhle "nápady" Eda Wooda jsou nefalšovaná prdel. :) Hodnocení není podstatné, ten film snese jak odpad!, tak i 5*... Prostě TRASH jak má být. :) ()

Ygan odpad!

Ono to má v první půlce dokonce několik dobře fungujících scénáristických okamžiků, ale scény s Belou a druhá, typicky Woodovská půlka, mě přesvědčily o odpadu! Jinak ale Bela úžasný, Wood mi upřímně nepřijde jako špatný herec a hlavně mi je docela sympatický. Posledních 30 minut je asi to nejhorší, co jsem kdy viděl - bizoni, válka v tichomoří, tahejte za nitky, beware... be care a nějaké úplně mimózní scénky s bičováním. xD ()

Spielbergo

Nechci se Eda kdovíjak zastávat, přeci jen nejsem transvestita ani nic podobného, ale zas tak špatné to není. V touze být co nejvtipnější zde zase někteří sklouzávají k lacinému hláškování, aniž by se pokusili aspoň zamyslet nad poselstvím filmu. Které tu kupodivu je, a to zřejmě jako u jediného Woodova filmu. Ano, je to utahaný, ale taky je to víc než cokoli jiného film, který bychom dnes nazvali hraným dokumentem. A nejsem si jistý, ale dost možná jde o vůbec první film, který takto otevřeně hovořil o tématech, která byla mnohdy v USA i jinde tabu ještě dalších pár desítek let. Není tedy divu, že Wooda kvůli tomu zařízli hned na začátku jeho kariéry. Oproti mnoha současným "filmům" má tento odsuzovaný alespoň myšlenku, které je po celou dobu věrný. A ani ty úlety nakonec nejsou až tak velké, jak tvrdí rádoby-kritici (i zde je jich hodně jak tak koukám). Stačilo by jen znát trochu víc z americké pop-kultury. "Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails..." Woodův nekritický kritik to odsoudí jako hovadinu. Ale ví tu někdo z vás, že je to evidentně narážka na anglickou říkanku z počátku 19. století "What Are Little Boys Made Of?" Ano ano, z čehopak se dělají holčičky? "Sugar and spice, and everything that's nice". A z čehopak se dělají chlapečci? "What are little boys made of? Frogs and snails, and puppy-dogs' tails..." A hned máme v tom "pitomém a ujetém" filmu skryté významy hodné Lynche. Třeba si někteří jednou vezmou k srdci výzvu, kterou celý film začíná: "You are society---JUDGE YE NOT..... Vy tvoříte společnost. NESUĎTE..." ()

Toumyk

Toto je opravdu přinejmenšim zvláštní film....ovšem oproti těm dněšním americkejm sračkám to je skutečně něco úžasnýho...nechápu jak někdo může naočit takovoudle blbost....mě to přišto v podstatě skoro o ničem...a koukal jsem na to jen protože na tento film byly odkazy ve filmu Ed Wood od Burtona tak jsem byl zvědavej o co vlastně jde...no a občas to byla docela i zábava ale někdy mi fakt bylo trapně za herce i za Edwarda (z pohledu režisérského) do značné míry velmi kontroverzní snímek... ()

MickeyL

Edwardu Woodovi nemůžu dát jiné hodnocení než 5 nebo odpad. 5 za absolutní filmové bláznovství, nebo odpad pro totálního loosera. Volím 5... ()

Víteček odpad!

Ona by to ani nebyla taková tragédie, ale druhá půle s tlustými slimáky, ďáblem, válečnou vsuvkou a dalšími proprietami z toho dělá absolutní frašku. Ale zábavnou. ()

Trinculo

Podivný to je film, velmi podivný o velmi podivném tématu. Edu Woodovi se ale podařilo vylíčit a zachytit všechny důležité momenty vnímání transvestitismu a transsexuality. Padesátá léta byly velkým obdobím zkoumání sexuality. V roce 1948 vychází Kinseyho kniha o sexualitě muže, v roce 1953 pak práce o sexualitě ženy. Kinseyho zprává (a i mnoho pozdějších sexuologických, psychologických a sociologických výzkumu) ukázala, že hranice sexuálních kategorií jsou daleko propustnější než bylo myšleno. Onen green dragon, kterého se máme bát, tedy opravdu čekal a byl přítomen v mnohých amerických domácnostech. Padesátá léta jsou také rozvojem jedné představy americké rodiny a jsou to jakási šťastná a tučná poválečná léta. Transvestitismus a transexualita jsou prvky, které mohou tuto rodinu ohrožovat a zejména mladé muže, kteří mají být nosným pilířem takových rodin - oni breadwinners. Na jejich síle, ať už jako vojáků, či jako pracujících v různých profesích staví prudce se rozvíjející Amerika a jejich síla, je také důležitá v rámci Studené války. Film dává nádherný přehled o způsobu jakým by mělo vypadat a jak je společensky vynucováno to pravé americké mužství padesátých let, a jak se odlišuje od postavení ženy. Ale velmi jasně, a nemyslím si, že bez jisté subverze, upozorňuje na vnitřní, dosti nevypočitetalnou stránku muže, kde mnoho věcí je potlačených a mnohdy si najde svojí realizaci. Vzpomněl jsem si na několik sociologických esejů - jeden z nich byla Garfinkelova analýza Agnes - etnometodologická studie transexuality a stáváním se ženou (kterou film mimochodem dobře ilustruje) a další pak studije o takzváné Záchodkové směně (Tea room trade), která popisuje homosexuální praktiky mnohých pracujících amerických mužů, často právě otců rodin, kteří si po cestě z práce odskočí pro doplňkové slasti s jinými muži. Také si říkám, že Ed Wood je sice brán za velmi špatného režiséra, ale na druhou stranu jak moc se tento snímek liší od některých Lynchových filmů a jak moc by něco podobného natočeno dnešním způsobem bylo považováno za brak. Ještě malá poznámka, třeba k Lynchovi, povšimněte si jak v jeho filmech lze nalézt často podobné analýzy americké rodiny a jejího normativního řádu včetně vhledů do tajemství lidské představivosti (a nejen te sexuální) jako u tohodle snímku Eda Wooda Jr. ()

Dacsus

Verím že ak by tento blábol uplácal Lars von Trier alebo Tarkovskij, automaticky by to bolo považované za umelecký skvost... ()

Jason13

Čekal jsem jen to nejhorší, takže mě Wood ani zklamat nemohl.. A světe div se - nakonec jsem se i místy bavil.. Třeba při kreativním a "nenásilném" vměstnání naprosto nesouvisejících záběrů.. :) Bela Lugosi a jeho monolog mi zřejmě utkví v paměti dlouho... Glen or Glenda je osobní zpověď jednoho velice bizarního režiséra, o kterém bych nic nevěděl nebýt Tima Burtona.. Díky! ()