Glen, nebo Glenda

(festivalový název)
  • USA Glen or Glenda (více)

Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

Oktavianus

U všech snědených ocásků malých štěňátek, pořád nevím, co si o tom mám myslet... Je strašně snadný prohlásit, jak se smějete celou dobu, jaká to je do nebe volající blbost a napálit tomu plný počet - nebo odpad, podle nátury. Ale to nebude pravda. Zatímco Woodovy další fláky jsou opravdu strašné kraviny (Plán 9, Bride of the Monster), už pro naléhavost svého osobního sdělení tohle pitomost není. Jasně, hrátky se záběry, protože je líto je vyhodit, tomu nasvědčují - ale na druhou stranu, být v tom lepší herci a nevidět pod tím podepsaného Eda, je to jeden z nejzajímavějších experimentálních počinů v dějinách kinematografie. A to bez legrace, třeba snová němá scéna je na férovku naprosto geniální a je mi dost líto těch žvástů, co se tu dočítám, dokládajících vaši omezenou vnímavost. Škoda třeba vložky s válečným hrdinou, dlouhé kecy detektiva a psychiatra a podobně. ale chápu, že to druhé pro Woodovu intimní výpověď to bylo nezbytné. Takže asi tak: je to špatný film, ano. Je hodně absurdní. Ze všech možných stran. Ale tvrdit, že patří k těm nejhorším vůbec a blablabla, to jste nic skutečně špatného neviděli. Tento film je jiný. To je celé. ()

evulienka3

Toto bolo tak zlé, až to bolo dobré, alebo inak povedané kultový film ako sa patrí. Takmer dokumentárny, vzdelávací program pre dospelých, je to však film. Nepoznám síce ostatnú tvorbu Eda Wooda, ale môžem povedať že jeho štýl je určite jedinečný a neopakovateľný. Sleduje hlavnú myšlienku, ktorej sa drží ako kliešť a obraz je prostriedkom jej stvárnenia za akúkoľvek cenu. Teda v štýle čo ma napadne to natočím. Asi ešte skúsim niečo z dielne tohto režiséra údajne zlých filmov. Niečo pravdy na tom určite bude. Keby hodnotím z hľadiska spôsobu stvárnenia, podania, či filmárskych "kúskov" tak nič moc, ba priam kanálové úrovne, ale z hľadiska roku vzniku, samotného obsahu a odvahy to zasa na druhej strane bolo veľmi "výživné". Tri hviezdičky sú teda myslím tak akurát. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

jojinecko odpad!

Tak toto je ďalší skvost z pod taktovky E. Wooda. Neviem celkom presne či „meastro“ zamýšlal natočiť „horor“ alebo dokumentárny film na tému „transvestiti“, každopádne vznikla z toho fraška, pri ktorej som sa dobre pobavil. K dokonalosti chýba uz len skvelý Tor Johnson. Potom by to bol určite aspoň tak „geniálny odpad“ ako plan 9 from outer space:) ()

jonyyy

Po Burtonově životopisné filmu, jsem si řekl, že se na Glen or Glenda musím už konečně podívat. Díky své hlouposti a nelogickému střídání záběrů, beru tento film spíše jako experimentální i když to tak původně určitě nebylo myšleno a jako takový mě bavil víc než nějaký Andaluský pes nebo Begotten. Bela byl opravdu dokonalý a na jeho neustálé opakování pozor na zeleného draka, co žere velké zelené slimáky a další kecy, co bych nikdy v životě nečekal ve filmu o citlivém transvestitovi jen tak z hlavy nedostanu. Natáčeni musela být určitě sranda a hned bych si v takové ptákovince zahrál. 45% ()

HellFire

Podle zdějších komentářů se zdá, že Glen or Glenda je dost humorným příběhem. To se teda řadím k menšině, protože na celém filmu mě nepřipadalo nic směšného. Režisérova osobní výpověď mě zaujala a i když je poznat, že některé záběry tam nemají co dělat, zbytek do filmu perfektně sedne. Podobně jako Mazací hlavu, pochopí Glen or Glenda každý po svém. ()

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2008] Zajímavá exkurze do Ed Woodovy transsexuální duše. Vlastně to je autobiografický drama s mnoha vysvětlujícími dokumentárními scénami, ale záběry nijak nesouvisející s dějem a Bela Lugosi snímek posouvaj spíš někam k surreálnu. Příběh, vyprávěnej s láskou a klukovským nadšením nezaměnitelným edwoodovským způsobem, má překvapivě co říct i dnes po víc jak půl století. Zajímalo by mě, jak se v padesátých letech diváci dívali na film se sexuální tématikou. Něco takového se asi netočilo každý den. Zajímavej komentář: DaViD´82 ()

becki_tu

Další nechtěná komedie od "mistra" Eda Wooda, která je tak hrozně přeplácaná nesmyslnými scénkami, nejrůznějšími rádoby filozofickými bláboly a naprosto nepadnoucími dějovými odbočkami, že i slovo slátanina je pro tenhle filmek slabým výrazem. Holt ale od Wooda se snad ani nic jiného čekat nedá, takže divák může být s výsledkem ještě svým způsobem "spokojen". ()

Johny_fork odpad!

Něco neskutečného:) Ed Wood se upřímě snaží vyjádřit své pocity, ovšem není schopný napsat normální scénář a pohnout se v ději, neustále používá vypravěče (a místy to skutečně nepřipomíná vyprávění, ale verbální sraní, pořád se omýlá to samé a to neuvěřitelně stupindně) a nebo Belu Lugosiho v roli asi něco jako Boha, jeho výstupy jsou ozdobou filmu, pozorovat jak sype s agresivním výrazem ve tváři neskutečné hlášky je radost a vážně mě uzemnil, zejména hlášky o zeleném drakovi no to se ani nedá popsat to se musí vidět:) (Pozor...Dejte si pozor na velkého zeleného draka,který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce......ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.Pozor...ocásky malých šťěnátek...) Herecké výkony jsou tragické, dialogy dostova dementní a interiéry vypadají zoufale, k tomu neustálé naprosto zbytečné záběry na dálnici, či na běžící bizony!:) Je to tak upřímné a přitom blboučké, úžasně jsem se bavil a představa, že tohle někdo myslel vážně je těžko strávitelná:D ()

Astaroth12

Natočil to Edward D.Wood Jr. a tak som aj k tomuto filmu pristupoval. Na nom sa mi páči či nepáči sám neviem, že on do  filmu chcel dát všetko, ničoho sa nechcel zbaviť. No a to práve malo za následok, že sa vo filme objavovalo veľa scén, ktoré tam nemali žiadny zmysel ani účel, len tam boli proste preto, že to Wood chcel. Hádam on v nich videl niečo viac, nejaké posolstvo alebo poetiku, ale to sa už nedozvieme. A také scény boli aj tu, rozpisovať ich je zbytočné. O to sa už postarali iní. Ja už len dodám, že Bella Lugosi na sklonku svojho života bol rad za každú príležitosť a tu bol viac vtipný ako démonický. Neviem či to bolo tými dialógmi alebo tou hroznou pre afektovanosťou, ale jedno je iste, budem si ho pamätať z iných rolí, z tadiaľto určite nie. Už som videl Woodov tretí film a môžem za seba povedat, že určite to nie je najhorší režisér všetkých čias. Sú rozhodne i horší aj z tejto doby a majú oveľa viac peňazí na svoje projekty. On bol len nepochopený fanúšik filmu a čo si druhý len mysleli, tak on to chcel zobraziť na filmové plátno. Kašlal na zvyklosti, on si išiel svojou cestou a to je len dobre. ()

seeker23

Béla Lugosi zběsile přehrávající a fanaticky řvoucí "Pull the string! Pull the string" či "Let the story begin!", do toho v dvojprojekci blesky či pádící bizoni... nechtěná parodie na avantgardu, které nemohu udělit méně než plný počet, byť Ed Wood nedospěl ani k osvojení si techniky záběr/protizáběr. Ale ta vášeň pro věc! ()

Kryton

Špatné, špatné, špatné, špatné...nebavil jsem se tak jako třeba u Plan 9 from Outer Space. Slepenec špatných filmů - scény s Lugosim, scény u psychologa, scény s Edem Woodem. Tradičně špatné hraní, tradičně špatné dialogy a tradičně špatné je všechno. Nejvíce je to manifest obhajující Woodův fetish. Hodnocení OST: 1/10 ()

Krt.Ek

SPOILER ALERT! Film z jiného vesmíru (možná z toho, z něhož přichází Plán 9). Co k němu vůbec napsat, když slova ani zpola nevystihují, jak strašidelně špatný tenhle film vůbec je? Asi takhle: Nepochybuji, že existují filmy, jimž mohou plně porozumět pouze jejich režiséři… nevěděl jsem však, že lze zajít ještě dále, že existuje ještě jedna kategorie, tomuhle filmu totiž nemá šanci porozumět ani Ed Wood, vskutku, ani Ed Wood zkrátka neví, co, jak a proč chce Ed Wood říci. K tématu filmu: Nevzpomínám si, že bych kdy viděl film, který by tolikrát popřel sám sebe. Tak kupř. transvestitismus chvíli není žádný problém, nemá nic společného se sexuální identitou/orientaci, pomalu každý muž se tak doma po návratu z práce převléká do ženských šatů, aby si odpočinul od toho každodenního shonu, vyhnul se hrozbě civilizačních chorob, depresi počínaje, ... (když si chlapík vezme ženský klobouk, nebrání tak cirkulaci krve, nehrozí mu tedy plešatost!) konče, aby ani ne o pět minut později byl transvestita osobou s vážnou duševní poruchou, mužem, který si kompenzuje nedostatek lásky v dětství tím, že si vytváří druhou (ženskou) osobnost, tahle osoba se pak musí rozhodnout chce-li být mužem, nebo ženou, jelikož jaksi nejde být obojím. WTF? Žánrově (a stylově) to není o moc lepší, pejsek s kočičkou vaří dort hadr. Tak chvíli sledujeme detektivku bez zločinu, kýčovité melodrama s vážně hrůznými hereckými výkony, rádoby dokument o nesnesitelné tíži soudobého světa, moralitku na téma tolerance, surreální hříčku a hororovou seanci (v kteréž Béla Lugosi bůhvíproč nejprve žádá, abychom tahali za nitky, načež začne blouznit o velkém zeleném drakovi žeroucím malé chlapce, ocáscích malých štěňátek a velkých, tlustých slimácích), samozřejmě bez toho, aby spolu jednotlivé části jakkoliv komunikovaly. WTF? Ještě jednou: Film z jiného vesmíru, film pro ty, kterým se nikdy neomrzí pitomcům se smát (a že nás tu bude, jak tak koukám na tu záplavu pětihvězd!). Komentář sepsán proto, aby mně nezůstal pocit, že mne sledující uživatelé zůstali nevarováni (i před mým vlastním hodnocením), zároveň však nenalákáni. 0 % ()

Cimr

Ono by to nebylo tak hrozivě hrozně hrozné, kdyby se Ed Wood nesnažil o velké umění. Kdyby natočil pouhý dokument o transvestitech, věřím, že by to byl na tehdejší dobu zajímavý a potřebný film. To téma je závažné - v padesátých letech skutečně páchali tito lidé sebevraždy, protože je společnost nechápala. Problém je v tom, že Wood vážně nemá talent, nemá! Svůj vážný snímek prošpikovává rádobyintelektuálními poznámkami jakéhosi chlápka v křesle (bůh? svědomí?), nelogickými záběry bizonů, ocelárny, dálnice s auty ("všichni tito lidé někam míří" uslyšíte asi šestkrát) a potvrzuje tak svoji pověst absolutního filmového lůzra. Přiznám se, že mi ho bylo až líto. On tak moc chtěl sdělit své drásavé vnitřní pocity! Jenom to neuměl tak, jako jeho kolegové. ()

sta

Ed Wood režíruje jak o život, to se mu upřit nedá - předběhl svou dobu o padesát let, neboť když se člověk podívá na tarantina a celou pstmoderní kinematografii, o takhle "špatné" filmy se snaží dneska kde kdo.. ale takového výsledku nedosáhl zatím nikdo. občas bych chtěl vědět, co se edovi honilo hlavou (nejvíc při dialogu dvou mužů, který dokreslují záběry ze slevárny)..jinak formálně i narativně to je nesourodé jako například hodinové pásmo vysílání MTV - těch příběhů, těch stylů! formálně se to nejvíce (či spíše největší časový úsek) podobá americkým instruktážním a osvětovým filmům padesátých let společností Coronet či Encyclopedia Britanica (to, jak si z toho dělá srandu např. south park s parafrází skutečně existujícího filmu Duck and Cover).. Ed Wood byl ve své naivitě až tak geniální, že pro něj zkrátka neexistuje adekvátní publikum, jen se bojím, že už se takové publikum nikdy nenajde, o čemž vypovídají veškeré zesměšňující komentáře, které pak dají 5 hvězd - nechápu ()

PKD

Konečně. Woodova výpovědní prvotina je za mnou. 3. hvězda je bez výhrad za tu slavnou 10minutovku, u které jsem sice zprvu přemýšlel, že ji nemilosrdně přetočím, ale nakonec se z toho stal šíleně ohudebněný film ve filmu, který dává tušiti (byť to pravděpodobně netušil ještě ani sám autor) že Edward D.W. jr. patří prostě do hanbatých až porno žánrů, ve kterých samoz. neexcelloval, stejně jako v jakémkoli žánru (ovšem, prdel je to občas...neskutečná) ale jako studijní materiál to má hodnotu přímo gargantuovskou. Bylo velmi zábavné, sledovati stejné (ale tentokráte originální) scény, které známe dle mého dosud z nejlepší Burtonovky vůbec. Lugosi je bůh. Fullerová příšerné dřevo. Sám slovutný Ed docela v poho herec (čekal jsem to mnohem horší). Opakující se záběry na dopravní magistrálu (dojde i na záběr v noci:) včetně tavící pece, bizonů a záběrů z 2. světové, jsou zkrátka podpis už takového formátu, že bez toho by na to šílenci jako já, snad ani nekoukali. P. s. ten ´´dětský´´ hlásek byl docela děsivý. Děsil i samotného Glena/Glendu. A pokud jste transvestita či velmi vážně uvažujete o změně pohlaví (to je dnes tak brutálně v módě, že se až divím, proč tento film není remasterován a není výkladní skříní duhové enklávy LGBTQWSNCC@e=mc2) jděte do toho. ()

numi odpad!

"Beware. Beware. Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware." Tak tohle je fakt úlet. Kde začít? Ten neuvěřitelně nepřirozený dokumentární styl? Bizoni? Válečné záběry? Vnitřní boj Glena zda má prozradit své tajemství? Opakované záběry dálnice či letadla? Doktorovi monology? Když Glenovi jeho žena podávala angorský svetřík, tak jsem měl slzy v očích a zoufalstvím jsem málem sežral klávesnici. Tohle je naprosto nekoukatelné. Bela Lugosi vůbec není génius, on už byl v této době opravdu za zenitem. Ty záběry na lidská ucha se slovím doprovodem vypravěče o lidech s křídly, respektive koly - ne. Tohle vážně nemohlo být myšleno vážně. Tohle člověk musí vidět, aby byl vděčný za každou minutu špatného filmu, který uvidí. Tohle by se ani nemělo hodnotit, protože tohle není film. Nemůže být. [duben 2006] ()