Glen, nebo Glenda

(festivalový název)
  • USA Glen or Glenda (více)

Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

numi odpad!

"Beware. Beware. Beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware." Tak tohle je fakt úlet. Kde začít? Ten neuvěřitelně nepřirozený dokumentární styl? Bizoni? Válečné záběry? Vnitřní boj Glena zda má prozradit své tajemství? Opakované záběry dálnice či letadla? Doktorovi monology? Když Glenovi jeho žena podávala angorský svetřík, tak jsem měl slzy v očích a zoufalstvím jsem málem sežral klávesnici. Tohle je naprosto nekoukatelné. Bela Lugosi vůbec není génius, on už byl v této době opravdu za zenitem. Ty záběry na lidská ucha se slovím doprovodem vypravěče o lidech s křídly, respektive koly - ne. Tohle vážně nemohlo být myšleno vážně. Tohle člověk musí vidět, aby byl vděčný za každou minutu špatného filmu, který uvidí. Tohle by se ani nemělo hodnotit, protože tohle není film. Nemůže být. [duben 2006] ()

Ender66 odpad!

Pri prvom pozeraní som kvôli požívaniu zakázaných látok zistil až na konci, že ide dva príbehy. Tento rok sa na LFŠ kvôli požívaniu po 20 minútach zaspal. Do tretice všetko najlepšie :) ()

Compote

Jeho ruce hladily její hebký angorský svetr, který si chtěl tak strašně dlouho vzít na sebe... Opravdu, není nad to vidět dokument o transvestitech, záběry 2.světové, domorodců, lehčího porna a sudokopytníků, a jako bonus dostat varování před drakem, co žere malé chlapce a ocásky štěňátek, to vše..v jednom. Nejlepší nejhorší film. Za méně než 5* bych prostě měla výčitky, tahle "genialita" mě vážně bavila. ()

kaylin

Začněte nosit svetry z angorské vlny a budete šťastní. Ed Wood se proslavil jako nejhorší režisér všech dob, ale trochu nezaslouženě, protože on měl smysl pro dramatické prvky, dokázal vytvořit momenty ve svých filmech, které zaujmou. Jen ten film je takový naivně hloupoučký, aneb jak říct lidem - téměř vědecky - že to není až tak divné oblékat se jako holka. ()

harfuska

Príbehy 2 trpiacich chlapov, ktorých správanie je tŕňom v oku spoločnosti, podané tak zvláštne – Woodovsky. Vo filme sa objavujú všelijaké podivnosti (bizóny, továreň, blesky, satan či drak, autá na dialnici a zviazané ženy), ktoré majú pravdepodobne nejakú skrytú symboliku, ktorú ovšem chápe asi len sám Wood. Bela, ako vyprávač, pôsobil dost satansky a dodával dramatičnosť. Ovšem jeho hlášky a výkriky občas vyzneli komicky. Je to vskutku unikátne dielo, ktoré zaujme niejen svojou nevšednosťou ale aj ponúkaným odkazom pre spoločnosť. ()

topi

Instruktážní, názorný film o transvestitech a osobách, které si chtějí změnit svoje pohlaví. Na svou dobu hodně odvážný počin a divím se, že již dávno není remakeován, dnešní doba různých genderů si to přece vyžaduje, hergot!!! :D. Ed Wood nejenže se sám rád převlékal do ženských šatů, ale byl také hororový nadšenec a tak spojil svoje dvě největší záliby a vmístil je do jednoho filmu, který byl zároveň i jeho debutní prací. A potom může vzniknout něco jako je Glen or Glenda. Tohle prostě nemá obdoby, nikdy jsem nic podobného neviděl. Bela Lugosi zde pronáší neskutečné bláboly aby navodil hororovou atmosféru, jeho pohledy do kamery stojí fakt za to (hned jsem si vzpomněl na Burtonův snímek Ed Wood, kde vše bylo a díky kterému bych těžko hledal odvahu zajímat se o tyto ultra brakové věci) a jeho účast zde nemá žádné opodstatnění, dále jsou tu úplně šílené snové pasáže, kde se zjevuje jakýsi čertisko (to jsem se fakt připosral, ale ne strachy, ale smíchy :D), no a mezi tím vším bizarním šílenstvím a různými dokumentárními záběry nejenom z válek se odehrávají příběhy lidí, kteří mají problém se svou vlastní identitou. Totální maglajs prostě! Hlavní role Glena/Glendy se s radostí zhostil Ed Wood a to se máte rozhodně na co těšit! Ten film je tak špatnej až je prostě skvělej. Takhle dokázal točit filmy pouze Edward D. Wood Jr. Plán Devítka u mě zatím vede! ()

Gann odpad!

Tak tohle byl prozatim bezkonkurencne nejhorsi film co jsem kdy videl... Jako film Eda Wooda to byl uzasny zaztek, vsem urcite doporucuji tenhle pocin zhlednout, ale jako samostatne dilko je to naprosto neunosne a celou dobu jsem se nesmirne tesil na konec!! :) ()

Murrro

Filmové rozprávanie Eda Wooda má svojskú poetiku aj rytmus, ojedinelé je tiež po technickej stránke a pre ďalší vývoj kinematografie tak film Glen or Glenda získava ohromný význam - cestou Wooda sa totiž vydal málokto, no už nikomu sa nepodarilo skombinovať filmársku neschopnosť a úprimnosť osobnej výpovede tak dokonale ako jemu. ()

Brennos

"Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o) ()

Dexter1

Glen or Glenda nespadá do nejakých vymedzených žánrových škatuliek. Ide o nesúrodý polo-dokument, ktorý sa snaží poukázať na citlivú stránku muža, pričom poukazuje, že takmer každý jeden muž je v podstate transvestita. Neskutočná agitačná nuda, pri ktorej je vám trápne a hlúpo, že to pozeráte a celkový dojem nevytiahne ani voayeristický Bela Lugosi, ktorý pôsobí akoby dáky vševi(e)diaci boh. ()

applause

Kdyby nebylo filmu Ed Wood, tak by jsem se na tento film nedívala. Pořád nevím, co si mám o tom myslet, ale pověst nelhala. Jako asi vím, co se tím Ed Wood snažil říct, za to a za samotný nápad dávat 3 hvězdičky, jinak raději nechci pomýšlet, jaké hodnocení bych zvolila. Dlouhé dialogy byly nuda. Nesouvisející scény promítané mezi úseky bylo hrozné. A hlavně monology Bela Lugosiho... Napřed mi přišly i vtipné, ale potom mi už začaly lézt na nervy...no hrůza. Měla jsem po tomto filmu fakt dost psychosny. Jsem zvědavá na Bride of the Monster a Plan 9 from Outer Space. Jestli si chcete zachovat své duševní zdraví, tak se na to raději nekoukejte. ()

Martin741 odpad!

Ed Wood Jr. a jeho cesta cez uchylarny - fakt ako prehliadka toho, z coho mi je zle doteraz. Uz viem hodne o Ed Woodovi, a vdacny nejsem. Cim viac viem - tym horsie, niekdedy je lepsie nevediet : 0% ()

Caym

Lugosiho výrazy za těch pět hvězdiček stojí. Jako komedie to funguje skvěle (zvlášť o půlnoci na LFŠ, kde se scénám typu "pull the strings" a "beware the green dragon" směje každý, kdo nespí). ()

honajz2

Když ono se mi to nehodnotí jednoduše. Na jednu stranu se tomu dá dost jednoduše vysmát, protože udělané je to prostě dost špatně, jenže na tu druhou stranu, když člověk pomine všechno to špatné (což není jednoduché), tak se pod povrchem skrývá dost osobitá výpověď, která je sice vyjádřená směšnými symboly, ale dá se z nich pochopit co sdělují. Ono nejlepší by bylo, kdyby Ed Wood natočil (nanejvýš) půlhodinový dokument o transvestitech a změně pohlaví a vykašlal se na nějaký pokus o umění, jelikož na to prostě nikdy neměl. Celý ten příběh, plný stěží uvěřitelných dialogů, šílené role Bela Lugosiho, který asi hraje Boha a z psychologického dramatu tak dělá horor, špatných hereckých výkonů všech ostatních, neustále opakování těch samých scén a těch samých vět (ačkoli "všichni tito lidé někam míří" se mi jako myšlenka líbí, ale nemusím ji slyšet desetkrát), špatné kamery, blbě odvyprávěného příběhu, který z Glena nebo Glendy právě dělá spíš zábavnou podívanou, stejně jako ty šílené výjevy, jejichž význam sice chápu, ale prostě jsou jen a jen k smíchu. Navíc na začátku druhé poloviny je asi 10 minut takových výjevů a nejen že jsou strašně nudné a trvají moc dlouho, ono v tom je i BDSM a není ho málo... Takže asi tak, zároveň jsem se u toho pobavil jako u podobných špatných filmů, ale na druhou stranu je mi toho filmu líto, protože do něj Ed Wood dal velký kus ze sebe samotného, ale totálně to podělal a už tehdy ukázal, že z něj žádný skvělý filmař fakt nebude. 2* ()

ZIASystems

Co k tomu říct. Tenhle film je hodně špatný. Hodně hodně špatný. Ještě horší než Woodův hodně špatný Plan 9 from Outer Space. A přesně to udělalo z Eda Wooda kult. Těžko říct jestli bych se o něj nějak více zajímal nevidět jeho geniální biografii od režiséra Tima Burtona, každopádně zajímat jsem se o něj začal a jeho filmy mi otevřely dosud nepoznané obzory. Je to nádhera - příběh o trasnvestitech, Béla Lugosi coby šílený vědec (absoultně nesouvisející s dějem) s těmi nejšílenějšími monology co jdou zplodit, sem tam nějaký záběr na pádící bizony nebo vylodění v Tichomoří za druhé světové války, protože by byla škoda takové krásné záběry nepoužít atd atd. Snips and snails and puppy dog tails!!! ()

MarekT

"Pull the strings! Pull the strings! The story must be told..." Kultovní film, který má ale poněkud nadhodnocenou pověst. Je to vlastně jen nudně zpracované drama s dokumentárními prvky, kde Wood používá docela ležérní argumenty k očistě své transvestitní osoby a momentů, nad kterými bych se mohl ironicky zasmát, zde moc není - toto označení si vysluhují v podstatě jen scény s Bélou Lugosim, jenž svého Boha hraje s takovým nasazením, že zvyšuji své původní, dva roky staré hodnocení o jednu hvězdičku, a to i přesto, že zde někdejší Dracula nemá takový prostor, jak by se některým neznalým divákům mohlo z čtení komentářů zdát. Jeho proslovy, ač zdánlivě nesmyslné, mě zaujaly i díky svému lynchovskému výkladu - např. slavné varování před velkým zeleným drakem si osobně představuji jako metaforu nonsensu, kdy chcete někomu naznačit, že vám jeho jednání přijde mimo mísu (tzn. synonymum slovních spojení jako "kecy v kleci"). Stejná slova pochvaly mám i na freudovskou scénu sexuálně laděné zápasení dobra se zlem v Glenově mysli, která je ale pouze králičím úspěchem Wooda v oblasti psychologie. Trpělivým divákům doporučuji, pokud však od "good bad movie" máte specifické požadavky, pusťte si akorát ústřižky Bélových monologů na YouTube. 40% ()

Gaaron

Jistě velmi záslužný osvětový pseudo-dokument o transvestitismu, ozvláštněný všemi Edovými trademarky jako šklebící se Lugosi, či záběry na letadla. Ne špatné, ale jsem rád, že se génius Woodova formátu u tohoto žánru nezasekl a přešel k pozdějším poctivým scifárnám, kterými se mi zapsal hluboko do srdce. ()

Deverant

Glen or Glenda se dá těžko hodnotit. Bizoni, záběry na dálnici, lascivní ženy, blesky, bičování, záběry na dálnici, školní dvůr, Montyho čardáš, blesky, velcí tlustí šneci, školní dvůr, záběry na dálnici, blesky, ocelárna, čert, Bela Lugosi, záběry na dálnici... Je to něco mezi odpadem a pěti hvězdami. Nebo nejspíš obojí najednou. Znázornit vnitřní pohnutí stádem běžících bizonů je přece geniální myšlenka. ()