Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

Dexter1

Glen or Glenda nespadá do nejakých vymedzených žánrových škatuliek. Ide o nesúrodý polo-dokument, ktorý sa snaží poukázať na citlivú stránku muža, pričom poukazuje, že takmer každý jeden muž je v podstate transvestita. Neskutočná agitačná nuda, pri ktorej je vám trápne a hlúpo, že to pozeráte a celkový dojem nevytiahne ani voayeristický Bela Lugosi, ktorý pôsobí akoby dáky vševi(e)diaci boh. ()

kaylin

Začněte nosit svetry z angorské vlny a budete šťastní. Ed Wood se proslavil jako nejhorší režisér všech dob, ale trochu nezaslouženě, protože on měl smysl pro dramatické prvky, dokázal vytvořit momenty ve svých filmech, které zaujmou. Jen ten film je takový naivně hloupoučký, aneb jak říct lidem - téměř vědecky - že to není až tak divné oblékat se jako holka. ()

Gann odpad!

Tak tohle byl prozatim bezkonkurencne nejhorsi film co jsem kdy videl... Jako film Eda Wooda to byl uzasny zaztek, vsem urcite doporucuji tenhle pocin zhlednout, ale jako samostatne dilko je to naprosto neunosne a celou dobu jsem se nesmirne tesil na konec!! :) ()

Brennos

"Beware... beware... beware of the big green dragon, that sits on your doorstep. He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails. Beware. Take care. Beware..." Bela Lugosi je génius (míněno zcela vážně), jeho scény jsou bezpochyby tím nejlepším na celém filmu... (a odteď už s trochou nadsázky)... já jsem ten film sežral i s navijákem :o), tolik režisérských nápadů, polodokumentární mravoučný styl, dramatické zobrazení vnitřní rozpolcenosti, efektivní opakování stejných záběrů... "Pull the string!" a bizoni (jen jedna krátká prolínačka, ale skvěle podtrhla Belovo herectví)... no a samotný Ed Wood v hlavní roli... kdyby vypustil všechny scény s inspektorem, asi bych umřel blahem :o) ()

JohnMiller

Film Tima Burtona: Ed Wood sa mi nesmierne páčil. Bolo to úprimné, snímka zachytávala tohoto brakového režiséra ako človeka ktorý miluje svoju prácu a berie ju ako poslanie. Zbožňuje nakrúcať filmy, chyba je iba v tom že nemá zmysel pre detail a precíznosť. Bol som zvedavý či si Burton nevymýšľal pri scénkach kde Wood natáčal filmy. Bol som zvedavý či Glen or Glenda je naozaj taký hrozný,sfušovaný film ako bol predvedený. No a odpoveď je ....... áno, Je to nedomyslené rýchlo nakrútené vzduchoprázdno. Síce som tam videl a cítil ako sa Ed Wood snaží s toho dostať viac ako len "šokujúci" brak. Je vidieť že ho to baví a zo scenárom sa pohral, na svoje možnosti. Príbeh prerozprávaný dvomi dimenziami psychiatra a Bela Lugosiho je viac ako zaujímavý ale výsledok taký nie je. Tvári sa to ako hraný dokument ktorý prezentuje vážne morálne témy. Ale nie je to nič iné ako nepodarený flick nakrútený za štyri dni. Hlavná línia príbehu má ani nie 20 minút. Ostatná minutáž tvorí iba vatu niekde až experimentálne avant gardnú. úprimne si však nemyslím že to bol cieľ. Proste už nevedel čo tam má dať a tak tam nastrkával obrazy s vojny, rušnú diaľnicu, bizónov, fabriku na spracovanie kovov a tak ďalej . Jediný kto ma tu bavil bol Lugosi. Pull the string hláška ma zničila, iba kvôli nemu dávam 1* ()

Murrro

Filmové rozprávanie Eda Wooda má svojskú poetiku aj rytmus, ojedinelé je tiež po technickej stránke a pre ďalší vývoj kinematografie tak film Glen or Glenda získava ohromný význam - cestou Wooda sa totiž vydal málokto, no už nikomu sa nepodarilo skombinovať filmársku neschopnosť a úprimnosť osobnej výpovede tak dokonale ako jemu. ()

Caym

Lugosiho výrazy za těch pět hvězdiček stojí. Jako komedie to funguje skvěle (zvlášť o půlnoci na LFŠ, kde se scénám typu "pull the strings" a "beware the green dragon" směje každý, kdo nespí). ()

Martin741 odpad!

Ed Wood Jr. a jeho cesta cez uchylarny - fakt ako prehliadka toho, z coho mi je zle doteraz. Uz viem hodne o Ed Woodovi, a vdacny nejsem. Cim viac viem - tym horsie, niekdedy je lepsie nevediet : 0% ()

ZIASystems

Co k tomu říct. Tenhle film je hodně špatný. Hodně hodně špatný. Ještě horší než Woodův hodně špatný Plan 9 from Outer Space. A přesně to udělalo z Eda Wooda kult. Těžko říct jestli bych se o něj nějak více zajímal nevidět jeho geniální biografii od režiséra Tima Burtona, každopádně zajímat jsem se o něj začal a jeho filmy mi otevřely dosud nepoznané obzory. Je to nádhera - příběh o trasnvestitech, Béla Lugosi coby šílený vědec (absoultně nesouvisející s dějem) s těmi nejšílenějšími monology co jdou zplodit, sem tam nějaký záběr na pádící bizony nebo vylodění v Tichomoří za druhé světové války, protože by byla škoda takové krásné záběry nepoužít atd atd. Snips and snails and puppy dog tails!!! ()

c.tucker

Naprostej luxus, to je to největší zlo co jsem viděl. Role hlavního představitele Bely Lugosiho je zde jen kvůli jménu a hlášky, které pronáší jsou nepopsatelné (např. Tahejte za nitky!!!; Dejte si pozor na velkého zeleného draka, který sedí před vaším prahem. Žere malé chlapce, ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky.) Do děje jsou vložené všelijaké záběry, které někde Ed našel (např. záběr na bizony apod.). A asi nejhorší byla pasáž, kdy transvestita váhá jestli to ná zdělit své dívce či nikoliv. Jsou tu záběry na různé ženy, které máchají ruka, trhají ze sebe šaty, svazují se a ktomu všemu se zde objeví velmi komický ďábel, který nemá rohy, jen jim se podobající trčící vlasy. No celkově je to strašnej kult. Ed to zvládnul skoro jako Orson Welles, jen o trochu hůře (napsal scénář, zrežíroval to a odehrál i hlavní roli). ()

MarekT

"Pull the strings! Pull the strings! The story must be told..." Kultovní film, který má ale poněkud nadhodnocenou pověst. Je to vlastně jen nudně zpracované drama s dokumentárními prvky, kde Wood používá docela ležérní argumenty k očistě své transvestitní osoby a momentů, nad kterými bych se mohl ironicky zasmát, zde moc není - toto označení si vysluhují v podstatě jen scény s Bélou Lugosim, jenž svého Boha hraje s takovým nasazením, že zvyšuji své původní, dva roky staré hodnocení o jednu hvězdičku, a to i přesto, že zde někdejší Dracula nemá takový prostor, jak by se některým neznalým divákům mohlo z čtení komentářů zdát. Jeho proslovy, ač zdánlivě nesmyslné, mě zaujaly i díky svému lynchovskému výkladu - např. slavné varování před velkým zeleným drakem si osobně představuji jako metaforu nonsensu, kdy chcete někomu naznačit, že vám jeho jednání přijde mimo mísu (tzn. synonymum slovních spojení jako "kecy v kleci"). Stejná slova pochvaly mám i na freudovskou scénu sexuálně laděné zápasení dobra se zlem v Glenově mysli, která je ale pouze králičím úspěchem Wooda v oblasti psychologie. Trpělivým divákům doporučuji, pokud však od "good bad movie" máte specifické požadavky, pusťte si akorát ústřižky Bélových monologů na YouTube. 40% ()

Gaaron

Jistě velmi záslužný osvětový pseudo-dokument o transvestitismu, ozvláštněný všemi Edovými trademarky jako šklebící se Lugosi, či záběry na letadla. Ne špatné, ale jsem rád, že se génius Woodova formátu u tohoto žánru nezasekl a přešel k pozdějším poctivým scifárnám, kterými se mi zapsal hluboko do srdce. ()

applause

Kdyby nebylo filmu Ed Wood, tak by jsem se na tento film nedívala. Pořád nevím, co si mám o tom myslet, ale pověst nelhala. Jako asi vím, co se tím Ed Wood snažil říct, za to a za samotný nápad dávat 3 hvězdičky, jinak raději nechci pomýšlet, jaké hodnocení bych zvolila. Dlouhé dialogy byly nuda. Nesouvisející scény promítané mezi úseky bylo hrozné. A hlavně monology Bela Lugosiho... Napřed mi přišly i vtipné, ale potom mi už začaly lézt na nervy...no hrůza. Měla jsem po tomto filmu fakt dost psychosny. Jsem zvědavá na Bride of the Monster a Plan 9 from Outer Space. Jestli si chcete zachovat své duševní zdraví, tak se na to raději nekoukejte. ()

Deverant

Glen or Glenda se dá těžko hodnotit. Bizoni, záběry na dálnici, lascivní ženy, blesky, bičování, záběry na dálnici, školní dvůr, Montyho čardáš, blesky, velcí tlustí šneci, školní dvůr, záběry na dálnici, blesky, ocelárna, čert, Bela Lugosi, záběry na dálnici... Je to něco mezi odpadem a pěti hvězdami. Nebo nejspíš obojí najednou. Znázornit vnitřní pohnutí stádem běžících bizonů je přece geniální myšlenka. ()

stOKYi

Mne to pripadalo skôr ako dokument o transexuáloch ako film. Béla Lugosi dáva dáke nezmysli o Veľkom zelenom drakovy ktorý sedí pred dverami a žere malé deti a chvostíky malých šteniatok a veľké tučné slimáky. What the fuck ? Nezmysel jeden za druhým. Rozpráva tam doktor príbeh a záber na železiareň ako sa taví železo. Alebo zábery ktoré sú dávané do filmu stále nezmyselne dookola. No takých somarín tam bolo neskutočne veľa. A tie nekonečné dialógy ktoré neprinášajú nič nové, iba stále točia to isté dookola. Tento film nemá nič, nemá žiadne prekvapenie, dej ani čaro, ani farbu ani ... no proste nič :))) Jednu hviezdu dávam len za to že je to ED WOOD a že som sa pri tom nenudil ako pri filmoch ktorých som už v minulosti odpad udelil. Ale nenudil som sa až tak asi kvôli tým kravinám čo sa tam diali :) (12.10.2010) ()

gjjm

Jo, pět hvězd, a tentokrát to myslím naprosto vážně. Autobiografické drama o nešťastném a šťastném transvestitovi je natočeno o něco málo líp, než Plan 9, Bela Lugosi v roli Boha je perfektní (popravdě, nevím o nikom, kdo by se na tuto roli hodil lépe než Bela Lugosi) a jeho poněkud ulítle metaforické hlášky jsou někdy skvostné (...He eats little boys, puppy dog tails and big fat snails...) a scénář mírně...chatrný, přesto mě film zaujal a nenudil jsem se ani na chvíli a tento film pokládám za velmi dobrý. Jako osobní výpověď o sexuální úchylce snad nebylo natočeno nic lepšího (myslím lepšího, odhlédneme-li od čistě technické kvality) ani zajímavějšího. A další argument - natočit film, do kterého dokonale vložíte svou osobnost...není to největší, čeho může filmař dosáhnout? A co byste řekli tomu, kdyby tenhle drsný chlap měl pod těmi montérkami růžové krajkové kalhotky? Má je. ()

Master19

Na svou dobu odvážná záležitost s naprosto otřesným zpracováním a šílenými prostřihy. Je dobré podívat se nejprve na Burtonovu biografii a dozvědět se, že ti bizoni jsou tam prostě proto, že by bylo škoda je tam nedat. Nejlepší hlášky jsou pro mě ta, že transvestita se pozná podle toho, že má rád domácí práce a také, že plešatost způsobují klobouky. ()

Jazzzz

Pozoruhodné, dlouho jsem váhal zda jde opravdu o drama. Myslím, že šlo spíše o dokument, který je velmi dramatizovaný. Dokument, který ukazuje pohled na transvestity v dané době až pokus o znázornění prožívání trensvestitů... Ale nejde o jen tak ledajaký dokument - tento je obohacen o všechno možné co s ním zdaleka vůbec nesouvisí... Marně jsem přemýšlel nad důvodem těch záběrů na úžasného Belu, který tahá za nitky a svoji nezapomenutelnou mimikou dodává filmu potemělou atmosféru, která do něj ale naprosto nesedí... Záblesky, vojáci, no prostě v tom filmu je i to, co by od něj nemohl nikdo vůbec čekat... No prostě E. Wood je zřejmě opravdu zvrácený genius, který svým filmem dokážě jak královsky pobavit (což ale nebyl jeho záměr) tak neuvěřitelně šokovat... Bohužel oproti Plánu 9, který má strohou a jednoduchou dějovou linii a je opravdu úžasný spíše svými pravěkými filmařskými technikami je tento film opravdu místy až nelogický, ale občas předvede něco co je filmařsky naprosto úžasné (půlená scéna s Belou kdy pod ním běží jiný záběr, němé prožívání transvestity (to je naprosto úchvatné)... No každopádně Wood tento film trochu moc překombinoval - snažil se z něj udělat větší drama než tento příběh Glena a Gleny nabíze a proto srážím jednu hvězdu... Ale beze sebemenšího zaváhání toto naprosto šílené drama(dokument) mohu doporučit - při troše nadsázky při vnímání filmu si myslím úžasně užijete! ()