Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

LucaTek

Snad u žádného filmu jsem ještě neměla tak rozpolcené názory. Po shlédnutí jsem nebyla schopna ohodnocení, nevěděla jsem co si mám myslet. Abych to všechno pochopila musela jsem se podívat na film Ed Wood, poté sem si svůj názor udělala. Film měl velice zajímavou myšlenku, ale zpracování bylo příšerné. ()

adamix

Nakoniec z toho vzišla s*ačka, alebo nepodarený úspech o vytvorenie diela s hlbším zmyslom, ktorý síce film má, ale jeho necelistvosť v divákovi nevyvoláva dobré pocity a rozhodne z neho nerobí dielo. Tie vysoké hodnotenia tu sú iba kvôli Burtonovej (dokonalej) propagácii Woodovskej tvorby, ale keby nebola nikdy natočená, nie že by divákov Woodova tvorba nudila, ale ani by nikoho nenalákala. Hviezdička za odveci rapotajúceho Lugosiho, ktorý si splietol žáner tragikomédie s hororom. ()

Ville183

Nevím co bylo horší, jestli Bela Lugosi jako vyprávěč - vynálezce nebo dlouhé nudné monology, jako vystřižené z nějakého dokumentu o transvestitech nebo snad parta ženských (spíš předělaných chlapů), který z chlapa udělá ženskou a nebo prupovídky o drakovi, který jí malé chlapečky a psí ocásky (asi podobenství s mužským přirozením)... A korunu tomu všemu nasadil ten úchylný čert. Prosím vás, tohle neberte špatně, všechny tyhle "nápady" Eda Wooda jsou nefalšovaná prdel. :) Hodnocení není podstatné, ten film snese jak odpad!, tak i 5*... Prostě TRASH jak má být. :) ()

Ygan odpad!

Ono to má v první půlce dokonce několik dobře fungujících scénáristických okamžiků, ale scény s Belou a druhá, typicky Woodovská půlka, mě přesvědčily o odpadu! Jinak ale Bela úžasný, Wood mi upřímně nepřijde jako špatný herec a hlavně mi je docela sympatický. Posledních 30 minut je asi to nejhorší, co jsem kdy viděl - bizoni, válka v tichomoří, tahejte za nitky, beware... be care a nějaké úplně mimózní scénky s bičováním. xD ()

Toumyk

Toto je opravdu přinejmenšim zvláštní film....ovšem oproti těm dněšním americkejm sračkám to je skutečně něco úžasnýho...nechápu jak někdo může naočit takovoudle blbost....mě to přišto v podstatě skoro o ničem...a koukal jsem na to jen protože na tento film byly odkazy ve filmu Ed Wood od Burtona tak jsem byl zvědavej o co vlastně jde...no a občas to byla docela i zábava ale někdy mi fakt bylo trapně za herce i za Edwarda (z pohledu režisérského) do značné míry velmi kontroverzní snímek... ()

Víteček odpad!

Ona by to ani nebyla taková tragédie, ale druhá půle s tlustými slimáky, ďáblem, válečnou vsuvkou a dalšími proprietami z toho dělá absolutní frašku. Ale zábavnou. ()

Trinculo

Podivný to je film, velmi podivný o velmi podivném tématu. Edu Woodovi se ale podařilo vylíčit a zachytit všechny důležité momenty vnímání transvestitismu a transsexuality. Padesátá léta byly velkým obdobím zkoumání sexuality. V roce 1948 vychází Kinseyho kniha o sexualitě muže, v roce 1953 pak práce o sexualitě ženy. Kinseyho zprává (a i mnoho pozdějších sexuologických, psychologických a sociologických výzkumu) ukázala, že hranice sexuálních kategorií jsou daleko propustnější než bylo myšleno. Onen green dragon, kterého se máme bát, tedy opravdu čekal a byl přítomen v mnohých amerických domácnostech. Padesátá léta jsou také rozvojem jedné představy americké rodiny a jsou to jakási šťastná a tučná poválečná léta. Transvestitismus a transexualita jsou prvky, které mohou tuto rodinu ohrožovat a zejména mladé muže, kteří mají být nosným pilířem takových rodin - oni breadwinners. Na jejich síle, ať už jako vojáků, či jako pracujících v různých profesích staví prudce se rozvíjející Amerika a jejich síla, je také důležitá v rámci Studené války. Film dává nádherný přehled o způsobu jakým by mělo vypadat a jak je společensky vynucováno to pravé americké mužství padesátých let, a jak se odlišuje od postavení ženy. Ale velmi jasně, a nemyslím si, že bez jisté subverze, upozorňuje na vnitřní, dosti nevypočitetalnou stránku muže, kde mnoho věcí je potlačených a mnohdy si najde svojí realizaci. Vzpomněl jsem si na několik sociologických esejů - jeden z nich byla Garfinkelova analýza Agnes - etnometodologická studie transexuality a stáváním se ženou (kterou film mimochodem dobře ilustruje) a další pak studije o takzváné Záchodkové směně (Tea room trade), která popisuje homosexuální praktiky mnohých pracujících amerických mužů, často právě otců rodin, kteří si po cestě z práce odskočí pro doplňkové slasti s jinými muži. Také si říkám, že Ed Wood je sice brán za velmi špatného režiséra, ale na druhou stranu jak moc se tento snímek liší od některých Lynchových filmů a jak moc by něco podobného natočeno dnešním způsobem bylo považováno za brak. Ještě malá poznámka, třeba k Lynchovi, povšimněte si jak v jeho filmech lze nalézt často podobné analýzy americké rodiny a jejího normativního řádu včetně vhledů do tajemství lidské představivosti (a nejen te sexuální) jako u tohodle snímku Eda Wooda Jr. ()

MickeyL

Edwardu Woodovi nemůžu dát jiné hodnocení než 5 nebo odpad. 5 za absolutní filmové bláznovství, nebo odpad pro totálního loosera. Volím 5... ()

Dacsus

Verím že ak by tento blábol uplácal Lars von Trier alebo Tarkovskij, automaticky by to bolo považované za umelecký skvost... ()

Sumec55

Přesně taková kravina, jak jsem doufal. Ty nejlepší hlášky už tu byly zvěčněny, ale za zmínku stojí i např. novinový titulek o muži přistiženém v ženském oblečení - je napsaný na malém papírku, který je vlepen do obyčejných novin. Když si film stopnete, je vidět, že článek pod titulkem pojednává o něčem úplně jiném. Ed Wood zkrátka šetřil úplně na všem... ()

parabella

milujem toho nestastnika co tento film natocil. aj ja chcem byt raz taka reziserka aky bol on reziser. neviem komu sa tu co nepaci. na chapanie tohto filmu nie len co sa tyka deja ale hlavne co sa tyka jednotlivych obrazovych vsuviek treba mat asi velky cit, pochopenie a nieco ako inteligenciu. ()

Margay

Potom co jsem četla narážky na Eda Wooda v komentářích u pár jiných filmů, rozhodla jsem se podívat na pár jeho děl ať vím o čem mluví. Ale konkrétně tenhle mi nepřišel nijak strašný. Herecké výkony se skutečně hodí spíše pro začátečníky ochotnického divadla, ale příběh se sledovat dal. Detektivové najdou zasebevražděného muže v ženských šatech, jdou za psychiatrem aby jim vysvětlil jeho pohnutky a ten jim vypráví dva příběhy. Jeden, po kterém je pojmenován film a druhý, po kterém byl pojmenován původně. A co? Nechci se moc zaplést do přílišného rozebírání děje protože prostě nejsem profík, ale třeba propírané varování Bely Lugosiho před zeleným drakem mě z děje nevytrhuje, spíš mi mozeček rotuje námahou jak se snaží přijít na tu metaforu. Dávám průměr protože tu myšlenku a dobrý námět prostě má, ale bohužel herecké výkony atd. jsou špatné. Možná jsem jen stále neviděla dost filmů abych mohla objektivněji hodnotit technické provedení, nebo jen nemám rýpavou, abych se tomu všemu mohla z plna hrdla smát. // Zajímavý komentář Spielbergo, Habinka ()

Chapocka

Pořád se nemůžu "rozhodnout", jestli to byl geniální mystifikátor, co se řídil heslem: "Když nemůžu být nelepší režisér světa, budu alespoň nejhorší!" nebo skutečné filmařské prase... Jedna hvězdička je za odvahu, ať už je to jakkoli. ()