The Vampires of Prague

• Austrálie

• Kanada

Horor / Mysteriózní

USA, 1935, 60 min

Reziser Todd Browning /Freaks 1932, Dracula 1931/ natocil slusny, napinavy film na upirsku temu. Vystupiuju tu take fajne veci ako odlahla stredoeuropska obec, z tych menej prijemnych su tu aj nevyriesene vrazdy, a do toho velka hororova legenda Bela Lugosi /Vykradac Hrobu 1945, Vlkodlak 1941/ - teda film som videl hlavne kvoli Lugosimu. Dost ho uznavam. Z dalsich Dalsia znama drzka tu bol Lionel Barrymore /jo, jo to bol ten bankar z filmu It´s a Wonderful Life s istym Jamesom Stewartom/. Do toho fascinujuci strasidelny hrad, perfektne kulisy a namakane dialogy. Fakt ako s modernymi filmami mam problem, ale na tieto starinky nedam dopustit. 89 %(24.2.2018)

Mluví se tam česky a slovensky (kolikrát dlouho a vůbec ne špatně) a atmosféra je přímo skvostná. Malou českou vesnici terorizují upíři a moc krásně se na to kouká. Bela Lugosi je zcela fantastický a herečka, která hraje jeho dceru, je taky fajn. Mark of the Vampire je skutečně skvěle natočená záležitost, která se ani dnes nemá za co stydět, je to opravdu veliká klasika, která má stále neuvěřitelné kouzlo a naprosto geniální a zcela nečekanou pointu, která se vám vryje do paměti, a která tak činí film nezapomenutelným a za kterou by se vůbec nemuseli stydět ani Tarantino, Manoj nebo Lynch. Fandům žánru doporučuju. 75%.(13.1.2020)

Parádní záležitost která mě vtáhla už od začátku(Paní mámo řekněte at se nedělá srandu:-)). Upírský horor který se odehrává v Čechách, paráda a navíc když se promluvilo Česky byl jsem jaksi potěšen.Tohle se mi dost líbilo. Lugosi a jeho uhrančivý pohled neměl chybu a ta havět v hradě byla skvělá, ona každá scéna na hradě byla dost atmosférická a neměla chybu. Samotná hlavní upírka se mi nějak moc nelíbila ale hrála poměrně dobře. Umělé hračky netopýrů mě potěšily a vypadaly fakt dobře. Nejvíce mi vadily ty komediální prvky, nevím jestli byly plánované nebo ne ale nesedly mi. Co se atmosféry týče tak ta neměla chybu. Parádní věc bylo přistání hlavní upírky. Tohle se mi dost líbilo, musím takovýhlech filmů vidět víc.(26.2.2012)

Hrabě Drák... ehm, hrabě Mora tyranizuje Transyl... ehm, tu naší českou zemi osídlenou ciká... ehm, romskými spoluobčany a je mu na stopě Sherlo... ehm, geniální detektiv Neumann z Prahy. Navíc se značným podílem poněkud kostrbaté češtiny v originálním znění (obvzláště "Červený šátečku, kolem se toč" potěší/dostane do kolen). Pominu-li však pro našince tuto nechtěně směšnou linii, tak jde v zásadě o naprosto průměrný žánrový počin své doby, který nevytrhne ani pointa na závěr. Zajímavější by to bylo, kdyby byl použit původně zvažovaný závěr s vypointovanou pointou.(5.4.2008)

• Han22

Průměrná žánrovka té doby. Browning stejně jako v Drákulovi se vyžívá hlavně v dialozích, občas přidá nějaký hezký záběr hřbitova nebo hradních kobek, většinu času však sledujeme bandu totálních amatérů, kteří se snaží bojovat s upíří hrozbou, přičemž nejsou ani schopni pozavírat okna v baráku bez jakéhokoliv vzruchu, akce nebo mrtvol. Na prdel tomu ovšem dá naprosto idiotská pointa, která SPOILER ukáže že celá hrozba upírů byla jen maškaráda k odhalení vraždy, čímž se z průměrného hororu stává mizerná kriminálka KONEC SPOILERU. Za konec a ještě za směšné zobrazení českých reálií ještě hvězdička dolů.(18.10.2013)

• - Hrabě Mora má na čele nevysvětlenou ránu po kulce. V původním scénáři měl mít hrabě incestní vztah se svou dcerou Lunou a spáchat sebevraždu, což muselo být nakonec z filmu odstraněno. Tod Browning po neúspěchu svého předchozího snímku Freaks nebyl schopen proti změnám, které studio MGM učinilo, protestovat. (liquido26)

• - Spoiler: Objevil se návrh na alternativní konec, obsahující další zvrat - Professor Zelen dostane dopis od herců, kteří se omlouvají za to, že nestihli vlak a nemohli se včas dostat na hrad, ale Tod Browning tento nápad zavrhl. (liquido26)

• - Alternativní název filmu je Vampires of Prague (Pražští upíři). (liquido26)